Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Поляки проголосували за зміни. Які?

Експерти «Дня» — про несподіванки на президентських виборах
26 травня, 10:03
АНДЖЕЙ ДУДА РАЗОМ ЗІ СВОЄЮ ДРУЖИНОЮ АГАТОЮ (НА ФОТО — ПРАВОРУЧ) ТА ДОНЬКОЮ КІНГОЮ СВЯТКУЄ СВОЮ ПЕРЕМОГУ / ФОТО РЕЙТЕР

На президентських виборах у минулу неділю в Польщі доволі несподівано  переміг 43-річний  Анджей Дуда від опозиційної партії «Право і справедливість». Спочатку він сенсаційно став переможцем першого туру, отримавши на один відсоток більше голосів, ніж діючий президент Броніслав Коморовський, якому пророкували перемогу на цих виборах. Нагадаємо, що за результатами екзит-полів у неділю пізно ввечері, Дуда заручився підтримкою 53% голосів виборців, а Коморовський — 47 %.

62-річний Коморовський визнав перемогу свого конкурента буквально в лічені хвилини після оголошення екзит-полів. При цьому він сказав, що поважає рішення виборців і побажав своєму опонентові «успішного президентства».

Як відзначають польські ЗМІ, Коморовському могла дорого коштувати його помилка, коли він, відповідаючи на запитання одного з виборців: «як за 500 євро за місяць можна дозволити собі житло», сказав: «знайдіть іншу роботу, візьміть позику. Ви знаєте, що безробіття в Польщі падає, а в Англії зростає». 

Тим часом Дуда заявив перед своїми прихильниками: «Ті, хто голосував за мене, хочуть змін, і я їм дякую за це».  На думку оглядачів, перемога «темної конячки» докорінно змінює більше ніж восьмирічне політичне домінування центристської Громадянської платформи, яка підтримувала Коморовського.

Справді виграш Дуди є першим за майже 10 років великим виборчим успіхом для опозиційної партії «Право і справедливість», яка є близькою до католицької церкви. Тут треба відзначити, що до виборів його майже ніхто не знав, але це він надолужив дуже активною виборчою компанією.

Анджей Дуда був юридичним радником президента Леха Качиньського і в свої 43 роки вважає себе його духовним і політичним спадкоємцем. Але як відзначають оглядачі, в ході президентської кампанії біля нього жодного разу поруч не було Ярослава Качинського. І це Дуда робив для того, щоб привернути на свою користь центристів.  

Разом з тим у недавньому інтерв’ю газеті Rzeczpospolita він згадував, що буквально за два дні до загибелі Лех Качинський сказав йому, що наближається зміна поколінь і такі, як він, Анджей Дуда, повинні будуть взяти на себе відповідальність за долю країни.

Як відзначають аналітики, перемога правих має стати сигналом для правлячої партії «Громадянська платформа», очолюваної Евою Копач. Партія перебуває при владі вісім років і зуміла зберігати всі ці роки безперервне економічне зростання, незважаючи на фінансову кризу. Проте уряду не вдалося виконати всі обіцянки і довелося піти на непопулярні заходи, такі як підвищення пенсійного віку, при тому що головний електорат консерваторів — це якраз старше покоління.

«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати результати президентських виборів у Польщі і дати прогноз, якою буде зовнішня політика нового президента щодо України?     

«РЕЗУЛЬТАТ ЦИХ ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ ВИРІШИЛА МОЛОДЬ»

Мирон СИЧ, депутат Сейму Республіки Польща, заступник голови польсько-української парламентської групи, заступник голови комітету з питань національних і етнічних меншин, Варшава:

— Ці вибори продемонстрували велику зацікавленість поляків у певних змінах. Польща не мала великих фінансових проблем, але в країні росте безробіття, яке в першу чергу вдарило по молодому поколінні. Також існує диспропорція, коли одні заробляють великі гроші, а інші отримують мінімальну зарплату.

З іншого боку, не всі у Польщі розуміють роль президента, адже у нас не президентська система, а парламентсько-президентська. Перший тур виборів показав, що молодь активно голосувала за людей, які взагалі не мають відношення до політики. А це було сигналом про зміну поколінь, що треба звернути увагу на потреби молоді.

— А яких змін очікує польське суспільство, про необхідність запровадження яких заявляє Дуда?

— З одного боку, 70% мешканців Польщі добре оцінюють працю Коморовського, а з іншого майже така сама частина поляків хоче зміни президента. Багато молоді хоче мати роботу. І це головна зміна, яку очікує суспільство в Польщі. Експерти відзначають, що люди забувають історичні справи. Щороку в Польщі помирає 400 тис. людей і за вісім років ця кількість склала понад три мільйони, а разом з тим появилось нове покоління поляків, яким виповнилось 18 років і для яких не є важливими переміни, що відбувались 25 років тому. Для них важливо те, що є зараз і що їх стосується щодня. Попри те, що Польща успішно виходить з кризи, молоді люди очікують більшого. І саме молодь вирішила результат цих президентських виборів. Також зіграли тут роль і обіцянки Дуди зменшити пенсійний вік та збільшити допомогу багатодітним сім’ям. І це, зрозуміло, підкупає кожного виборця. Але щоб реалізувати ці обіцянки потрібно 150 млрд. злотих. Але цього Польща не може забезпечити.

