Перейти до основного вмісту

НАТО цікавиться «Південмашем»

09 липня, 00:00
Візит Генерального секретаря НАТО Хав’єра Солани в Україну, що розпочався вчора ввечері, за деякими прогнозами може відкрити нову сторінку відносин між Києвом і Брюсселем, а саме забезпечити поворот від загальних розмов про військово-технічне співпробітництво до реалізації конкретних проектів. 

За кілька годин до початку цього візиту до Києва вилетів представник України при Північноатлантичному альянсі Костянтин Морозов. Дорогою він дав ексклюзивне інтерв’ю кореспондентові «Дня» Олексі ПІДЛУЦЬКОМУ.

— Чи не вважаєте ви, що нинішній візит Хав’єра Солани до Києва може ознаменувати прорив у науково-технічному співробітництві України та НАТО? Можливо, вже незабаром підприємства українського ВПК отримають західні замовлення?

— Думаю, що передчасно вести мову про якісь конкретні спільні проекти у військово-технічній сфері. Йдеться лише про політичне визнання можливості співробітництва з Україною у цій царині. Проте нині зацікавленість НАТО в українському оборонному комплексі стала конкретнішою. НАТО потрібно модернізувати бойовий потенціал країн, запрошених до членства в Альянсі. А як ми знаємо, вони використовують багато військової техніки та обладнання спільного з нами виробництва.

Україна має сьогодні величезні можливості щодо ремонту і модернізації цієї техніки, зокрема танка Т-72. Це й було запропоновано на розгляд країн НАТО. Звичайно, НАТО не є комерційною організацією, а секретаріат альянсу не може розміщувати ті чи інші замовлення на конкретних підприємствах. Такі рішення можуть ухвалювати лише військові відомства й уряди окремих держав-членів. Тим паче, що кожна із 16 країн НАТО має власне виробництво і власні коопераційні зв’язки. Однак тепер стало реальним принаймні розглядати українські можливості. До програми візиту Солани в Україну внесено ознайомлення з деякими з таких можливостей, зокрема із «Південмашем». Сам інтерес Генерального секретаря НАТО до цього підприємства є певного роду визнанням рівня української промисловості, наукової думки, технології. Тому це є дуже вигідним для України з погляду можливості продемонструвати світу свої потенції.

— Чи означає це, що всі політичні перепони на шляху військово-технічного співробітництва України та НАТО знято?

— Я не бачу тут жодних політичних перепон, оскільки інституціоналізація відносин між Україною та НАТО сягнула вже надзвичайно високого рівня — ми маємо статус особливого партнерства. Співробітництво ж у військово-технічній сфері є очевидним свідченням того, що розв’язання всіх внутрішніх соціальних та економічних проблем ми можемо знайти на шляхах інтеграції до європейських структур. Це реальна підтримка українського виробника. Проте це все в майбутньому. Нині потрібна дуже ретельна організаційно-політична робота.

Брюссель — Київ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати