Перейти до основного вмісту

Очищенням Чорного моря опікується православна церква

26 червня, 00:00

Ця унікальна ініціатива має об'єднати наукові й релігійні сили для захисту довкілля. У відкритті інституту та семінарі брали участь 70 священиків, журналістів і вчених із України, Болгарії, Грузії, Румунії, Росії, Туреччини, США, Греції і Чехії.

Чорноморська колиска цивілізацій серйозно хвора. Щодня до неї скидають тисячі тонн забруднюючих речовин, які створюють загрозу існуванню Чорного моря як живої екосистеми. Нафтові розливи, хімічні добрива, пестициди, каналізаційні скиди та побутові відходи вбивають багате морське життя. І відповідальність за це лежить не тільки на тих шести країнах, які містяться на узбережжі. Кожна з країн, річки яких потім впадають у Чорне море, також робить свій «внесок». Наприклад, на Дунай припадає до 70% всього забруднення, а він протікає через Болгарію, Румунію, Україну, Угорщину, Югославію, Словаччину, Австрію й Німеччину. Саме тому міжнародна організація «Релігія, наука та довкілля» проводитиме у вересні цього року за сприяння Патріарха Варфоломея та Європейської комісії екологічний симпозіум із відвідуванням усіх дунайських країн. На одинадцятий день подорожі форум завітає і до України, на дунайські береги Вилково.

Чорне море хворе, та воно ще не померло, тож йому потрібні допомога й лікування — ця думка звучала рефреном впродовж усього семінару. Зцілення, але насамперед духовне, необхідне й тому, хто став причиною загибелі моря — людству. «У серцях людей нашого суспільства необхідно відновити почуття святості життя, яке було властиве нашим предкам. Саме життя на Землі нині перебуває під загрозою через недалекоглядні й егоїстичні дії людей», — вважає Патріарх.

Програма семінару передбачала окрему частину — тренінг для екологічних журналістів, які мають донести цю думку до громадськості. У ході семінару журналісти причорноморських країн створили мережу професійної співпраці розуміння екологічних і духовних проблем, пов'язаних із Чорним морем, яка відкриває нові можливості для працівників засобів масової інформації.

Вселенська Патріархія запропонувала делегаціям країн, що були присутніми, і деякі кошти для конкретних природоохоронних справ. Святі отці з Києво-Печерської лаври підтримали проект очищення колодязів на території Лаври та збереження популяції чорних грифів у Криму.

Найбільш точну оцінку цьому незвичному заходу дав отець Джон Крісавгіс, професор теології зі США: «У своїй свідомості ми відокремили науку від релігії. Однак природа є творінням Господа, яке Він вручив нам на зберігання й турботу. Природа — це ікона Бога. Коли ми завдаємо їй шкоди, ми втрачаємо частину нашої душі».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати