Мир — приватному життю, війна — кіберзлочинності
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000517/485-3-1.jpg)
Нещодавнє світове поширення вірусу I LOVE YOU, народженого, як вважається, на Філіппінах, щорічне зростання електронної злочинності, незахищеність користувачів комп’ютерних мереж від вірусів та крадіжок інформації — причини, які змусили уряди та приватний бізнес країн G-8 («вісімки») зібрати в Парижі триденну конференцію. Про міжнародні успіхи на фронтах боротьби з кіберзлочинністю говорити зарано. Успіх — уже те, що проблему визнано, як визнано й те, що розв’язати її можна лише спільними зусиллями, що і констатовано вчора та сьогодні під час роботи конференції. Але як саме — в цьому й полягає головне питання.
Вірус I LOVE YOU за лічені дні уразив мільйони комп’ютерів в Азії, Європі, Америці. Журнал «Time» оцінює збитки не менш як у $10 млрд. Очевидно, що Україну це лихо оминуло лише тому, що вона за рівнем комп’ютеризації життя залишається в кам’яному віці. Радіти з цього приводу навряд чи варто. Це — не показник цивілізованості.
Випадки електронного грабування банків, магазинів, запуск «логічних бомб», які паралізують роботу електронних мереж, та шантаж з цього приводу, піратські вторгнення на веб-сторінки, й, що найгірше, вторгнення в бази даних... На всі ці виклики, зазначалося в Парижі, Європа реагує з запізненням. Поширення кіберзлочинності, мабуть, найкраще демонструє казус — поки італійські відповідальні особи займалися підготовкою конференції в Парижі, на трьох офіційних веб-сайтах побували хакери. «Жодна держава не може розв’язати цієї проблеми самотужки», — заявив Хуберт Марти, інспектор французької поліції у справах Інтернет-злочинності. Це зрозуміло. Втім, пропозиція створити своєрідну «кіберполіцію» всепланетного масштабу не була прийнята. Міністр внутрішніх справ Франції Жан- П’єр Шевенман пояснив це так: необхідність адекватно реагувати на нові виклики не може бути пов’язана з обмеженням особистої свободи громадян. Повага до приватного життя людей повинна бути гарантована. Тобто про перлюстрацію електронної кореспонденції, перегляд приватних баз даних та приватних веб-сторінок начебто не йдеться. Принаймні без відповідної санкції. В Сполучених Штатах все частіше вимагають початку справжньої війни проти кіберзлочинців до повної перемоги та без правил, як колись на Дикому Заході. Азійські представники ще не вимагають «кіберкрові», але саме Японія, зокрема, ініціювала проведення цієї конференції та внесення проблеми до порядку денного наступного саміту G-8.
У той же час Франція оголосила на конференції, що створює спеціальну агенцію, яка опікуватиметься виключно електронною злочинністю, злочинністю, пов’язаною з інформаційними технологіями та комунікаціями. Агенція працюватиме під крилом економічно-фінансового департаменту французької юридичної поліції, в її роботі братимуть участь представники жандармерії, митниці та інших силових структур та спецслужб. Інтерполу, Європолу, Шенгенським структурам поставлено завдання координувати зусилля різних країн. Представники фірм та компаній різної форми власності вперше сіли за стіл міжнародної конференції разом з офіційними чинами.
Це — перший результат і перше свідчення того, що тепер обидві сторони не жартують. Втім, інформація, банківські рахунки залишаються поки що беззахисними перед атаками хакерів. Боротьба, очевидно, буде жорстокою і з жертвами. На війні як на війні...