Місія «Голанські висоти». Можлива?
В Україні, схоже, може розгорнутися нова дискусія з приводу чергової миротворчої місії. Зокрема, Президент Леонід Кучма запропонував Верховній Раді направити українських миротворців в зону ізраїльсько-сирійського конфлікту.
У відповідному законопроекті мовиться, що ця місія (сили ООН зі спостереження за роз’єднанням ізраїльських і сирійських військ) не передбачає участі в бойових діях. Базується вона на резолюції Ради Безпеки ООН. За даними прес-служби Міноборони, Президент пропонує відрядити тиловий підрозділ загальною кількістю до 200 військовослужбовців. Конфлікт між Ізраїлем та Сирією триває майже сорок років через захоплення ізраїльськими військами Голанських висот (унаслідок Шестиденної війни між арабськими державами та Ізраїлем). Сирія вимагає, аби Ізраїль вивів свої війська. У свою чергу Тель-Авів стверджує, що це може зробити кордон із Сирією вразливим для атак з боку Дамаска. Місія ООН на Голанських висотах була заснована тридцять років тому. Військовий персонал для неї надали Австрія, Канада, Непал, Польща, Словаччина і Японія.
Україна — один із найбільш послідовних донорів у плані відправки миротворців у різноманітні гарячі точки. І найбільший у Європі — за кількістю вояків, які беруть участь у миротворчих операціях. Професійність українців відзначають як місцеві власті, з якими співпрацюють наші солдати, так і міжнародні організації — зокрема, ООН. Торік із проханням відправити миротворців у Ліберію до України звернувся Генеральний секретар цієї організації Кофі Аннан.
Чи будуть відправлені миротворці в зону ізраїльсько-сирійського конфлікту? Численні експерти і політики висловлюють сумніви щодо можливості схвалення такого рішення найближчим часом. Народний депутат Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ в коментарі «Дню» наголосив на «несвоєчасності» президентської пропозиції з огляду «на ситуацію в Україні». «Наші миротворці перебувають в десятках гарячих точках. На мій погляд, покривати ще одну гарячу точку нашими солдатами ні до чого», — вважає він. Депутат припускає, що його думка може змінитися, якщо «після виборів буде якась певність всередині самої України». За його словами, «нинi розбурхувати нову дискусію непотрібно». Він вважає, що «до цього питання можна буде повернутися і професiйно його обговорити через півтора-два місяці». Пан Зарубінський підкреслив, що схвалення цього рішення «залежить не від того, що буде обрано нового президента, а від того, якою буде конкретна соціально-політична ситуація в Україні, який буде рівень стабільності, якою буде підтримка громадською думкою цих заходів».
Офіційної реакції Ізраїлю або Сирії на пропозицію Президента України поки що немає. Цими днями в пресі було поширено думку, нібито Ізраїль вважає «передчасним» відправку українських миротворців до Голанських висот, однак, як стало вiдомо «Дню», у цьому випадку не йдеться про офіційну позицію Тель-Авіва. Найімовірніше, що свої заяви сторони конфлікту щодо української готовності висловлять лише в тому разi, якщо схвалить відповідне рішення Верховна Рада. Як показує практика, парламент, попри гарячі дискусії, голосує позитивно за миротворці пропозиції (хоча не завжди з першого разу).
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
У Посольстві Держави Ізраїль в Києві повідомили «Дню», що слова речника ізраїльського МЗС Ліора Бен Дора про передчасність пропозиції України «слід сприймати як вирвані з контексту». Посольство також зазначає: «Наразі Ізраїль не отримував жодного звернення з цього приводу. Воно буде розглянуте після отримання».