Пекін закидає Тайбей попередженнями
Таких кандидатів три. За повідомленням АП, прибічник незалежності Шень Сюй-бян здобуває дедалі більше підтримки на острові. Проти нього борються представник правлячої партії Гомiньдана віце-президент Лен Шань та дисидент цієї партії Джеймс Соун, який тепер виступає як незалежний кандидат.
Цьогорічна виборча кампанія поки що проходила під потоком погроз чи — за лексикою офiцiйного Пекіна — попереджень. Чотири роки тому Піднебесна супроводжувала тайванські президентські вибори військовими навчаннями, випробуваннями балістичних ракет, які впали неподалік острова. Тоді американці надiслали сюди два авіаносці. І зараз держдепартамент Штатiв закликав Пекін виявити стриманість під час суботніх виборів на Тайвані.
Другий секретар посольства КНР в Україні Чжан Сяоень сказав кореспондентові «Дня», що Китай підтримає кандидата, який виступає проти проголошення незалежності Тайваню. Наразі, за його словами, важко визначити, хто переможе на сьогоднішніх виборах, оскільки ситуація весь час змінюється. Пан Чжан зазначив, що різкі слова китайського прем’єра адресовані сепаратистським силам на острові.
Самі тайванці, скоріше за все, мабуть, хотіли б зберегти статус-кво. Але вони, як і Гонконг, і Макао, зрештою можуть теж пристати на пропозицію «одна країна — дві системи», оскільки Пекін обіцяє Тайбею надати більші повноваження, ніж новим автономним районам Сянган і Аомень. Адже обсяг тайванських інвестицій на материк становить $35 млрд., а щорічний торговельний обiг $28 млрд. Відтак новий президент має враховувати інтереси місцевого бізнесу, який дуже зацікавлений в освоєнні материка й побоюється, щоб їхню нішу не зайняв хтось інший. Тож цілком імовірно, що новому президентові доведеться скористатися китайським прислів’ям, в якому мовиться: виявляй мудрість, коли маєш справу з сильним противником. «Саме менша сторона має модифікувати свою позицію, й тоді об’єднання стане незворотнім», — зазначив віце-президент Промислового банку Тайваню Данiель Шень.