«Нестандартне» співробітництво
Бартошевський обiцяє незмiннiсть полiтики ВаршавиДля поглиблення двосторонньої співпраці Україна та Польща збираються звернутися до «нестандартних ініцiатив», — заявив учора міністр закордонних справ України Анатолій Зленко. У деталі «нестандартності» майбутніх взаємовідносин Києва та Варшави глава МЗС України на спільній прес-конференції з польським колегою Владиславом Бартошевським вдаватися не став (що наштовхує на думку про їх недопрацьованість або ж «нестандартну» засекреченість)
Варто зауважити, що українсько-польські відносини в економічній сфері розвиваються останніми роками досить непогано. Помітне стійке зростання обсягів товаробміну як в минулому році в порівнянні з позаминулим, так і в поточному в порівнянні з торішнім першим півріччям. Політичні контакти між найвищим керівництвом двох країн не припинялися попри різні повороти внутрішньої ситуації в Україні — і Варшава на якийсь час стала єдиним зв’язком між Києвом та Заходом.
Нестандартні українсько- польські ініціативи втілюватимуться, як поінформував Зленко, як у політичній царині, так і в торговельно-економічній. Владислав Бартошевський про згадані ініцiативи нічого не сказав, окрім одного… Українське та польське МЗС домовилися щороку надавати грамоти тим громадянам, які «прислужилися» українсько-польським відносинам. Таке заохочення вже використовується поляками разом із Німеччиною та Росією. Не забув пан Бартошевський нагадати і про приємні обставини, що передували його візиту до Львова та Києва. Зокрема — про відвідини української землі Папою Іваном II та приїзд американського президента Джорджа Буша до Варшави. Останній для України має особливе значення. Позаяк Буш мало не вперше після свого обрання заявив про підтримку України. «У разі якщо Україна обере європейський напрямок розвитку, США протягнуть їй руку, так як це робить Польща», — процитував слова американського лідера польський міністр.
Найболючіші питання в економічній співпраці (а саме в енергетиці) пан Бартошевський тактовно обминав, зіславшись на свою некомпетентність у цій сфері, а також на недавній візит до України міністра економіки Польщі Януша Штайнгоффа. Отож, питання про так звану «обхідну» трубу та функціонування газопроводу Одеса—Броди—Гданськ iз вуст Бартошевсього не знайшли відповіді. «Польща готова поважати інтереси України, якщо Україна виявить власну готовність до поваги цих інтересів», — підкреслив у цьому контексті Бартошевський (фраза на перший погляд абсолютно безневинна, але з чітким натяком- сигналом для Києва). Пан Штайнгофф, між тим, нагадаємо, під час перебування в Києві підкреслив, що Польща підтримує проект будівництва української частини Євроазійського транспортного коридору, нафтопроводу Одеса—Броди і розглядатиме економічну доцільність продовження маршруту до Плоцька. Деякі оглядачі з польського боку, до слова, поки що не дуже оптимістично налаштовані щодо «одесько— бродсько—гданської» труби і передбачають певне затишшя в цьому питанні з польської сторони щонайменше до парламентських виборів у Польщі, призначених на 23 вересня. Новий парламент. Новий уряд. Нова політика?! Останнього пан Бартошевський попрохав не боятися: «Польща — стабілізована демократія», а тому, за будь- якого розкладу політичних сил, змін у зовнішній політиці та у відносинах з Україною зокрема не настане.