Перейти до основного вмісту

Повернення на Батьківщину

30 жовтня, 00:00

Перша четвірка українських громадян, яких на минулому тижні утримували терористи в театральному центрі у Москві, повернулася. Прибути на батьківщину при бажанні може й решта українців. Тим більше, що з московських лікарень уже виписано 22 чоловіка, дев’ятеро все ще проходять лікування. Стан здоров’я у всіх різний. Поліпшився він трохи у 14-річного Кирила Головенка. Того самого, який, окрім московського теракту, був свідком недавньої катастрофи з літаком у Скнилові і який протягом двох днів після штурму залишався у вкрай тяжкому стані. Трьох громадян врятувати не вдалося. Розшукують досі ще трьох чоловік, яких не виявлено ані в лікарнях, ані в моргах. Держсекретар МЗС України Юрій Сергеєв висловив учора сподівання, що їх буде знайдено живими й неушкодженими. Так, як і деяких інших громадян, котрі спочатку значилися у списку заручників, а потім виявлялося, що вони або продали свій квиток на мюзикл «Норд-Ост», або ж просто пішли того вечора до іншого театру.

Більшість українців, таким чином, лишилися живими. Це — головне. І це, на думку керівництва дає підстави говорити, що операція російського спецназу була успішною. Проте існують і протилежні думки. Пролунало чимало нарікань, що українська влада поставилася до звільнення своїх громадян досить недбало. Звертають увагу, зокрема, на те, що перші заяви українського керівництва робилися ніби у фарватері російських: спочатку лунав осуд тероризму, а тільки потім робився акцент на визволенні громадян. В останні дні пішли чутки, нібито українська центральна влада видала якийсь таємничий циркуляр про підвищення пильності в регіонах, де проживають великі групи національних меншин. І те, й iнше у Києві заперечують. Держсекретар МЗС України Юрій Сергєєв учора перерахував усі заходи, які вжила влада, як тільки довідалася про драматичні події в Москві, що почалися 23 жовтня. За його словами, українські дипломати робили все можливе, аби визволити своїх співвітчизників із заручників через переговори з терористами. Проте контакту із захопниками так і не відбулося. Чутки про будь-який контроль за нацменшинами в Україні після московської трагедії пан Сергеєв назвав безпідставними. «Це не відповідає духу нашої внутрішньої політики», — наголосив він. При цьому дипломат підкреслив, що в Києві розмежовують чеченських терористів, які вчинили злочинний акт, і весь чеченський народ, який не причетний до акцій захопників.

Багато експертів, справді, сходяться на думці, що штурм театрального центру на Дубровці був цілком успішним. І — жертви як серед терористів, так і серед заручників були неминучими. Однак лунають у бік російського спецназу і звинувачення про допущені прорахунки в ході операції, оскільки загиблими виявилися більш як сто осіб. Досі, між іншим, невідомо, який газ використовувався в ході операції. І секретар РНБОУ Євген Марчук, і держсекретар МЗС Юрій Сергєєв заявили, що Україні невідомі складові використаного спецзасобу. На запитання журналістів, чи домагатиметься Київ від Москви такої інформації, пан Сергеєв ясної відповіді не дав.

Тим часом американський Держдепартамент Сполучених Штатів Америки, двоє громадян яких загинули під час штурму, ще позавчора поставив перед Москвою таку вимогу. Посольство США в Росії, крім того, передало вчора Москві прохання Вашингтона надати роз’яснення щодо всієї операції зі звільнення заручників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати