Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Між збройним опором і анархією

Палестина потрапила в безвихідь
11 квітня, 00:00

Iсламський палестинський рух ХАМАС, отримавши владу й ледве уникнувши міжнародного бойкоту, опинився в скрутному становищi. Тепер він повинен протистояти озброєним палестинським угрупованням, котрі не припиняють збройне протистояння між собою. Уряд ХАМАС приступив до виконання своїх обов’язків 30 березня. А 31-го вже з новою силою розпочалися міжпалестинські зіткнення, котрі минулих вихідних стали причиною смерті трьох і поранень 36 чоловік. Це — дуже важкий підсумок початку роботи нового уряду.

ПАЛЕСТИНСЬКІ ЧВАРИ

Бої між озброєними палестинськими угрупованнями та службою безпеки були спровоковані вбивством у секторі Газа Йюссефа Аль-Гоуга, голови Комітету народного опору — групи, яка входить до ФАТХ, колишньої партії влади, але позиція якої дедалі більше наближається до позиції ХАМАС. Комітет народного опору обвинуватив палестинську, якою ще й досі керують кадри ФАТХ, у тому, що вона несе відповідальність за смерть Йюссефа Аль-Гоуга, обставини якої ще й досі не з’ясовані.

Хоча для офіційного представника ФАТХ Ахмеда Абделя Рахмана «обвинувачення, висунуті проти ФАТХ, — цілком абсурдні», новий палестинський міністр внутрішніх справ Саїд Сіям у досить песимістичних тонах розглядає процес припинення протистояння між угрупованнями й досягнення суспільної безпеки. Міністр визнає, наголошує газета «Al-Quds», безкарність збройних угруповань. «Палестинцям, котрі жили протягом років в умовах небезпеки, хаосу й безладдя, потрібен приблизно рік, щоб змінити ситуацію».

«Документи щодо безпеки суспільства й безладдя, — пише у своїй передовій статті інша палестинська щоденна газета «Al-Ayyam», — повинні бути розглянуті якнайшвидше. Настав час визначити контури палестинського опору ізраїльській окупації». Газета наполягає на необхідності обговорення цього нагального питання, проте без перегляду «законного права палестинського народу застосовувати будь-які засоби, у тому числі й збройні, для захисту».

Власне, існує дуже тонка межа між «збройним опором» i «озброєною анархією». Увесь світ добре розуміє, що «збройний опір» є дверима для поширення озброєння серед громадян. Наявність великої кількості зброї на палестинських територіях потенційно дуже небезпечна. При відсутності контролю центральної влади за ситуацією достатньо найменшого приводу для того, аби зіткнення між угрупованнями розпочалися з новою силою. А платою за це будуть усе нові й нові вбиті й поранені.

Газета «Al-Ayyam» намагається окреслити картину реального політичного становища на палестинських територіях. ХАМАС щойно змінив свою позицію лідера радикальної опозиції на позицію керівника Палестинської автономії. У той час ФАТХ, котра досі була партією влади, переходить до лав опозиції, все ще маючи у своїх руках деякі важелі контролю над палестинськими інституціями, зокрема, службою безпеки.

Напередодні парламентських виборів усі системи безпеки Ізраїлю були приведені в підвищену боєздатність. Про це повідомив високопосадовий офіцер Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛА), ім’я якого з метою нерозголошення державної таємниці не може бути оприлюднене. Нагадаю, що вибори в ізраїльський Кнесет відбулися 28 березня і, як стверджують офіційні особи Ізраїлю, безумовно, можливість організації терактів не виключалася. Перед виборами успішно нейтралізували кілька можливих великих терактів. Так, дозволили опублікувати інформацію про затримку військовослужбовцями спецпідрозділу ЦАХАЛ у районі Рамалли трьох палестинських терористів бойового крила ФАТХ у Шхемі, які мали намір провести теракт на території Ізраїлю.

Один із бойовиків — терорист-самогубець, був затриманий в Ель-Бірі, двоє інших — його помічники, затримані в таборі палестинських біженців Ель- Емаарі. Відповідно до інформації, що надійшла в розпорядження спецслужб, бойовики мали намір дорогою до місця здійснення теракту забрати «пояс смертника».

«ВСЕВИДЮЩА» СИСТЕМА БЕЗПЕКИ

У цілому ж напередодні й під час виборів обстановка в столиці Ізраїлю — Єрусалимі, також у Тель-Авіві, Хайфі та інших містах була спокійною. Якщо, звичайно, не враховувати, що ще неіснуючий кордон Ізраїлю з Палестинською автономією, позначений бетонним парканом безпеки, та прилеглі до нього території перебували під регулярним обстрілом палестинських ракет «Касам».

Під час поїздки до Ізраїлю мені довелося в основному жити в ізраїльському містечку Кфар-Сабі. У цьому населеному пункті неодноразово відбувалися теракти (воно перебуває в безпосередній близькості від міста Калькілії, розташованого у Палестинській автономії). Сьогодні ці два міста розділені парканом безпеки заввишки вісім метрів. Ізраїльтяни стверджують, що після спорудження цього паркану терактів на території країни стало менше. Але найбільше досягнення полягає в тому, що паркан безпеки забезпечує безпеку шосе, яке раніше обстрілювали палестинські снайпери, котрі вели вогонь із дахів будинків у місті Калькілії. Відзначу, що Кфар-Саба розташовано всього в 700 метрах від Калькілії на Західному березі.

Крім того, практично весь умовний кордон Ізраїлю з Палестинською автономією відділений індикативним парканом — металевою сіткою, яка не дозволяє палестинським бойовикам проникати на територію країни. Мені довелося побувати в Центрі керування спостереженнями за індикативним парканом Армії оборони Ізраїлю, котра відстежує прикордонну ситуацію на Самарійському нагір’ї, що на північному сході Калькілії й північному заході Ізраїлю. Фактично індикативний паркан — це складна високотехнологічна конструкція, яка реагує на найменші рухи поза його межами.

На пості спостереження, розташованому на Самарійському нагір’ї, ізраїльтяни бачать усе, що відбувається в прикордонній зоні Кфар-Саби й Калькілії. Центр спостереження — наповнена найновішою електронною технікою кімната, в якій працюють солдати ЦАХАЛА. Тут виробляється топографія місцевості. На численних екранах моніторів видно абсолютно все, навіть палестинських пастухів. Камери Центру проводять свої спостереження в радіусі до 15 кілометрів по периметру паркана безпеки. Місцевість, яка охороняється, також проглядається через супутникову систему. Кожна зона поділена на сектори, площа яких 100 метрів. Будь-який підозрілий рух на тому боцi — й система спостереження видає точне місце розташування об’єкта. Після чого на місце, де виявлено підозрілий об’єкт, висилається патрульний джип. У середньому за день до Центру надходить від 10 до 20 сигналів про можливу небезпеку.

Палестинці часто намагаються перейти паркан безпеки, хоча при цьому їм прекрасно відомо, що за ними спостерігають. Солдати ізраїльської армії сидять за монітором комп’ютера, не відриваючи від нього очей майже вісім годин. В основному ці спостереження ведуть дівчата, які, як відомо, також призиваються на службу в Ізраїлі терміном на два роки. Однак єдиним недоліком цього, наповненого найновішою технікою Центру є те, що під час туману на моніторах комп’ютерів майже нічого не видно, зокрема — що відбувається в Калькілії або в інших прикордонних з Ізраїлем містечках Палестинської автономії.

Ізраїльтян непокоїть, що до їхньої країни можуть проникнути терористи-смертники, тому Ізраїль витрачає сотні мільйонів доларів на постійне відновлення техніки, що обслуговує індикативний паркан, численні блокпости й контрольно-пропускні пункти. Справа в тiм, що багато жителів Палестинської автономії, перебуваючи у вкрай важкому матеріальному становищі, шукають можливості заробітку в Ізраїлі. Вони щодня переходять блокпости й повертаються назад. Це, у більшості випадків, — селяни. У них немає паспортів. Для переходу кордону вони користуються йорданськими паспортами.

«ТЕРОРИСТИЧНА РУЛЕТКА»

Мені довелося побувати на одному контрольно-пропускному пункті, що розташований на кордоні із Самарією. До речі, він переданий приватним охоронним структурам, які уклали контракт з Армією оборони Ізраїлю. Це зроблено для того, щоб полегшити палестинцям процес переходу кордону. На сьогодні цей процес передачі здійснюється на всіх КПП Ізраїлю.

На кордоні із Самарією розташований вантажний термінал — вантажівки з палестинськими товарами вивантажуються на території Палестинської автономії й завантажуються вже в Ізраїлі. Основна стаття доходів палестинців — це сільськогосподарська продукція, котра продається ізраїльтянам. Цей блокпост також оснащений складною високотехнологічною системою спостереження й безпеки. Споруда складається з декількох маленьких кімнат, відділених між собою металевими стінами, які стримують вибухову хвилю. Через ці кімнати з металошукачами, інфрачервоною, хімічною й тепловою перевіркою проходять палестинці, які бажають потрапити на територію Ізраїлю. Щодня через цей пункт на ізраїльську територію проходять понад 20 тисяч палестинців. Складна система перевірки такої кількості осіб займає від п’яти до десяти годин.

Очевидно, що через терор палестинці нічого не змогли отримати від ізраїльтян. «Результат насильства — дуже шкідливий для палестинців, — резюмує палестинська газета «Al-Ayyam», — і він лише в інтересах Ізраїлю. Це балансування між «опором» й «анархією», між «опозицією» й «саботажем» лише вказує на зниження ефективності палестинської стратегії, котра, здається, не бере до уваги більш дієві засоби незбройного опору». «Al-Ayyam» застерігає найближчий ізраїльський уряд, який буде створений після недавніх виборів 28 березня, відмовитися від реалізації однобічного плану полишення Західного берега річки Йордан. «Коли Ізраїль нав’яже кордони, котрі відповідають його інтересам, більше не буде можливості вести переговори».

Очевидно, що вже й палестинське керівництво почало потроху усвідомлювати, що жодні терористичні акти не зможуть розхитати державу Ізраїль і залякати його населення. Кривава «терористична рулетка», яка нав’язується ізраїльтянам сьогодні, починає працювати проти інтересів палестинців. А відмова Ізраїлю вести переговори з урядом, сформованим ХАМАС, яку підтримала й адміністрація президента США Джорджа Буша, ізолює новий палестинський уряд від можливості вирішувати подальшу долю палестинських територій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати