Портфель і партквиток
Учора Держдума Росії прийняла (одразу в трьох читаннях) поправки до федерального конституційного Закону «Про уряд Російській Федерації», що дозволяють міністрам обiймати керівні посади в політичних партіях. Як заявив напередодні на засіданні комітету з конституційного законодавства й державного будівництва його голова Володимир Плігін, документ спрямований «на реалізацію принципу максимального посилення ролі політичних партій у Російській Федерації». Вважається, що в тому самому руслі лежить вереснева ініціатива президента Володимира Путіна про перехід до обрання нижньої палати російського парламенту виключно за партійними списками.
Законопроект подали депутати з фракції «Единая Россия», а також Володимир Жириновський. У документі, щоправда, визначено, що особи, які обiймають державні посади, не можуть бути пов’язані рішенням політичної партії при виконанні посадових або службових обов’язків, не мають права використовувати переваги свого посадового або службового становищем в інтересах партії, членами якої вони є. Спікер Думи і лідер «єдиноросів» Борис Гризлов нагадав, що троє членiв нинішнього кабінету — віце-прем’єр Олександр Жуков, голова МНС Сергій Шойгу та міністр сільського господарства Олексій Гордєєв — уже є членами «Единой России». За словами Гризлова, внесення поправок до Закону «Про уряд» дозволить міністрам працювати в генраді партії та брати активнішу участь у її житті.
На думку одного з авторів законопроекту, Володимира Пєхтіна, нові норми підвищать відповідальність уряду перед виборцями. Російські міністри та інші вищі чиновники не суміщали державних і партійних посад з 1990 року, коли головою Верховної Ради тоді ще РРФСР було обрано Бориса Єльцина.
Думки спостерігачів щодо ініціативи «єдиноросів» розділилися. Одні вважають, що вона наближає російську політичну систему до загальноприйнятих в Європі норм, інші побоюються перетворення «Единой России» на сучасний аналог «керівної та спрямовуючої» КПРС.
Випуск газети №:
№185, (2004)Рубрика
День Планети