Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

НАТО хоче з’ясувати наміри України

Українське питання на зустрічі міністрів — членів Альянсу — в Брюсселі потрапило в «шість пунктів обговорень»
01 грудня, 18:35
ФОТО REUTERS

Перше, що має бути вирішено на зустрічі міністрів, — це продовження підтримки Афганістану, тому що він перебуває в сфері інтересів безпеки членів НАТО. По-друге, розглядатимуть кроки до врегулювання підвищення загрози на півдні. Третє — пролунають питання стратегії адаптації НАТО. На четверте місце Генсек НАТО Єнс Столтенберг поставив питання пошуку шляхів щодо відновлення передбачуваності кроків Росії, яка відчутно впливає на процеси дестабілізації у світі. П’ятим пунктом обговорень буде розгляд підтримки України в сферах командування, управління та кібератак. Останнім, але не кінцевим питанням залишиться запрошення Чорногорії до початку обговорення можливого вступу цієї країни в Альянс 29-м членом.

У межах зустрічі міністрів країн НАТО був проведений брифінг із офіційними представниками НАТО, які окреслили два напрями уваги НАТО, а саме — до східного та південного секторів. Зокрема помічено занепокоєння Альянсу підвищенням російської агресії. Раніше НАТО не сприймала Росію як проблему, і вона не була в пріоритетах питань безпеки. Нині ситуація кардинально змінилася. При цьому зазначається: якщо в питаннях із Росією НАТО досить швидко увійшло в колію, адже вже мало досвід напружених відносин із Кремлем, то нові «гібридні» загрози вимагають і нових засобів їхнього вирішення. Однією з особливостей «гібридної» війни, на переконання представників НАТО, є інформаційна війна, психологічний тиск і брехня. Більше того, останнім часом акцентується питання ядерної стратегії.

Увагу НАТО привертає той факт, що Росія в Сирії воює не стільки з «ІДІЛ», скільки з опозицією Асада. Окрім цього, Росія закликає членів коаліції до співробітництва з Асадом, що не є прийнятним. Російська присутність у Сирії та її поведінка відчиняє двері для неочікуваних інцидентів. При цьому підкреслюється, що НАТО як організація не бере участі в конфлікті в Сирії, і наголошується на розрізнянні коаліції країн, які намагаються приборкати загрозу тероризму «ІДІЛ», від НАТО, яке уважно вивчає цю загрозу.

Щодо України — НАТО хоче з’ясувати наміри нашої держави щодо бажання розвивати процес інтеграції з Альянсом. Саме для цього планується зустріч із міністром закордонних справ Павлом Клімкіним у середу в Брюсселі.

Слід зазначити, що вже другий день поспіль слово «Росія» звучить досить часто на цьому заході. А зустріч у Парижі голів держав, яка присвячена кліматичним змінам, певною мірою відволікла світові медіа від зустрічі міністрів у Брюсселі. Однією з інтриг залишається можливість дипломатичного врегулювання напруженої ситуації між Туреччиною та Росією. Туреччина є наразі на передовій викликів. Тому НАТО закликає ЄС до всілякої підтримки цієї країни. «В межах зусиль НАТО Іспанія розташувала в Туреччині системи протиповітряної оборони; США та Великобританія розмістили літаки для гарантування безпеки повітряного простору нашого союзника, — сказав Столтенберг. — Це — частина заходів підтримки Туреччини, і я очікую, що нові рішення щодо цього будуть прийняті в найближчі дні».

Що вплинуло на рішення Путіна активізувати агресію? Сприятливі умови в сфері цін на нафту чи оцінка потенціалу НАТО як слабкого і не здатного на адекватну відповідь механізму? В цьому плані рішучий крок Туреччини із захисту свого суверенітету певною мірою зірвав плани Путіна. Про це свідчить істерична реакція Кремля на торговельну блокаду та інші заходи зі згортання відносин із цією країною. Розуміння принципових причин зміни кон’юнктури світової безпеки повинно перетворитися в конкретні кроки з посилення цілого спектра елементів оборони.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати