Наземна операція насправді вже вiдбувається

Міністр оборони США Дональд Рамсфельд вперше за 25 днів воєнної кампанії проти талібів та «Аль Каїди» підтвердив, що група американських солдат вже певний час знаходиться на півночі Афганістану. Чисельність сухопутного контингенту Рамсфельд назвав «дуже скромною», передає Бі-Бі-Сі. Завдання вояків — наводити американську авіацію на важливі об’єкти Талібану. За словами Рамсфельда, американські підрозділи було направлено на північ Афганістану на прохання Північного альянсу, зацікавленого у встановленні безпосереднього зв’язку з командуванням збройних сил США для отримання допомоги, авіаційної підтримки та координації воєнних дій. Теоретично американський сухопутний контингент на півночі Афганістану також повинен забезпечити коридори для постачання в країну гуманітарної допомоги з настанням зими.
Удари американської авіації останні два дні були переважно скеровані на об’єкти на півночі Афганістану. Зокрема, бомбили опорні пункти талібів на горній гряді в провінції Тахар. Місто Мазарі-Шаріф, яке ніяк не можуть захопити сили Північного альянсу, неподалік від цих гір. Але бомбування ВПС США півночі Афганістану має не тільки військово-стратегічний, але й політичний характер. Авіаудари по півдню країни вкрай непокоять ісламські держави, які наголошують на неприпустимості жертв серед мирного населення. Південь Афганістану, як відомо, — етнічна територія пуштунських племен, яких поки не вдалося залучити на свій бік антиталібській опозиції. Пуштуни також становлять 16% населення сусіднього Пакистану, де уряду генерала Мушарафа доводиться дедалі скрутніше через масові протести проти дій антитерористичної коаліції у Афганістані. Північ Афганістану, яку тепер почали бомбити США, не є етнічною територією пуштунів. Авіаудари по цих територіях більше відповідають бажанню більшості арабських країн, аби кампанія в Афганістані була суто спеціальною операцією, що не загрожуватиме життю мирного населення.
Не виключено, що в американського сухопутного контингенту з’явиться й інше завдання — завадити входженню до Кабула своїх союзників з Північного альянсу. Останні, щоправда, поки не поспішають переходити в наступ. Як пише газета «Вашингтон Пост», може виникнути необхідність утримувати переважно таджицький та узбецький за етнічним складом Північний альянс на відстані від столиці Афганістану, поки не буде забезпечено механізми участі в її самоврядуванні та в новому афганському уряді пуштунів, які становлять також більшість населення Кабула.
Поки не відомо, чи приєднаються до американських солдатів в Афганістані їхні колеги з інших країн — членів антитерористичної коаліції. Велика Британія пообіцяла направити в Афганістан 200 вояків спецназу. Наразі британська морська пiхота проводить в Омані масштабні навчання, які триватимуть ще мінімум два тижні. За словами командувача британської королівської морської піхоти бригадира Роджера Лейна, він не впевнений, що зараз його підлеглі готові до участі у військовій операції. «Нам не потрібно поспішати. Необхідно діяти напевно, коли перед нами буде поставлено конкретні завдання», — заявив Лейн.
Американські військові незабаром можуть посилити свою присутність у Середній Азії. Зокрема, більше бойових літаків можуть бути направлені до баз в Узбекистані та Таджикистані, що використовуються США. Це питання, вочевидь, обговорюватиметься під час поїздки до країн Центральної Азії міністра оборони Сполучених Штатів Дональда Рамсфельда, яку заплановано на початок наступного тижня. Поки що результати антитерористичної акції виглядають не надто переконливо: Осама бен Ладен живий та здоровий, «Аль Каїда» не збирається здаватися, уряд талібів усе ще при владі. Плюс «сибірка» у самих США.