Що стосується змін у зовнішній політиці Польщі щодо ЄС, України та Росії. Не думаю, що зовнішня політика поміняється значним чином. Скоріше, можна очікувати зміни у стосунках Польщі із західними державами, з Брюсселем. Це пояснюється тим, що політика Польщі поправішає, з’явиться більше євроскептиків. Але підкреслюю, поляки хочуть жити краще і хочуть іти європейською дорогою. Політика Варшави щодо України не зміниться, також як не повинна мінятись  політика щодо Росії.   

Судячи з результатів голосування, можна побачити, що весь захід Польщі голосував за Коморовського, а схід — за Дуду. Як ви прокоментуєте такий поділ країни?

— Це свідчить про те, що західна частина Польщі є більш цивілізаційно та економічно розвинута. І ця Східна частина Польщі хоче, щоб тут відбулися зміни.

«ЩОДО УКРАЇНИ — ІСНУЄ ЧОТИРИ ЧИННИКИ»

Анджей ШЕПТИЦЬКИЙ, аналітик Iнституту міжнародних відносин Варшавського університету, Варшава:

— Важко сказати, якими можуть бути зміни у зовнішній політиці Польщі. З одного боку, ми не знаємо політичних цілей Дуди, а також не знаємо детально його як Коморовського. А з іншого боку — у Польщі однозначно не вирішена політична ситуація. Треба пам’ятати, що у вересні у нас будуть вибори до парламенту. Найближчі чотири місяці у нас буде передвиборча кампанія. А  після цього невідомо, якою буде коаліція і який ми отримаємо уряд. Чи це буде уряд «Право і справедливості» з партнерами, чи якимось чином залишиться при владі «Громадянська платформа».

Загалом Дуда не одноразово підкреслював роль польсько-американських відносин. Тобто тут можна очікувати повернення до такої більш атлантичної політики.

Що стосується європейського напрямку. Тут з одної сторони треба пам’ятати, що «Право і справедливість» завжди була критичною до Євросоюзу. А з іншої треба взяти до уваги, що Дуда має свій особистий європейський досвід. Він був депутатом у Європарламенті, тому, я думаю, розуміє специфіку європейської інтеграції.

Щодо України, то тут існує чотири чинники.

По-перше, Дуда вважає себе спадкоємцем Лєха Качинського, який був дуже прив’язаний до польсько-українських відносин.

По-друге, він як президент Польщі хоче провадити більш активну зовнішню політику. І це є позитивним сигналом для України.

По-третє, якщо шукати більш негативних сигналів, то перше питання: яке постає, чи буде позиція Польщі в ЄС сильнішою чи кращою, бо це буде також впливати на ефективність нашої політики щодо України. Тому виникає питання, які будуть відносини між новим президентом із середовищем польських націоналістів. Річ у тім, що деякі представники цього середовища є дуже антиукраїнськими і дуже проросійськими. Сам він не виростав у цьому середовищі, але йому також у контексті осінніх виборів треба буде шукати підтримки різних сил. І виникає питання, чи тут він не буде намагатись притягнути до себе це середовище.

Вчетверте, підсумовуючи політичну ситуацію в Польщі і те, що на цій сцені появляється новий актор, складно сказати, яка буде зовнішня політика та українська політика Дуди. 

Що стосується першого закордонного візиту глави польської держави, це завжди сигнал майже кожній країні, а також для виборців. Було б дуже добре, якби Дуда поїхав з першим візитом до ЄС: в Берлін чи Брюссель.  Це б показало, що це є центром польської не тільки зовнішньої політики, а й важливий елемент нашої внутрішньої політики. Але Дуда може вибрати якийсь інший маршрут.

Щодо припущень про можливість відродження проекту «Мижмор’я» — геополітичної концепції Пілсудського, яка передбачала створення конфедеративної держави з країн Східної та Центральної Європи, про що дискують деякі політологи. На рівні Східної та Центральної Європи було б дуже важко створювати якісь проекти  без підтримки Європейського Союзу. Тому тут треба намагатися притягнути увагу і зміцнити роль ЄС. 

«НЕ ПОВИННО ВІДБУТИСЯ  КАРДИНАЛЬНИХ ЗМІН У ВІДНОСИНАХ IЗ НАШОЮ КРАЇНОЮ»

Андрій ДЕЩИЦЯ, посол України в Польщі, Варшава:

— Перемога Анджея Дуди — це підтримка необхідності проведення змін у польському суспільстві, в першу чергу в соціально-економічній сфері. За останні 25 років в Польщі виросло нове покоління, яке вимагає нових якісніших стандартів життя і очікує їх впровадження від президента та уряду. Відповідно, нове обличчя на політичній сцені Польщі для них є уособленням та надією на такі зміни. В той же час, Президент Броніслав Коморовський асоціюється з представниками старшого покоління «Солідарності» та правлячою партією «Громадянська платформа», яка вже вісім років перебуває при владі.

Зі зміною глави польської держави, яка офіційно наступить 6 серпня, не повинно відбутися  кардинальних змін у відносинах з Україною. В ході передвиборної кампанії Анджей Дуда неодноразово говорив про важливість України для регіональної безпеки та європейської інтеграції, в тому числі заявляв і про підтримку членства України в ЄС. Водночас, А.Дуда підтримує тезу щодо необхідності в першу чергу врахування національних інтересів у ході реалізації зовнішньої політики Польщі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати