Полювання на «іноземних агентів»
Людмила Алексєєва — про спробу Кремля закрити некомерційні організації в РФМасові перевірки некомерційних організацій у Росії зумовили критику і занепокоєння на Заході. Верховний представник ЄС із закордонних справах і політики безпеки Кетрін Ештон сказала, що такі перевірки «спрямовані на подальше підривання функціонування громадянського суспільства в країні». Голова комітету бундестагу із зовнішньої політики Рупрехт Поленц в інтерв’ю «Німецькій хвилі» зазначив, що цю тему буде порушено в квітні на зустрічі канцлера Німеччини Ангели Меркель із президентом РФ Володимиром Путіним. Пояснень від Москви також зажадали і Мінстерства закордонних справ Франції, Німеччини, США.
Днями обшуки відбулися в московських офісах Human Rights Watch і Transparancy International, «Грожданское содействие» і «Мемориал», «Голос» та ін. Правозахисники розглядають ці заходи, що набули чинності із Законом про НКО (листопад 2012 р.), як тиск на громадянське суспільство в Росії. Згідно з документом, некомерційні організації, що діють на території РФ, повинні реєструватися як «іноземні агенти», якщо вони фінансуються з-за кордону.
«День» попросив прокоментувати нещодавні перевірки відому російську правозахисницю, голову Московської Гельсінської групи Людмилу АЛЕКСЄЄВУ:
— Це спроба реанімувати Закон «Про некомерційні організації», які отримують фінанси з-за кордону і повинні реєструватися як «іноземні агенти». Ми цієї умови не виконали — 30 листопада був крайній термін [відведений на це] згідно із законом, тому що ми не є «іноземними агентами» і не бажаємо повідомляти про себе хибні відомості. Це заборонено законом. Мабуть, вони заради цього влаштовують ці перевірки. Хоча що вони там можуть знайти? Яким чином нас, після них, треба оголосити «агентами»? Незрозуміло. Усі відомості, які вони перевіряють, є і в міністерстві юстиції, де лежать звіти нашої організації, які ми постійно робимо; і в податкових органах, і в інших державних службах. Тому не дуже зрозуміло, що вони хочуть з цього отримати. Але цілком зрозуміло, що це певна спроба знайти якісь матеріали для того, щоб припинити нашу діяльність.
— Як би ви оцінили реакцію Заходу на це? Чи вплине це на російську владу?
— Звісно, Захід висловлює з цього приводу занепокоєння і співчуває нам. Але я б не сказала, що це зчинило якусь бучу. Подивимося, що буде. Зараз мають зустрітися керівники Росії з керівниками Євросоюзу. Кажуть, що й там порушуватиметься це питання. Важко сказати [що це вплине на позицію влади]. Інколи буває, що змінюється позиція. Інколи [російська влада] наполягає на своїх рішеннях.
— Яка, на ваш погляд, роль суспільства й опозиції в цих процесах — підтримці НКО, що діють на території Росії?
— Незалежні засоби масової інформації пишуть про це детально і зі співчуттям до нас. Але в нас не так багато залишилося цих незалежних ЗМІ. Решта здебільшого ігнорують цю проблему. Є й такі, які згадують про неї у ворожому до нас тоні...
— Чи відчуваєте ви підтримку суспільства й опозиції?
— У нас суспільство активне. Але поки що ведуться лише перевірки. Жодних особливих дій не вчиняли, які, власне, можуть розбудити суспільство.