Перейти до основного вмісту

Момент істини для сербської опозиції

08 серпня, 00:00

«Ні дня без новин» — за таким принципом Югославія готується до загальних виборів, призначених на 24 вересня. Влада хапає підозрілих іноземців, опозиція влаштовує власні «розбірки». Найбільша опозиційна партія — Сербський рух оновлення (СПО) письменника Вука Драшковича, який ще минулого тижня заявляв, що бойкотуватиме вибори, які в умовах терору влади «не можуть бути ні федеральними, ні демократичними», висунув власного кандидата в президенти — белградського мера Воїслава Михайловича. Інші опозиціонери розцінили це мало не як зраду — адже збиралися висувати єдиного кандидата і йти на парламентські вибори з єдиним списком. Для опозиції, таким чином, настав момент істини.

У заяві, розповсюдженій відразу по оголошенню загальних виборів, СПО закликав до бойкоту виборів. У своїй недільній заяві СПО закликає всю демократичну опозицію підтримати Михайловича і не висувати інших кандидатур, аби не перешкодити його перемозі. Белградський мер вважає свої шанси на перемогу найкращими — в інтерв’ю газеті «Данас» він заявив, що ніколи б не погодився на висунення своєї кандидатури, якби заздалегідь був переконаний, що програє. Лідер СПО Вук Драшкович заявив iз цього приводу, що коли вже опозиції потрібен єдиний кандидат, то потрібно й щоб він був від найбільшої партії (СПО вважає, що має «в кишені» 850 тисяч голосів). Тим часом переговори інших опозиціонерів про єдину кандидатуру призупинено. Блок iз 15-ти опозиційних партій, здається, схиляється до підтримки кандидатури Воїслава Коштуніци, який погоджується балотуватимся тільки в тому випадку, коли у виборах візьмуть участь і чорногорці — що видається дуже маловірогідним. За деякою інформацією, саме Коштуніцу на Заході розглядали як найбільш бажаного кандидата в президенти. Довіру до Драшковича, схоже, серйозно підірвано.

Югославська опозиція розколота, що полегшує перемогу президентові Мілошевичу та його прихильникам. Югославська федерація — на межі формального розколу. Чорногорська влада не збирається змінювати своїх принципових рішень ні щодо невизнання змін у союзній конституції і неучасті республіки в оголошених Мілошевичем загальних виборах, ні щодо підготовки до свого виходу iз союзної держави. Обидва моменти, сказав «Дню» генеральний секретар МЗС Чорногорії Милорад Йовович, не пов’язуються тільки з особистістю президента СРЮ Слободана Мілошевича: йдеться про те, що Чорногорія хоче захистити свої інтереси доступними їй методами. За словами Йововича, вже зараз Чорногорія має достатню міжнародну підтримку, принаймні в тому, що стосується її ставлення до змін у конституції Югославії. Бі-Бі-Сі процитувала анонімного західного дипломата, який сказав, що вже зараз Захід, у першу чергу, США i країни Європейського Союзу надають Подгориці допомогу в обсязi половини ВВП Чорногорії, при цьому ці гроші ніде офіційно не декларуються. Держсекретар США Мадлен Обрайт намагалася умовити президента Чорногорії Міло Джукановича змінити рішення щодо неучасті республіки в загальних виборах у Югославії — але без жодного успіху. В Чорногорії вже, очевидно, не сподіваються, що влада в Белграді може перейти до рук демократичної опозиції — або ж і зовсім не бажають жити в одній державі iз сербами. Офіційний Белград звинувачує Міло Джукановича та його уряд у тому, що він пов’язаний з контрабандною торгівлею та іншими неблаговидними речами — але поки що без конкретних доказів. Між тим, і Джуканович, і представники Держдепартаменту США вже заявляли, що, за їхньою інформацією, Мілошевич готується до провокацій напередодні виборів, які можуть привести до інтервенції Югославської армії до Чорногорії. Офіційний Белград цих прогнозів не спростовував.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати