Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Нові завдання Саакашвілі

Грузинський президент почав другу каденцію
22 січня, 00:00
МIХАЇЛ СААКАШВІЛІ РОЗГЛЯДАЄ АМЕРИКАНСЬКУ ШТУРМОВУ ГВИНТІВКУ М-4, ЯКА НАДІЙШЛА НА ОЗБРОЄННЯ ГРУЗИНСЬКОЇ АРМІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Iнаугурація президента Міхаїла Саакашвілі пройшла без ексцесів. Опозиція вирішила не загострювати ситуацію й відмовилася від проведення маніфестації в центрі міста. Таким чином, 20 січня Міхаїл Саакашвілі офіційно приступив до обов’язків президента. Зауважимо, що до Грузії прибуло менше іноземних гостей, ніж очікувала влада. Тбілісі відвідали президенти п’яти держав: Польщі, Румунії, Литви, Латвії й Естонії. Ще 15 країн направили керівників уряд у й міністрів. На святі також були присутні представники ЄС, ОБСЄ, НАТО й ООН. Особливу увагу викликала присутність голови МЗС Росії Кирила Лаврова. Багато хто розцінив такий крок як бажання Росії налагодити з Грузією добросусідські взаємини.

Через застуду на інаугурацію не змогла приїхати Юлія Тимошенко. Її замінив віце-прем’єр Григорій Немиря, який провів ділову зустріч із прем’єр-міністром Грузії Володимиром Гургенідзе. Після зустрічі Григорій Немиря повідомив журналістам, що 22—23 травня в Україні відбудеться енергетичний саміт, на який запрошено Міхаїла Саакашвілі. «Ми з грузинським прем’єром також обговорили процес підготовки до засідання міжурядової україно-грузинської комісії, а також координацію зусиль наших країн у європейській і євроатлантичній інтеграції», — заявив пан Немиря.

Інаугурації передувала поїздка Саакашвілі до Кутаїсі, де він відвідав монастирський комплекс Гелаті й ушанував пам’ять грузинського царя Давида Будівника. За годину до церемонії Саакашвілі повернувся до столиці. Інаугурація відбувалася на проспекті Руставелі, перед будівлею парламенту. За нею спостерігали тисячі громадян. Правоохоронні органи вжили посилені заходи безпеки: всіх без винятку глядачів перевіряли металодетекторами. Раніше таке в Тбілісі було лише одного разу — під час візиту президента США Джорджа Буша. Проте силовикам не довелося по-справжньому продемонструвати свій професіоналізм: за цілий день у епіцентрі подій не було зафіксовано жодного серйозного інциденту.

До складання присяги з промовою виступила виконуюча обов’язки президента Ніно Бурджанадзе. Вона привітала Саакашвілі та побажала йому успіхів. Потім настав час самого переможця, який дав урочисту клятву на конституції країни. «Я, президент Грузії, перед Богом і своїм народом заявляю, що піклуватимуся про безпеку та добробут мого народу», — сказав Саакашвілі.

Після президентської присяги Міхаїл Саакашвілі виголосив промову, в якій він найважливішими завданнями назвав подолання бідності й відновлення територіальної цілісності. Експерти звернули увагу на те, що Саакашвілі давав аналогічні обіцянки після перемоги на перших президентських виборах у 2004 році.

Президент також багато говорив про необхідність співпраці з опозицією й поліпшення відносин із Росією. Схоже, цим завданням Саакашвілі надає великого значення. Щоправда, лідери опозиції поквапилися заявити, що не мають наміру співробітничати з діючою владою й іти на компроміси з Саакашвілі. Зате керівник МЗС РФ Кирило Лавров зазначив, що Росія завжди готова до конструктивного діалогу з Грузією. «Але бажання такого діалогу має виявлятися не на словах, а на ділі», — додав він.

Після закінчення церемонії інаугурації на проспекті Руставелі відбувся військовий парад. Цікаво, що вперше в історії Грузії військовослужбовці були озброєні не традиційними автоматами Калашникова, а автоматичною зброєю американського виробництва М 4. Задва дні до інаугурації грузинська армія завершила переозброєння, й тепер основне місце в її арсеналі належить американським автоматам. Після параду в Тбіліському державному театрі опери та балету відбувся гала-концерт за участю грузинських і закордонних музикантів. Спеціально для участі в концерті до Тбілісі прилетів знаменитий іспанський тенор Хосе Каррерас.

У той самий час опозиція проводила мітинг на тбіліському іподромі. В ньому взяли участь більш ніж 100 тис. осіб. Вимоги опозиціонерів були ті самі: перерахунок голосів і проведення другого туру виборів. Хоча вже чітко видно, що противники Саакашвілі змирилися з поразкою та розраховують взяти реванш на весняних парламентських виборах. «Для народу сьогодні інаугурації не було. Проведена за написаним ЦВК папірцем інаугурація для країни, як і особисто для мене, нічого не означає. Ті 100 тис. осіб, що зібралися на іподромі, показали Саакашвілі, що він — не їх президент», — заявив лідер об’єднаної опозиції Леван Гачечиладзе.

Наприкінці акції опозиція пообіцяла, що демонстрації і маніфестації триватимуть доти, доки в Грузії не переможе справедливість.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати