Олександр ЛУКАШЕНКО: Або президентство в Союзі, або розрив із Москвою
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив на засіданні парламентських зборів Білорусі та Росії, що у відповідь на ігнорування Кремлем вимоги запровадити посаду президента союзної держави з РФ, може змінити проросійський політичний вектор у бік Заходу. «Наша принципова позиція полягає в тому, що успішному розв'язанню глобальних проблем союзної держави сприяло б запровадження посади президента... Пропозицію про союзного президента російська сторона, на жаль, не підтримала», — сказав Лукашенко в емоційній годинній промові на парламентських зборах двох країн.
Парламентські збори з білоруських і російських депутатів, де спостерігачами є також парламентарії Югославії, зібралися в п'ятницю в Мінську для обговорення концепції створення союзної держави, до якої згодом повинна увійти і Югославія. За це депутати проголосували одностайно.
З грудня 1998 року, коли Лукашенко та Єльцин підписали Декларацію про створення союзної держави, білоруська сторона ініціювала заснування посади президента, однак уже в травні робоча група Єльцина категорично відкинула цей варіант.
За словами Лукашенка, цього тижня Білорусь ще раз провела в Москві переговори з робочою групою Єльцина, на якій білоруський варіант союзної держави знову було відхилено. «У росіян, особливо керівництва, з'явилося певне враження, що ми, білоруси, злізли з дерева, обгризли кору й листя, їсти нічого — й сьогодні рвемося в Росію. Це неправильне враження, воно ображає нашу національну гідність», — сказав Лукашенко. За його словами, після останніх переговорів у Москві, що пройшли 30 липня, він «категорично» заборонив своєму оточенню надалі ініціювати інтеграційні проекти з Росією, й сам чинитиме так само. Лякаючи Кремль зміною курсу, Лукашенко заявив, що він віддав розпорядження МЗС відновити добрі відносини з усіма країнами, в тому числі західними. «Це мій останній виступ (про інтеграцію з РФ. — Ред. )... Ми зробили дикий крен на Схід і на цьому можемо багато втратити... Але й ви, вирішуючи питання із «заокеанням» (США. — Ред. ), можете втратити тут, у Білорусі, своїх союзників», — сказав Лукашенко.
Підкреслюючи необхідність запровадження посади президента, який обирався б всенародним голосуванням незалежно від громадянства, він додав, що особисто може відмовитися від цієї посади, хоча раніше неодноразово висловлював готовність помірятися силами з російським політичним Олімпом.
У той же час у Росії вважають, що запровадження надпрезидентства дозволило б Єльцину вчепитися за владу. Усунення союзного крісла стало соломоновим рішенням — немає місця, немає проблеми. Хоча спокуса надповноваженнями для обох президентів триває.
«Ми вітаємо це, і союз, що буде між Росією та Білоруссю, ні в якому разі не стане перешкодою щодо формування єдиної Європи», — прокоментував глава російського уряду Сергій Степашин.
Навряд чи Москва злякається, а Захід кинеться виконувати Лукашенківські розпорядження — 20 липня закінчується п'ятирічний термін його президентства, а продовження повноважень до 2001 року Захід, на відміну від Росії, не визнає. До того ж політики критикують білоруського президента за порушення прав і свобод людини, а міжнародні фінансові організації — за адміністративну економіку.
На країну, від якої відвернувся цивілізований світ, чекає другий неврожайний рік, і заготівля листя на корм худобі — вже загальнонаціональне завдання, як не образливо це усвідомлювати президенту, який закінчує свою п'ятирічку влади біля розбитого корита.