«Один Китай», — каже Тарасюк у Пекіні
Ідеться про те, що 1996 року Крим та Київ із неофіційним візитом відвідав віце-президент Тайваню Лянь Чень, після чого роздратований Китай відклав на необмежений термін візит в Україну великої делегації урядовців та підприємців. Тепер міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, перебуваючи в Пекіні з візитом, уже вкотре офіційно підтвердив позицію України: існує лише один Китай (а Тайвань відповідно є його провінцією). Після цього, стверджує АП, українсько-китайську дискусією щодо відносин із Тайванем завершено миром. Хоча, щоправда, нюанс залишився, за словами Тарасюка, Україна й надалі підтримуватиме торговельні зв’язки з Тайванем, але суто торговельні — без жодного політичного контексту.
Можна було б, звичайно, послатися на світовий досвід, коли тайванські урядовці разом із фірмачами неофіційно подорожують по всьому світу і ніхто жодних претензій не висуває. Можна було продовжувати робити гарну міну під час поганої гри, як це було у випадку з Україною, — її вагова категорія як два роки тому, так і нині просто не дозволяє вести розмову з Києвом як із рівнею собі, і це довів Пекін.
Добре, що проблему забуто, і тепер на порядку денному — хоч би не знижувати далі обсяги українсько-китайського товарообігу, який уже досягнув було $1,25 млрд. Добре, що Китай таки купуватиме українські генератори для своєї гідроелектростанції «Три ущелини». Начебто Україна та Китай співробітничатимуть у випуску літаків. А ще, можливо, із часом реалізується українсько-китайсько-пакистанська танкова програма, про яку так багато говорили минулого року.
І ще один плюс урегулювання суто політичної проблеми з Китаєм: тепер можна хоча б обережно сподіватися на підтримку Пекіном української кандидатури на пост непостійного члена Ради Безпеки ООН.
№240 15.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»