Партія свободи проти Чехії
Психічна атака чи загроза розширенню ЄС?Лідер парламентської фракції Партії свободи Пітер Вестентхаллер пригрозив, що його партія докладе всіх зусиль для блокування вступу Чехії до ЄС. Ці слова пролунали у відповідь на візит до Праги комісара Європейської Комісії, з питань розширення ЄС Гюнтера Ферхойгена минулого тижня. Під час зустрічі з чеськими урядовцями він заявив, що «декрети Бенеша» належать минулому, і тому вони в жодному разі не вплинуть на вступ країни до Євросоюзу. «Декрети Бенеша» — це низка законів, схвалених чехословацьким президентом Едвардом Бенешем у 1945 році, які передбачали, зокрема, позбавлення судетських німців громадянства та майна. Застосовуватися документи мали до тих «ворогів держави», які співпрацювали в роки окупації з німецькими солдатами. Чеський уряд переконує, що з юридичної точки зору декрети вже давно не діють. Також, як твердять чеські аналітики, для чехів зараз не складає жодних труднощів визнати, що права депортованих в кінці 40-их років були ущемлені, якби існувала упевненість, що ані колишні судетські німці, ані угорці (значна частина яких, до речі, теж була вислана з Чехії після Другої світової війни) не висунуть ще й інших вимог. Приміром, повернення свого майна.
Гюнтер Ферхойген вже по виступах лідерів австрійської Партії свободи заявив, що проблема абсолютно «штучна» і спровокована більше самими ж чехами, а точніше чеськими журналістами, які вже кілька тижнів поспіль мусолять цю тему в своїх газетних статтях та телесюжетах. «Жменьці політиків, передусім у Німеччині та Австрії, ніколи не вдалося б потрапити в заголовки вітчизняних газет, але в заголовки чеських газет їм вдалося», — наголосив Ферхойген.
Але проблема можливого блокування вступу Чехії до ЄС, з боку Відню, не є ні новою, ні надуманою. Раніше в Австрії цілком офіційно заявляли, що вступ Чехії буде заблоковано, якщо не буде закрито чеську атомну електростанцію в Темеліні, що знаходиться поряд з австрійським кордоном. Згодом проблему було вирішено, оскільки Прага запевнила, що АЕС поступово згортатиме свою роботу. Аналітики пов’язують заповзятливість правих із Відня відносно інтеграції Чехії в Євросоюз побоюваннями, нібито зі вступом цієї центральноєвропейської країни в ЄС до Австрії хлине величезна кількість чеської дешевої робочої сили. Чехія разом із Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Естонією, Латвією, Литвою та Словенiєю мають стати членами ЄС у 2004 році. Щоправда, Чехія першою з них погодилася на те, що не матиме вільного доступу до ринків робочої сили країн ЄС протягом семи років — Польща та Угорщина ще ведуть із цього приводу нелегкі переговори. Пропозицію щодо відстрочки вільного доступу до ринків праці Австрія внесла до ЄС разом із Німеччиною. В разі ж, якщо Партія свободи, яка намагається демонструвати, що виконує передвиборчі обіцянки, буде серед переможців і на наступних виборах, можна буде говорити про вельми небезпечну тенденцію в «старих» країнах- членах ЄС, яка мало співпадає з офіційними заявами.