НАТО покращує свої житлові умови
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030125/414-3-3.jpg)
Північноатлантичний альянс оголосив переможця конкурсу на проект нового приміщення, в яке через кілька років має переїхати НАТО. Майбутня штаб-квартира мусить краще відповідати вимогам Альянсу, що дедалі більше розширюється. Переможцем конкурсу, в якому взяли участь 64 компанії, став міжнародний консорціум SOM, базований у Лондоні, у співробітництві з бельгійською компанією ASSAR. Приз за макет нової «домівки» НАТО становив 200 тисяч євро.
Ті, хто бачив нинішню штаб-квартиру НАТО, мабуть, погодяться, що будівля не вражає ані своїми розмірами, ані архітектурними замислами. Якщо вважати, що заможність людей визначають по багатству їхніх домів, то Альянс виглядає бідним родичем у порівнянні з Єврокомісією чи, тим більше, Європарламентом — архітектурна велич будівель ЄС примушує замислитися над тим, скільки грошей платників податків пішло на їхнє спорудження. За декілька років і НАТО виглядатиме на належному рівні — навпроти нинішньої штаб-квартири на 40 гектарах землі має з’явитися комплекс будівель у вигляді хвиль. «Після розширення НАТО штаб-квартира також потребує розширення. Ви самі бачите — нинішня будівля не відповідає вимогам часу. А реконструювати її та утримувати — дуже дорого, — заявив генсек Альянсу Джордж Робертсон, — та й узагалі, ця штаб- квартира була споруджена як тимчасова». Справді, нема нічого більш постійного, ніж тимчасове явище: 1966 року НАТО було змушене якнайшвидше перевести свою штаб- квартиру з Парижа до Брюсселя — після того, як французький президент Шарль де Голль оголосив, що його країна виходить з військового блоку НАТО. Ледве не через півстоліття «тимчасове» приміщення Альянсу врешті міняють на нове.
«Не чекайте, що наступного тижня на території НАТО з’явиться будівельна техніка. Ми маємо берегти гроші платників податків, і тому потрібен час для рішень. Це — тільки початок, ми мусимо обговорити всі деталі з архітекторами», — сказав Робертсон. За планом, до 2005 року триватимуть архітектурні дослідження, а з 2005 до 2008—2009 років ітиме будівництво. Лорд Робертсон упевнений, що нова штаб-квартира стане визначною будівлею брюссельської архітектури.
Сам Робертсон наглядатиме за проектом до кінця свого перебування на посту генсека НАТО — тобто, до грудня цього року. Він, до речі, не вважає своє рішення піти з посади чимось несподіваним. «Я прослужив на посту генсека 4 роки — більше, ніж будь-хто з послів у НАТО», — зазначив Робертсон. Щодо наступного керманича, в Альянсі ходили чутки про кандидатуру польського президента. Утім, Александр Квасневський заявив, що не має таких намірів.
Випуск газети №:
№14, (2003)Рубрика
День Планети