Обама обіцяє «рік дій»
Американські ЗМІ назвали його пропозиції в посланні до нації «скромними»![](/sites/default/files/main/articles/30012014/3obama_0.jpg)
Схоже, що американський лідер Барак Обама вирішив оживити своє президентство, проголосивши 2014-й «роком дій» і пообіцявши подолати економічну нерівність низкою обмежених ініціатив зі створення робочих місць, підвищення заробітної плати і пенсій. При цьому президент має намір покладатися на власні виконавчі повноваження, не очікуючи підтримки з боку Конгресу — законодавчої гілки влади. Такий висновок можна зробити з його щорічного послання про стан країни, яке було виголошено позавчора пізно увечері на спільному засіданні Сенату і Палати представників.
Справді, зараз ситуація в Обами, який представляє Демократичну партію, — непроста. Його діяльність підтримує лише 43% населення. Це — найнижчий рейтинг Обами від моменту вступу на посаду 2009 року. У Палаті представників більшість мають його суперники — Республіканська партія. Крім того, республіканцям бракує лише шість мандатів, щоб здобути більшість у верхній палаті — Сенаті. Не виключено, що на виборах восени цього року таке може статися.
У 65-хвилинному виступі президент наголосив, що стан США є «міцним», хоч він розуміє, що 63% дорослого населення вважає, що країна рухається у невірному напрямку. Спочатку Обама шістьома стислими реченнями охарактеризував економічний прогрес за шість років його президентства. Зокрема, він зазначив, що сьогодні в США найнижчий за останні п’ять років рівень безробіття, спостерігається пожвавлення на ринку будівництва житла. За його словами, вперше за 20 років у країні добувається більше нафти, аніж закуповується, державний дефіцит скорочено більш як удвічі. Обама також наголосив, що світова бізнес-спільнота вперше за останнє десятиліття заявила, що вже не Китай, а Америка стала найкращим місцем у світі для інвестицій.
Разом з тим він визнав, що сьогодні, після чотирьох років зростання, прибутки корпорацій та ціни на акції зростають лише в поодиноких випадках. «Середня зарплата практично залишилася незмінною. Нерівність поглиблюється. Вертикальна мобільність застопорилася. Ці факти виглядають дещо сумнівно тому, що тепер навіть під час відновлення дуже багато американців працюють більше, щоб просто зберегти рівень оплати, не кажучи про її збільшення. Дуже багато людей взагалі не працює» — наголосив Обама.
У своєму посланні президент запропонував низку конкретних, пропозицій, щоб прискорити зростання, зміцнити середній клас і збудувати нові щаблі можливостей. При цьому він зазначив, що готовий у разі відсутності підтримки Конгресу застосувати власні важелі — президентські укази для реалізації зазначених ініціатив.
Зокрема, Обама заявив про намір підвищити погодинну оплату федеральним працівникам із 7,25 до 10,1 долара. До речі, подібну заявку Обама зробив на початку 2013 року, а потім «покинув» її.
Слід зазначити, що пропозиції президента до Конгресу не нові. Він пропонує закрити податкові «шпарини», створити Фонд фундаментальних досліджень, розширити дошкільне навчання, полегшити кредитні борги коледжам і припинити спроби скасувати закон про реформу охорону здоров’я. Багато деталей будуть конкретизовані 4 березня у бюджетному документі Обами в Конгресі.
Найважливіші виконавчі дії — укази Обами 2014 року включатимуть продовження його політики не депортувати дітей нелегальних іммігрантів; скорочувати викиди вуглецю на діючих електростанціях відповідно до Закону про чисте повітря; підтримувати нові стандарти паливної ефективності для вантажівок, а також державно-приватна ініціатива — надання доступу високошвидкісного Інтернету майже всім учням протягом найближчих чотирьох років.
Республіканці одразу розкритикували фокус президента на виконавчих діях, наголошуючи, що це призведе до зворотних результатів. «Ухвалення актів в обхід Конгресу не сприятиме створенню нових робочих місць і не призведе до економічного зростання», — сказав сенатор Джефф Флейк.
Ведучи мову про успіхи в зовнішній політиці, Обама відзначив, що «американська дипломатія і загроза використання сили» змусили Сирію відмовитися від хімічної зброї. І як зазначив він, «американська дипломатія і тиск» змусили Іран сісти за стіл переговорів. Однак слід зауважити, що стосовно Сирії та Ірану президент дещо перебільшив заслуги дипломатії США. Увесь світ бачив, як Обама спочатку намалював червону лінію перед Асадом, а потім практично пристав на пропозиції Росії щодо знищення сирійської хімічної зброї. А Асад і досі продовжує обіймати посаду президента в країні, де досі триває кровопролиття.
Очевидно, події в Києві змусили Обаму вписати одне речення в посланні й про Україну. Президент США зазначив: «Стосовно України ми виступаємо за принцип, що всі люди мають право висловлюватися вільно і мирно й визначати майбутнє своєї країни». До речі, жодним словом у цьому посланні про Росію не згадано. Хіба що Обама зазначив, говорячи про успіхи американської дипломатії, «якщо Джон Кеннеді та Рональд Рейган могли вести переговори з Радянським Союзом, тоді зрозуміло, що сьогодні сильна і впевнена Америка може вести переговори з менш сильними суперниками».
Тим часом консерватори розкритикували послання Обами. Прикладом цього є заголовки газет, близьких до республіканців. Наприклад, у National Journal — «Скромний порядок дня у приниженого лідера». У FOX News — «Обама визнає, що він невдаха». У Huffington Post — «Маленька кулька у великий час Обами», у Commentary — «Обама вже довів, що не може керувати». Навіть близька до демократів газета The International New York Times написала з огляду на це: «Укази президента можуть бути варіантом, але вони мають обмеження». А у статті на сайті www.realclearpolitics.com зазначено: «Скромні пропозиції та обіцянка діяти самотужки характеризують послання президента».