Німецькі мусульмани ще не проголошують джихад
Хоча в Німеччині живе близько 3,5 мільйона мусульман, експерти не чекають серйозних конфліктів між ними та християнською більшістю. «Президент Буш у своєму зверненні заявив, що ця війна не буде війною проти ісламу», — сказав «Дню» професор Фарук Шен , керівник німецького інституту «Центр турецьких студій» у місті Ессен. Після 11 вересня в Німеччині розвивалися антиісламські настрої, але сьогодні вони не такі потужні, розповідає професор Шен. Німці тепер більше знають про мусульман, які проживають у Німеччині. Знають, наприклад, про те, що члени турецької громади не підтримують фундаменталістських напрямів ісламу. «90% турків у Німеччині дотримуються дуже ліберальних поглядів, — сказав пан Шен, — вони навіть згодні з тим, що уряд Туреччини дозволив США використати турецький повітряний простір та аеропорти». Такі екстремістські ісламські групи, як Хезболла, мають у Німеччині лише малий вплив.
Однак, якщо в ході антитерористичної операції загине багато мирних громадян Афганістану, настрій мусульманських груп у Німеччині стане радикальнішим, вважає професор Шен. У свою чергу, ставлення німців до мусульман погіршиться, якщо союзники бен Ладена здійснять нові теракти. На думку пана Шена, в Німеччині й усій Європі треба провести широку роз'яснювальну кампанію про те, що таке іслам. Віднедавна на інтернет-сайті організації «Ісламський союз німецькомовних мусульман» великими буквами написано: «ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО «ІСЛАМ» НІМЕЦЬКОЮ МОВОЮ ОЗНАЧАЄ «МИР І ВІРА»?
Мусульмани в Німеччині обережні, коли йдеться про джихад, і критично ставляться до режиму талібів в Афганістані. У німецькій столиці після початку бомбардування Афганістану зібралася на кризове засідання «Німецька ісламська федерація». «Ми вирішили перечекати розвиток конфлікту, політично ще не хочемо діяти, — сказав «Дню» Бурхан Кесічі, член правління федерації. — Ми визнаємо воєнні акції США в Афганістані як відплату за теракти у Нью-Йорку, Вашингтоні та Піттсбурзі, але будемо пильно стежити за тим, що саме бомбардують: військові об'єкти чи мирне населення.