Поганий детектив по-росiйськи
У вівторок ввечері в російській столиці було заарештовано голову ради директорів концерну «Медіа-Мост» Володимира Гусинського. Відомий олігарх був викликаний до Генеральної прокуратури з приводу справи, яка навряд чи здавалася кому-небудь небезпечною: він неправильно зберігав патрони до зброї, якою був нагороджений. Однак в будинку Генеральної прокуратури Гусинський був заарештований: його було звинувачено зовсім по іншій справі, яку прокуратура розслідує вже досить довгий час. Приголомшеного таким розвитком подій медіа-магната було доставлено до бутирської в’язниці, а його адвокатом повідомлено, що допит Гусинського відбудеться тільки у середу о другій годині.
Більшість спостерігачів у Москві пов’язало арешт Гусинського із суто політичними обставинами. Навіть якщо уявити собі, що слідство знайшло докази причетності Гусинського до справи, пов’язаної із крадіжкою мільйонів доларів, не було жодної необхідності таємно заарештовувати настільки відому людину. До того ж арешт Гусинського відбувся через кілька тижнів після обшуків у офісах «Медіа-Моста»: судові інстанції вже визнали ці обшуки незаконними. Нагадаю, що до цього холдингу входять телеканал НТВ, радіо «Эхо Москвы», газета «Сегодня» — тобто ті ЗМІ, які дозволяли собі навіть після перемоги Володимира Путіна на президентських виборах критикувати Кремль. До речі, під час свого перебування у Москві американський президент Білл Клінтон прийшов саме на «Эхо Москвы», а його радіорозмова транслювалася у телеефірі компанії НТВ. У прямому ефірі цієї ж телекомпанії в день арешту Гусинського можна було побачити чимало відомих громадських діячів, журналістів, політиків, що прийшли протестувати проти бажання влади боротися зi свободою слова за допомогою «вихователів»-силовиків. У студії можна було побачити популярного телеведучого каналу ГРТ Сергія Доренка, лідера фракції СПС Бориса Нємцова, колишнього віце- прем’єра, а зараз віце-президента Альфа-банку Олега Сисуєва... Проти арешту Гусинського висловилися і Борис Березовський, і Анатолій Чубайс.
А Володимир Путін? Російський президент в день арешту Володимира Гусинського знаходився у Мадриді. Журналістам Путін сказав, що він нічого не знає, лише сподівається, що Генеральна прокуратура діє згідно із законом — втім, спочатку навіть сказав, що не знає, хто саме заарештував Гусинського. Реакція президента, який справляв враження або людини, не здатної контролювати ситуацію у країні, або ж політика, який панічно побоюється відповідальності за власні дії, примусила Бориса Нємцова зробити гіркий для росіян висновок: на останніх президентських виборах вони обрали не дуже розумну владу. Ситуація із Володимиром Гусинським, на жаль, виглядає продовженням історії із таємничим зникненням у Чечні кореспондента Радіо Свобода Андрія Бабицького — потім його заарештують у Махачкалі, а згодом звільнять, щоб журналіст мав можливість ознайомитися із видрукованими у пресі президентськими звинуваченнями на свою адресу; ситуації із обшуком у «Медіа-Мості», що пройшов за всіма законами поганого детективу; обіцянками посадити на лаву підсудних тих губернаторів, які не погоджуються із запропонованою Путіним реформою влади... Нове керівництво Росії аж ніяк не може погодитися із існуванням самого поняття «власна думка» і впевнене, що прокуратура для того й існує, щоб полегшувати боротьбу із цим поняттям...