Пiсля санкцiй
На лівійському ринку потрібно бути на рівні з конкурентами, попереджає Олег ДУБІШ
— Вперше за історію двосторонніх відносин візит відбувається на такому високому рівні. Тому, думаю, що його результати будуть дещо інакшими, ніж у попередніх контактів. За своїм державним устроєм Лівія — специфічна країна, яка до того ж через санкції ООН перебувала в певному режимі міжнародної ізоляції. Виходячи з цього, керівництво Лівії приділяло дуже велику увагу рівню політичних контактів з тією чи іншою країною і проектувало цей рівень контактів на економічну співпрацю. Найбільш принциповим є те, що цим візитом ми продемонстрували лівійцям, що в Україні на найвищому рівні мають серйозний інтерес до розвитку співробітництва з Тріполі. Дуже важливо, що Президент України — третій голова держави, який відвідав Лівію після зняття санкцій. До нього в Тріполі побували прем’єр-міністр Іспанії Хосе Марія Аснар та президент Індонезії Мегаваті Сукарнопутрі. Іспанія здавна має регіональні контакти з Лівією, а Індонезія — країна з найчисленнішим мусульманським населенням у світі.
У Лівії рішення здебiльшого приймаються особисто Каддафі. Тому сподіваюся, що цього разу домовленості будуть реалізовуватися в практичній площині. Тим більше, що ми вже маємо ґ рунтовний практичний заділ у цьому регіоні. Недаремно Президент відкрив представництво компанії «Нафтогаз України». Його робота в Лівії — це питання не тільки участі нашої країни в розвитку нафтової галузі Джамахірії. Не здивуюся, якщо під час візиту Леоніда Кучми обговорювалися питання альтернативних поставок нафти в Україну. Може, навіть і питання, пов’язані iз загрузкою відомих нафтопроводів.
Відкриття представництва компанії «Інтербудмонтаж» пов’язане з перспективами участі України в розвитку лівійської інфраструктури. Ця компанія дуже активна в ряді регіонів, зокрема в Середній Азії, де ми також маємо ряд енергетичних контактів. На мою думку, тепер має активніше розвиватися і співпраця в авіабудуванні. Мене не здивує, якщо у зв’язку зі зняттям санкцій з Лівії обговорювався широкий спектр питань як у соціальній сфері, так, можливо, і в сфері спеціалізованого співробітництва.
— Конкуренція на лівійському ринку дуже інтенсивна. Як українському бізнесу використати шанси, надані візитом Леоніда Кучми?
— Я завжди повторюю, що Лівія — це наречена на виданні. Бажаючих співпрацювати з цією країною, особливо після зняття санкцій ООН, дуже багато. Тому розслаблятися не треба. Слід враховувати й особливості арабського менталітету, й те, що кожен лідер дбає про інтереси своєї країни.
Серйозними конкурентами на лівійському ринку є в першу чергу країни Європейського Союзу. Структура торгового балансу Лівії свідчить, що її стратегічні партнери — Німеччина, та ж Іспанія. Велика Британія має значний потенціал співробітництва, особливо зважаючи на те, що британське міністерство закордонних справ першим із західного світу налагодило адекватні контакти з Тріполі. Думаю, що не буде байдужою до такого великого ринку й Росія. (Тут треба пам’ятати про те, що ми в результаті розпаду СРСР втратили певні контакти, і такі візити, як поїздка Леоніда Кучми до Лівії, є дуже важливими для відновлення взаємин, бо всесоюзні експортні організації працювали в Москві.) Дуже активні контакти з Лівією має Білорусь. Президент Лукашенко також був у Тріполі.
Українським бізнесменам в першу чергу треба позбавитися «совкового» менталітету, уявлення, що «мы такие умные, большие и все знаем, а в «третий мир» будем сплавлять секонд-хенд и устаревшее технологическое оборудование». Лівійці дуже добре знаються на сучасних технологіях, на тому, що відбувається у відповідних галузях ринку. Тому якщо наші бізнесмени будуть сподіватися, що зможуть відправляти до Лівії неконкурентоспроможний товар, і тільки через контакти Президента матимуть перевагу на лівійському ринку, вони програють. Якщо вони пропонуватимуть конкурентоспроможний товар і послуги, наші політичні контакти підуть однозначно на користь співпраці. В ринкових перетвореннях Лівія просунулася досить далеко, і в партнерстві з нею слід враховувати принцип «буття визначає свідомість». Не думаю, що Каддафі даватиме команди робити щось, що суперечить економічним інтересам Джамахірії.