Перейти до основного вмісту

Оптимістичний сценарій?

Світова економіка зростатиме, але загроза кризи залишається
25 грудня, 00:00

Рік, що минає, був зовсім непоганим. Тому що прогнози обіцяли, що він буде ще гіршим. Так стверджує британський тижневик «The Economist», як і всі провідні світові видання, пiдбиваючи підсумки минулих дванадцяти місяців.

Найбільшими проблемами 2002-го журнал називає теракти, в тому числі в Москві, конфлікт на Близькому Сході, загрозу війни Сполучених Штатів та їхніх союзників проти іракського режиму, поголовне зростання безробіття в багатьох країнах, фінансовий крах Аргентини, фінансові скандали в США та різке падіння курсів цінних паперів на біржах світу. Але в той же час журнал ділиться і гарними новинами, насамперед — про економіку. Економічне зростання у світі виявилося вищим, аніж прогнозували рік тому. Для валового внутрішнього продукту США показники зростання передбачали в розмірі всього 0,6%, а насправді виявилося майже 2,5%. Британська економіка виросла точно так, як передбачали аналітики, — на 1,5%. Швидко йшли вперед Австралія і Канада, збільшивши ВВП приблизно на 3,5%. Зона євро — дванадцять із п’ятнадцяти країн Європейського Союзу — показала трохи менше зростання, аніж очікувалося. Загалом економіка ЄС виросла на 0,8%. Спад ВВП Японії становив не 7%, як прогнозували, а всього лише 0,5%.

Відносно непогані показники економічного зростання — приємний сюрприз, стверджує «The Economist». Адже, як відомо, курси акцій на фінансових ринках пережили рекордне падіння — 20% за дванадцять місяців, а, як правило, фінансові кризи спричиняють за собою і економічний спад.

Разом із тим загроза початку нової рецесії у світовій економіці, як і раніше, існує, стверджує Всесвітній банк. За його прогнозом, передає «Washington ProFile», у 2003 році рівень світового валового внутрішнього продукту виросте на 2,5%, що бiльше ніж в останні два роки, але менше ніж у 2000. ВВП індустріально розвинених країн виросте на 2,1%, а тих, що розвиваються — на 3,9%. Найбільші темпи зростання продемонструють країни Східної (6,1%) та Південної Азії (5,4%). ВВП країн колишнього Радянського Союзу в наступні два роки зростатиме в середньому на 3,5%. Зростання економіки США становитиме 2,6% в 2003 році та 3,1% в 2004. Країни Європейського Союзу наступного року продемонструють зростання на 1,8%, а в 2004 їхня економіка виросте на 2,6%.

Головна проблема, з якою сьогодні стикається більшість країн світу — брак інвестицій в довгострокові проекти. За даними Всесвітнього банку, сім років тому прямі іноземні інвестиції становили $331 млрд. Вони досягли піку в 2000 році ($1.3 трлн.) і різко зменшились у 2001 році до $725 млрд. Із них лише $160 млрд. отримали країни, що розвиваються, які зазнають надзвичайно серйозних труднощів і найбільше потребують грошей. У порівнянні з 1997 роком обсяг іноземних інвестицій в економіки країн третього світу знизився на 20%. Експерти Всесвітнього банку резюмують, що сьогодні зафіксовано найнижчий рівень прямих іноземних інвестицій з початку 1980-х років. Інвестори прагнуть вкладати капітал у країни з найбільш сприятливим інвестиційним кліматом і не хочуть ризикувати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати