Перейти до основного вмісту

Президент Кучма вірить в ГУАМ

26 червня, 00:00

Президент України Леонід Кучма заявив після своєї зустрічі з президентом Грузії Едуардом Шеварднадзе в рамках саміту ОЧЕС у Стамбулі, як повідомляє Інтерфакс-Україна, що він переконаний в перспективності об’єднання ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) — «цей союз має перспективи, він уже сьогодні дає результати». ГУАМ, вважає Леонід Кучма, створювався не на пустому місці — «ми самi зібралися й подивилися, що перш ніж об’їжджати величезну територію Росії, є інший шлях з України, з країн Європейського Союзу через Грузію, грузинські порти, Азербайджан, а далі до Центральної Азії — туди на південь». Далі ГУАМ «обріс новими проектами».

Президент Кучма також відзначив, що в нього поки що немає документів про вихід Узбекистану з цього об’єднання — на думку президента України, це ще не остаточне рішення. Разом з тим він сказав, що кожна країна має право як на входження до будь-якого союзу, так і на вихід. Президент України підтвердив, що саміт організації цього року пропонується провести 18 — 19 липня в Ялті.

«Узбекистан не хоче виходити з ГУУАМ», — цитує Інтерфакс-Україна міністра закордонних справ України Анатолія Зленка. Сьогодні, за його словами, і нова інтерпретація заяви Ташкента, яку МЗС Узбекистану розповсюдить окремою нотою. Йдеться ж про те, за словами міністра, що Узбекистан хотів би брати участь у окремих заходах ГУУАМ, пов’язаних з економічними справами і боротьбою проти тероризму. Міністр Зленко це все висловив після своєї неформальної зустрічі в Стамбулі з колегами iз Грузії, України, Азербайджану і Молдови (Узбекистан не є країною чорноморського регіону, тому на саміті в Стамбулі представлений не був).

Нова нота МЗС Узбекистану, вважають спостерігачі, насправді не додасть жодних нових акцентів — Ташкент раніше вже довів, що не надто зацікавлений в роботі організації ГУУАМ (саме позиція Узбекистану, кажуть українські дипломати, не дозволила підписати угоду про вільну торгівлю і провести економічний саміт ГУУАМ у Ташкенті). Зараз же Узбекистан має зовсім інші інтереси і засоби їх захисту завдяки більш тісній співпраці передусім iз Сполученими Штатами. Інша справа — що Ташкент водночас не хотів би поривати з можливостями, які в перспективі може йому надати ГУУАМ. Взагалі ж перспективи організації залежатимуть від того, чим буде наповненою її діяльність і наскільки вона буде ефективною — за рік свого існування ГУУАМ не може похвалитися реальними досягненнями, які б надавали право говорити, що ідея утворення регіональної організації на нових засадах реалізувалася.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати