Пандемія коронавірусу: боротьба триває
Втішає лише те, що країни, близькі до первинного осередку епідемії, або вже досягли популяційного імунітету, або близькі до цьогоКілька матеріалів, що з’явилися за останні дні, та наближення періоду масової вакцинації від коронавірусу в черговий раз привернули увагу до проблеми достовірності статистики пандемії.
У понеділок видання «Медиазона» опублікувало розрахунки, зроблені на основі даних Інформаційного центру з моніторингу ситуації з коронавірусом МОЗ, до яких отримало доступ. З них випливає, що з квітня до листопада в РФ від коронавірусу померло щонайменше вдвічі більше громадян, ніж повідомлялося на сайті стопкоронавирус.рф: «Регіональна та федеральна влада мають у своєму розпорядженні оперативні дані про щоденну смертність у коронавірусних лікарнях і використовують їх для внутрішніх розрахунків, але половина регіонів публікують цифри, занижуючи їх у рази або навіть десятки разів».
Чиновники відреагували за принципом «все хорошо, прекрасная маркиза» і «у них, в Америці та Європі, лінчують негрів». Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков у відповідь переадресував запитання журналістів оперштабу, попутно згадавши про «різні методики підрахунку» і запевнивши, що президент «отримує абсолютно повну інформацію». Віце-прем’єр російського уряду Тетяна Голікова вже вкотре відкинула підозри щодо офіційної статистики: «Можу чітко сказати, що ми ніколи не приховували даних щодо смертності», й пообіцяла звіт Росстату за підсумками 10 місяців, в якому «крім загальних показників смертності ми побачимо смертність від COVID». Усі розбіжності в цифрах вона звела до неважливих технічних деталей.
А от академік РАН Микола Дайхес, що є також членом Громадської палати РФ з охорони здоров’я громадян і розвитку охорони здоров’я, обрушився на наклепників Росії: «Багато смертей пов’язано з ускладненнями, які викликав COVID-19 і відстроченими хронічними захворюваннями. Тому дуже складне питання, як ці смерті трактувати. Але навіщо нам фальсифікувати, занижувати кількість смертей, що це нам дасть? От західним колегам занижувати смертність у себе і звинувачувати нас дійсно треба, щоб виправдати нездатність їхніх хвалених систем охорони здоров’я впоратися з цією епідемією. Коли ми бачимо жахливі картинки з Італії, з США, де хворі лежать у коридорах покотом, то годі дивуватися високій смертності там. Крім того, стає зрозумілим їхнє бажання поставити під сумнів те, що в Росії все може бути інакше й російська охорона здоров’я впоралася з цим викликом».
Що ж, щодо статистики, напевно, деякі західні країни теж не без гріха. Але в цілому їхня статистика щодо пандемії значно вірогідніша, ніж у Китаї, деяких інших азіатських і африканських країнах, а також у Росії. У Плані дій у сфері демократії, оприлюдненому Європейською комісією, зазначається: «Іноземні гравці й деякі треті країни (зокрема Росія і Китай) були залучені в цілеспрямовані операції та кампанії, спрямовані на те, щоб впливати й поширювати дезінформацію навколо COVID-19 у ЄС, сусідніх країнах і світі. Коли іноземні актори використовують маніпулятивну тактику, щоб ввести в оману громадян ЄС заради власної вигоди, загроза демократії вимагає всеосяжної, колективної відповіді».
В умовах, коли ВООЗ дає малодостовірну статистику пандемії, особливо за межами Європи та Америки, узгоджено боротися з коронавірусом дуже складно. Єдиний спосіб оцінити реальну картину поширення ковіду — це вибрати країну, в якій дані щодо пандемії найближчі до реальності, і з точки зору цих даних проаналізувати статистику в інших країнах. Такою країною-еталоном як і раніше залишаються США, оскільки в цій країні — максимальна кількість використаних ковід-тестів на душу населення, а статистику заражень і смертей ведуть штати, а не центральний уряд, що зменшує можливості фальсифікацій. На 7 грудня в Америці зареєстровано 15 181 257 заражень і 289 058 смертей. Це дає рівень смертності в 1,91% і 45 748 заражень на 1 млн жителів. При цьому наразі у Сполучених Штатах використано 207 587 037 тестів, або 625 тестів на 1000 жителів.
Але США, хоча й посідають за кількістю тих, хто заразився, й смертей перше місце, згідно зі статистикою ВООЗ, насправді пропускають вперед себе як мінімум дві країни — Китай та Індію. Китай з самого початку не давав достовірної статистики щодо коронавірусу, а дуже скоро взагалі припинив давати хоч якусь статистику. Судячи з усього, після короткого періоду карантину, переконавшись у його неефективності й руйнівному впливі на економіку, в Пекіні вирішили піти шведським шляхом, відмовившись від жорстких карантинних заходів і не звертаючи уваги на рівень смертності від коронавірусу. Усе одно в умовах низької достовірності китайської демографічної статистики й значного недообліку населення приховати реальну смертність від ковіду як від свого народу, так і від світової громадськості не становило жодних проблем. Тим паче що Китай значною мірою контролює ВООЗ, яка закрила очі на явну фантастичність китайської статистики коронавірусу. Як мені вже доводилося писати в попередніх оглядах пандемії, кількість померлих від коронавірусу в Китаї можна оцінити в 40 млн осіб, а загальну кількість тих, хто заразився, — від 500 млн до 1 млрд осіб. Якщо реальна кількість тих, хто заразився, ближча до 1 млрд, то Китай, можливо, вже досяг або ось-ось досягне рівня популяційного імунітету, коли інфекцією перехворіли дві третини популяції.
Друге місце після США офіційно посідає Індія з 9 695 432 тих, хто заразився, 140 874 померлими (1,46%), 6 996 тих, хто заразився на 1 млн населення і 147 787 656 тестами, що дає 107 тестів на 1000 жителів. Якби в Індії була використана американська кількість тестів на душу населення, в країні було б виявлено не менше 56 632,2 тис тих, хто заразився, й не менше 822,9 тис. померлих, тож Індія обганяє США з великим запасом. Неймовірним здається, щоб рівень смертності в Індії від ковіду був меншим, ніж у США. Якщо ми приймемо для Індії хоча б американський рівень смертності, то реальну кількість померлих в Індії можна оцінити в 1 081,7 тис. осіб. Враховуючи ж, що якість тестів в Індії значно гірша, ніж у США, реальна кількість тих, хто заразився, і померлих там має бути ще вищою.
Але не виключено, що в дійсності СЩА посідають не третє, а лише п’яте або шосте місце за кількістю тих, хто заразився. Річ у тім, що є три країни Азії зі значним населенням і дуже поганим рахуванням інфікованих — це Індонезія, Бангладеш і Пакистан. В Індонезії зараз офіційно 581 550 інфікованих, 17 867 померлих (3,08%), 2 116 тих, хто заразився на 1 млн жителів і 6 059 415 тестів, або 22 тести на 1000 жителів. При американському рівні тестування в Індонезії було б виявлено 16 522,7 тис. тих, хто заразився, й 507,6 тис. померлих. Навіть без урахування вищої якості американських тестів Індонезія відтісняє США на четверте місце як за кількістю тих, хто заразився, так і за кількістю померлих. У Бангладеш сьогодні офіційно 479 743 тих, хто заразився (менше, ніж у Румунії!), 6874 померлих (1,44%), 2901 заражених на 1 млн жителів і 2 877 538 тестів, або 1,7 тестів на 1000 жителів. При американських нормах тестування в Бангладеш було б виявлено 176 360,3 тис. тих, хто заразився, й 2 527 206 тис. померлих. З огляду на вкрай низький рівень медицини в Бангладеш, кількість померлих може бути значно більшою. Як за кількістю тих, хто заразився, так і за кількістю померлих Бангладеш посідає друге місце, випереджаючи навіть Індію. Ймовірно, практично все населення Бангладеш перехворіло на коронавірус, і багато хто, ймовірно, — не по одному разу. Америка ж у цьому випадку виявляється лише на п’ятому місці. У Пакистані офіційно виявлено 420 294 тих, хто заразився, 8398 померлих (2%), 1887 заражених на 1 млн жителів та 5 794 242 тестів, або 2,6 тестів на 1000 жителів. При американському рівні тестування в Пакистані було б виявлено 101 032 тис. тих, хто заразився й 2 019 тис. померлих. За кількістю тих, хто заразився, й померлих Пакистан виходить на третє місце після Бангладеш, при тому, що через низький рівень медицини кількість померлих там, ймовірно, набагато більша. Судячи з усього, в Пакистані перехворіло на коронавірус понад 45% населення. Америка ж за кількістю тих, хто заразився, та померлих від ковіду посідає лише шосте місце.
А якою ж є реальна ситуація з пандемією в Росії й Україні? У Росії офіційно сьогодні 2 488 912 тих, хто заразився, 43 602 померлих (1,76%), 17 052 ??інфікованих на 1 млн жителів і 79 700 000 тестів, або 546 тестів на 1000 жителів. При використанні американської кількості тестів на душу населення в Росії було б виявлено 2 849 тис. Інфікованих і 49,9 тис. убитих. Однак слід взяти до уваги, що американські тести приблизно в 1,5 разу ефективніші за російські. Із застосуванням цього коефіцієнта кількість інфікованих слід збільшити до 4 273,5 тис., а кількість померлих — до 74 850 осіб. Однак беручи до уваги свідоме заниження кількості інфікованих у Росії щонайменше удвічі, а заниження смертності ще більше — не менш ніж утричі, загальну кількість інфікованих у Росії можна оцінити в 8,55 млн. осіб, а кількість померлих — у 225 тис. осіб.
В Україні ж офіційно зараз нараховується 821 947 тих, хто заразився, 13 733 померлих (1,68%), 28 229 інфікованих на 1 млн населення і 4 807 961 тест, або 110 тестів на 1000 жителів. Якби в Україні була використана американська кількість тестів на душу населення, то було б виявлено 4 670 тис. інфікованих і 78 тис. померлих.
Усе це — трагічні цифри. Очевидно, справи з пандемією коронавірусу йдуть набагато гірше, ніж можна судити за офіційною статистикою ВООЗ. Втішає лише те, що країни, близькі до первинного осередку епідемії, або вже досягли популяційного імунітету, або близькі до цього.