Перейти до основного вмісту

«Мусульманські демократи» сформували уряд

20 листопада, 00:00

У Туреччині сформовано перший за останні п’ятнадцять років уряд більшості. Новий прем’єр-міністр країни Абдулла Гюль представив членів нового кабінету міністрів. Усі вони — представники Партії справедливості та розвитку (ПСР), що здобула переконливу перемогу на парламентських виборах 3 листопада. Як зазначає агентство ЕФЕ, до уряду увійшли помірковані та досвідчені політичні діячі, які не мають зв’язків з ісламськими фундаменталістськими рухами. «Я доведу скептичному Заходу, що мусульманська країна може бути демократичною», — заявив Абдулла Гюль.

Лідер Партії справедливості та розвитку Реджеп Таїп Ердоган не міг очолити уряд, адже має судимість за розпалювання релігійної ненависті й тому, згідно з конституцією Туреччини, не має права займати офіційні посади. Однак, на думку оглядачів, його вплив на діяльність нового кабінету міністрів буде дуже значним. Сам Ердоган аж ніяк не хоче виглядати «ляльководом». «Я не хочу, щоб наш прем’єр був слабким. Він повинен бути спроможним привести країну до Євросоюзу, а також піклуватися про економічне та соціальне життя Туреччини», — сказав він.

Саміт Європейського Союзу в Копенгагені 12—13 грудня стане першим зовнішньополітичним випробуванням для нового турецького уряду. Від того, чи буде на ньому названо дату початку переговорів про вступ Туреччини до Євросоюзу не в останню чергу залежить майбутнє турецької «мусульманської демократії». Як, зрештою, й те, чи стане вона політичним спрямуванням, подібним до європейських християнських демократів.

Що ж до внутрішніх проблем Туреччини, тут у кабінету Гюля непочатий край роботи. Економічна криза в країні триває вже два роки. Раніше Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його партія виступає за продовження співпраці Туреччини з Міжнародним валютним фондом, однак певні засади цієї співпраці потрібно переглянути. Минулого року спад в турецькій економіці становив 9,4% — найгірший показник за останні півстоліття. Плани одужання економіки пов’язані з кредитною програмою МВФ на суму в $31 мільярд. Партія справедливості та розвитку виступає за пожвавлення процесу приватизації й подолання інфляції, а головним пріоритетом уряду називає скорочення показників безробіття. Крім того, Ердоган пообіцяв, що ПСР негайно займеться ситуцацією з правами людини в Туреччині (це один з головних критичних закидів Анкарі з боку Євросоюзу).

Зараз, принаймні, існують передумови, що внутрішньополітична ситуація в Туреччині не відволікатиме уряд від соціальних та економічних реформ. Начальник Генерального штабу збройних сил Туреччини генерал Хілмі Озкок, який завжди підтримував ідею світської держави й зіграв провідну роль в політичній кризі п’ятирічної давності (падіння уряду Партії благоденства — попередниці ПСР), заявив, що визнає результати демократичних виборів й «не заважатиме діяльності» нового уряду. Військові, вплив яких у Туреччині надзвичайно великий, звісно, пильно слідкуватимуть за діяльністю кабінету Гюля.

Формуючи уряд, Абдулла Гюль потурбувався про те, щоб склад кабінету не тільки задовольнив Захід, але й не надто розчарував ісламські країни своєю проєвропейською орієнтацією. Міністром закордонних справ призначено Ясара Яніса, досвідченого дипломата, який довгий час працював послом в арабських країнах і одного разу навіть балотувався на посаду глави міжнародної організації Ісламська конференція.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати