Перейти до основного вмісту

МЗС просить Захiд не розчаровуватися передчасно

03 квітня, 00:00

Вибори пройшли. Остаточний звіт щодо парламентських виборів в Україні місія ОБСЄ пообіцяла оприлюднити в травні (про попередні висновки місії «День» інформував учора). З’явилися перші коментарі, які вже можна вважати офіційними. Позавчора речник американського Держдепартаменту Філіп Рікер заявив, що «висновки США збігаються з висновками ОБСЄ і її місії спостерігачів в Україні. Ми розчаровані тим, що український уряд не діяв в більш енергійній формі, аби забезпечити всім політичним партіям рівні можливості», — передає Інтерфакс- Україна. Як повідомляє агентство, на питання, чи вдаватиметься Вашингтон до санкцій, Рікер відповів: «Дочекаємося остаточних результатів». Висновки ОБСЄ, з якими співпала точка зору США, вказували на втручання влади у виборчий процес, зловживання адмінресурсом, нерівний доступ кандидатів до ЗМІ. Позавчора, презентуючи свої враження, представники ОБСЄ висловлювалися більш обережно, але утрималися від відповіді — чи були вибори чесними та демократичними. Реакція МЗС України на слова речника Держдепартаменту США була наступною: речник міністерства Ігор Долгов заявив на брифінгу, що в Києві сприйняли цю заяву «спокійно», як «робочий момент». Долгов, утім, нагадав, що у міжнародній практиці «прийнято уникати будь-яких офіційних коментарів до остаточних результатів виборів». Крім того, Ігор Долгов, подібно до багатьох інших критиків американських свобод уточнив: «Недоліки під час виборів, на жаль, властиві не тільки українській демократії. Не хотілося б посилатися на вибори в тій країні (США. — Ред. ), але й там було не все гладко»... Треба визнати, що представники американської дипломатії досі не надто емоційно ставилися до проблем з виборами, оскільки казус з останніми президентськими виборами в США дійсно ще свіжий у пам’яті.

Розповіли в МЗС і дещо про голосування українських громадян за кордоном. Скористалися своїм конституційним правом 24 тисячі 138 українських громадян, що становить 50,1% осіб від загальної кількості наших виборців за кордоном. Щоправда, ці дані стосуються лише тих, хто перебуває в тій чи іншій країні на легальних засадах і стоїть на консульському обліку. Працювало у день виборiв рівно 90 виборчих дільниць. Останніми завершили свою роботу ті, які розташовані в країнах Південної та Північної Америки (через різницю в часі). Проголосувати змогли також українські миротворці, які зараз знаходяться в Косово, Сьєрра-Леоне та Південному Лівані. МЗС звертає увагу, що серед членів виборчих комісій за кордоном не було жодного дипломата. За попередніми даними, які базувалися на обробці навіть не половини даних, повідомлялося, що найбільше українських громадян за кордоном проголосувало за «За ЄдУ» і комуністів.

«Пріоритети зовнішньої політики України залишаються незмінними», — наголосив, коментуючи результати виборів, речник МЗС Ігор Долгов. МЗС звернуло увагу ще й на ті політичні сили, які «підтримав український народ». На думку Долгова, вони «виступають за розвиток європейської інтеграції, демократичних перетворень і ринкових реформ України» (особливо, мабуть, це стосується комуністів. — Ред. ).

Водночас поширено інформацію, що Леонід Кучма доручив МЗС розробити нові концептуальні засади зовнішньої політики України. За словами Ігоря Долгова, корективи торкатимуться «тієї частини нашої зовнішньополітичної спрямованості , яка орієнтована на подолання глобальних загроз», тобто тих, які постали перед світом після «чорного вівторка» минулого року. Внесення коректив, вочевидь, стосуєтся Концепції зовнішньої політики десятирічної давнини, про необхідність осучасненя якої вже чимало сказано (і недолугість її була помітна задовго до 11 вересня 2000 року). Можна не сумніватися, що легкого проходження нової концепції в новому парламенті не буде, причому з різних причин. Коли вона буде готова — не каже ніхто.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати