Перейти до основного вмісту

Нова модель НАТО

28 лютого, 00:00

НАТО необхідна нова стратегія. Ми, п’ятеро колишніх командувачів штабами, нещодавно опублікували брошуру, яка містить пропозиції щодо даної нової стратегії, а також вичерпний план змін.

Навіщо потрібна нова стратегія? Поточну «стратегічну концепцію» НАТО було прийнято 1999 р., але відтоді світ сильно змінився. За тих часів НАТО являло собою регіональний Альянс, основним завданням якого був захист договірної території шляхом реагування у відповідь на напади. Але реагування вже не досить: сьогоднішнє найважливіше завдання полягає в запобіганні кризам, збройним конфліктам і війнам, що може потребувати використання іншого способу первинного реагування, аніж військові дії.

До того ж, 2002 р. на конференції в Празі НАТО прийняло ухвалу про те, що надалі діятиме «там, де це необхідне», і тим самим відмовилося від обмеження діяти лише від оборони на договірній території. Нарешті, незважаючи на те, що уроки, вивчені після терористичних атак 11 вересня 2001 р., говорять про те, що жоден із сьогоднішніх конфліктів не може бути вирішений одними лише воєнними засобами, НАТО використовує виключно тільки воєнні засоби. Таким чином, будь- яка ефективна майбутня стратегія НАТО повинна включати в себе розробку й застосування інших засобів вирішення конфліктів.

Замість регіонального застосування поточної стратегічної концепції НАТО чи стратегічного європейського плану, ми пропонуємо стратегію глобального масштабу. Вона ставить собі на меті запобігання конфліктам за допомогою усунення самих причин конфліктів. Для цього, безперечно, потрібно використати, насамперед, невоєнні засоби, причому упереджуючим способом, а не способом реагування у відповідь. Дана стратегія передбачає нарощування чи скорочення використання збройних сил у гнучкій манері, а також використання всіх політичних і військових інструментів, як м’яких, так і жорстких. Проте в ній підкреслюється, що застосування військової сили має залишатися крайнім засобом, що зовсім не означає, що вона є останнім засобом.

За своєю природою запропонована нами стратегія є оборонною. Її завдання — захистити країни НАТО. Кожен, хто прочитає даний проект (www.worldsecuritynetwork.com/documents/ 3eproefGrandStrat(b).pdf), зрозуміє це. Даною стратегією передбачається модульний підхід до альянсів за допомогою інтеграції можливостей різних міжнародних організацій, а також країн, що не входять до НАТО чи якихось інших альянсів. Більше того, наша стратегія потребує досягнення згоди перед початком тих чи інших дій: дій, що не мають стосунку до завоювання противника чи нав’язування йому політичного устрою, якому віддає перевагу НАТО.

Дана концепція універсальна, але може бути реалізованою лише по-справжньому трансформованим НАТО. Враховуючи те, що воєнні засоби більше не є достатніми, ми підкреслюємо велику важливість розвитку співпраці між НАТО, ООН і Європейським Союзом. НАТО має знайти шляхи, щоб скористатися інструментами і ресурсами, які мають у своєму розпорядженні інші міжнародні організації. Для цього необхідно, зокрема, розвивати співпрацю між НАТО і ЄС. ООН також продовжуватиме відігравати важливу роль, оскільки вона є єдиним органом, який спроможний санкціонувати вторгнення (збройні чи незбройні) у випадках, які не є простою самообороною.

Головним завданням є переконати уряди країн, які входять до НАТО, особливо європейців, звернути більшу увагу на поточні та майбутні проблеми, підвищити свою політичну рішучість і реалізувати певні рекомендації. У нас немає ніяких ілюзій чи великих надій, але якщо НАТО продовжуватиме розширення, не маючи можливостей виконувати свої зобов’язання щодо захисту договірної території, яка збільшується, то воно ризикує залишитися союзом лише на папері.

Зокрема, НАТО зіткнулося з величезними проблемами в Афганістані, де обмеження, запроваджені самим же НАТО, позбавляють його можливості на успіх. Простіше кажучи, розрив між місіями, які бере на себе НАТО, і наявними у нього засобами для їхнього здійснення зростає день у день.

Ми б не хотіли нічого наказувати, але ми вважаємо своїм обов’язком висловитися з даного питання й закликати до змін, бо ми твердо переконані в тому, що кращою реакцією на проблеми сучасності є рішучий і сильний трансатлантичний Альянс. Ми щиро сподіваємося на те, що політичні керівники НАТО зрозуміють, що прийшов час рішучих дій щодо прийняття нової стратегічної концепції НАТО. Ми впевнені в тому, що керівники НАТО пам’ятають своє головне і найважливіше зобов’язання: робити все можливе для найбільш ефективного захисту громадян своїх держав.

Генерал Хенк Ван ден БРЕМЕН — у минулому начальник Генерального штабу Нідерландів; фельдмаршал Сер Пітер ІНДЖ обіймав посаду начальника Генштабу Великої Британії в 1992—1994 рр.; адмірал Жак ЛАНКСАД — колишній начальник Генштабу військово- морського флоту Франції; Клаус НАУМАНН — колишній начальник штабу армії ФРН; Джон М. ШАЛІКАШВІЛІ — колишній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США і верховний головнокомандувач військами НATO в Європі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати