Президент пішов. Хай живе син президента
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031004/4177-3-2.jpg)
Нинішній президент Азербайджану Гейдар Алієв зняв свою кандидатуру на найвищий пост країни, завершивши таким чином свою більш ніж 30-річну політичну кар’єру. Про це йшлося у його зверненні до громадян. Причиною такого рішення Гейдар Алієв назвав власну нездатність надалі здійснювати перетворення у країні через незадовільний стан здоров’я. Проте плани батька цілком може реалізувати його син Ільхам, якого нинішній президент закликав підтримати на виборах. «Ільхам Алієв — енергійний та ініціативний керівник. Я вірю в нього, як у самого себе», — підкреслив глава держави.
Розмови про те, що у виборах президента, призначених на 15 жовтня, братиме участь лише один Алієв, велися давно. Щоправда, ще у серпні офіційні особи кавказької держави не піддавали сумніву те, що єдиним кандидатом від правлячої партії «Новий Азербайджан» буде її голова Гейдар Алієв. Та батькові серйозні проблеми зі здоров’ям, які неодноразово ставали приводом для спекуляцій у пресі, навіть таких, як повідомлення про смерть чинного президента, похитнули впевненість у цьому. Гейдар фактично відійшов від керівництва державою ще в липні, коли розпочав курс лікування спершу в Туреччині, а потім у клініці американського міста Клівленд. Серпневе затвердження Ільхама Алієва на посту прем’єр-міністра країни було сприйняте громадськістю як намагання батька підготувати нащадка до майбутньої передачі влади. Тому заява президента, оголошена за два дні до закінчення терміну, під час якого можна відмовитися від участі у виборах, не стала несподіванкою для світової громадськості. США і Росія, встановленню тісніших контактів з якими приділяє значну увагу Ільхам з часу свого прем’єрства, зацікавлені у тому, щоб саме він зайняв президентське крісло. Аналітики відзначають побоювання світових гігантів, що прихід до влади опозиції може радикально змінити курс країни, похитнувши яку-не-яку стабільність, встановлену в епоху правління Гейдара Алієва. Та беручи до уваги роздробленість опозиції, яка так і не спромоглася дійти згоди у висуненні єдиного кандидата, ці тривоги майже напевно виявляться марними.
Зважаючи на очевидність успіху Ільхама Алієва на виборах, увага експертів наразі концентрується на питанні відповідності азербайджанських подій світовим стандартам демократії. Моніторинг передвиборчої кампанії, проведений місією ОБСЄ, засвідчив, що кандидатам у президенти не забезпечується рівність прав і можливостей. Так, влада чинить значний тиск на опозицію, зокрема, блокуючи проведення мітингів. Залежні мас-медіа надають дуже скупу інформацію про антагоністів Алієвих, зосереджуючи основну увагу на провладних кандидатах, говориться у звіті організації. Висновки місії ОБСЄ співзвучні із заявами самих опозиціонерів про можливу фальсифікацію результатів виборів. Коментуючи на прохання «Дня» ситуацію, що склалася, один із головних суперників Ільхама Алієва, лідер опозиційної партії «Мусават» Іса Гамбар зазначив, що «в Азербайджані йде напружена політична боротьба. Але опозиція і народ сповнені рішучості не дати владі підтасувати результати виборів». Гамбар висловив упевненість у перемозі опозиції, аргументуючи це тим, що «народові набридла влада Алієвих». Заяву ж Гейдара претендент на президентське крісло розглядає як «свідчення згоди режиму з тим, що режим Алієва скінчився» та «імпульс для успіху демократичних сил». Робити подібні висновки Гамбару, очевидно, дозволяють результати останнього соціологічного дослідження, за даними якого він має потенційну підтримку 22 відсотків виборців. 35-відсоткове відставання від Ільхама Алієва, мабуть, не здається йому нездоланною перешкодою...