Новий Афганістан вибирає «Калашников»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020212/427-3-1.jpg)
Генерал Фахім приїхав до Москви підписувати контракти про закупівлю російської військової техніки та обладнання. Автомат Калашникова і танки радянського зразка в Афганістані цінують давно. Прихильники покійного Ахмада Шаха Масуда звикли до цієї зброї, спочатку воюючи з радянськими військами, а потім отримуючи від Росії підмогу для стримування талібів. Ще більше значення, ніж постачання зброї, має перспектива участі Росії у створенні повноцінної афганської армії. Афганістан відкинув пропозиції Туреччини та Пакистану щодо допомоги у будівництві нових збройних сил замість існуючої сьогодні «клаптевої ковдри» місцевих дружин, що підкоряються різним польовим командирам. У цьому питанні Кабул дедалі більше орієнтується на Москву, яка також запропонувала свою допомогу. Розмови про можливість відправки російських військових радників до Афганістану йдуть вже давно. Не виключено, що під час візиту генерала Фахіма буде підписано відповідну угоду. У зв’язку з цим можливе скасування Кабулом заборони колишнім чиновникам прорадянського режиму Наджибулли займати високі державні посади. Такий розвиток подій дозволить багатьом афганським біженцям у Росії та Україні, які отримали свого часу в СРСР хорошу військову та інженерну підготовку, повернутися до Афганістану.
Про те, що Росія також має намір повернутися і надовго закріпитися у Кабулі, свідчить комплексність підходів до співпраці з тимчасовим урядом Афганістану. Замість колишнього радянського «Східінторгу» створено торгову фірму «ВостокРусТорг». Як заявив агенції «Страна.ру» представник фірми Анатолій Афанасьєв, «ВостокРусТорг» створено російськими підприємцями «спеціально під Афганістан». Схема співпраці буде іншою, ніж за радянських часів: торгівля вестиметься приватними особами за принципами вільного ринку і на суто комерційній основі, заявив Афанасьєв.
Підключаються до використання афганських можливостей і суб’єкти РФ. У березні до Афганістану відправиться делегація Татарстану — вивчати можливості використання «Татнафти» у відродженні афганської економіки. Міністр транспорту тимчасової адміністрації Афганістану погодився на відновлення у Кабулі, Гераті та Хайратоні технічних центрів з обслуговування «КамАЗів». Потреба афганської сторони у цих вантажівках складає не менше 10 тисяч машин.
Не забуто й про культурну сферу. Учора представники адміністрації президента Росії та МЗС РФ передали Афганістану обладнання для місцевих кінотеатрів. У одному з них — «Сінема-парк» — одразу ж відбувся безкоштовний кіносеанс. Показували фільм «Ашик-Керіб» — романтичну драму, зняту Сергієм Параджановим за мотивами однойменної поеми Михайла Лермонтова. Афганській стороні також подарували 10 кінострічок, що є класикою радянського та російського кінематографа на східні теми. Всі фільми перекладені найбільш поширеними в Афганістані мовами пушту та дарі.
Природно, першочерговий інтерес Росії в Афганістані — аж ніяк не кіно. Днями глава тимчасової афганської адміністрації Хамід Карзай домовився із президентом Пакистану Первезом Мушаррафом про прокладення територією Афганістану газопроводу із Туркменістану в Пакистан. У ситуації, що складається, Москва не проти домовитися зі своїм другом і стратегічним партнером Кабулом про участь у міжнародному консорціумі з будівництва газопроводу.