На британця можна вивчитись?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011027/4196-3-1.jpg)
Аби стати повноправним громадянином Великої Британії, нові іммігранти, можливо, повинні будуть пройти спеціальне навчання. На таких курсах приїжджі повинні будуть вивчити засади британської демократії, культури суспільства та англійську мову. Про такі заходи, очікується, невдовзі оголосить британський уряд.
Міністр внутрішніх справ Великої Британії Девід Бланкет переконаний, що проведення в країні занять із набуття громадянства, запозичене в американців, стане доброю нагодою для майже 60 тисяч іммігрантів, що прибувають до Британії щороку, для набуття повноправного британського громадянства. Оскільки в британському суспільстві останнім часом можна помітити чимало ізольованих на етнічній основі груп населення, заняття з громадянства посприяють єдності серед жителів, вважає міністр. Бланкет поскаржився, що більшість критиків розглядає реалізацію його ідеї як один із проявів бюрократії. У той же час британська «натуралізація» ставить на меті ознайомлення іммігрантів із фундаментальними правами та обов’язками. Американський «присмак» британської новації матиме, проте, і відмінності. Новоспечені британці, скажімо, будуть позбавлені зайвих ритуалів — їм не треба буде давати клятвенну присягу на вірність Британії. Проте навіть така завбачлива поблажливість британських урядовців не застрахувала їх від опонентів. Деякі британські організації із захисту іммігрантів виступають проти примусових занять із англійської мови. На їхню думку, таким кроком британський уряд виявить «мовний колоніалізм». Пан Бланкет, проте, наголосив, що така обов’язковість у знанні англійської мови пов’язана із забобонністю певних приїжджих родин, які не дозволяють вивчати англійську мову жінкам, а також позбавляють їх можливості влаштовуватися на роботу.
Очікується, що після закінчення курсів іммігранти отримуватимуть «картку про право громадянина», різновид посвідки про особу. Таким чином, «дипломовані» прибульці матимуть ті ж права, що й решта громадян Великої Британії. Вчорашня газета «Гардіан» повідомила, що ідея про набуття громадянства через курси викликала значні кулуарні суперечки серед членів правлячої Лейбористської партії у парламенті. Дехто з парламентаріїв вважає, що така «материнська опіка держави» щодо іммігрантів може підірвати традиційну терпимість Британії до багатокультурності її суспільства.