Про «боягузтво» Європи
Джон ХЕРБСТ: США мають можливість самостійно запровадити руйнівні санкції проти Росії![](/sites/default/files/main/articles/07072014/_tim6576.jpg)
Колишнього американського посла в Україні, члена Атлантичної ради Джона ХЕРБСТА вдалося зустріти на прийомі з нагоди Дня незалежності в резиденції США на Подолі. І пан Хербст одразу погодився дати інтерв’ю газеті «День». Слід зазначити, що екс-посол останнім часом дуже активно відстежує українську кризу і публікує статті, в яких висловлює підтримку Україні й дає рекомендації американській адміністрації, як діяти в цій ситуації.
«ЄС ПРОДЕМОНСТРУВАВ БОЯГУЗТВО, ПРОІГНОРУВАВШИ ФАКТ НАРОЩУВАННЯ ПОСТАВОК РОСІЙСЬКОГО ОЗБРОЄННЯ...»
— Пане Хербст, чому ні Європа, ні США самостійно не відважуються запровадити третій раунд санкцій проти Росії, яка ніяк не хоче деескалувати ситуацію на сході України?
— Насамперед я більше не є офіційним представником американського уряду, я приватний громадянин, який входить до Американської ради. США вірять, і вони у цьому праві, що санкції будуть більш ефективними, якщо Європейський Союз та Сполучені Штати діятимуть разом. Тому я розумію, чому президент хотів би переконати ЄС разом запроваджувати санкції проти Росії. Дійсно, санкції проти Кремля мають бути введені, тому що Росія не тільки не припинила агресію проти України під час припинення вогню, а навпаки — збільшила, дозволивши десяткам танків, системам вогню «град», системам протиповітряної оборони, а також багатьом бойовикам потрапити в Україну.
Я вважаю, що ЄС продемонстрував боягузтво, проігнорувавши факт нарощування поставок російських озброєнь в Україну під час припинення вогню.
Вони встановили для Росії дедлайн, щоб припинити агресію проти України, але ця агресія не тільки не припинилась, а збільшилась, і Євросоюз заявляє, що ми нічого не можемо з цим поробити. Це дуже серйозна помилка.
— І що тепер робити?
— Якщо Сполучені Штати зможуть переконати Євросоюз зробити правильні й чесні речі, це було б чудово. Та зараз це виглядає малоймовірним. Можливо, США можуть розглянути варіант запровадження санкції самостійно. І я особисто вважаю, що це була б дуже добра ідея. Я буду працювати над цим питанням у Вашингтоні.
«ЄВРОПА ПОКАЗАЛА, ЩО ВОНА ВІДДАЄ ПЕРЕВАГУ ГРОШАМ НАД ПРИНЦИПАМИ»
— І які це можуть бути санкції?
— Сполучені Штати мають можливість самостійно запровадити руйнівні санкції проти Росії. Свого часу ми вирішили, що Іран не може використовувати американський долар у своїх економічних транзакціях. Ми можемо те саме зробити з Росією, і будь-який фінансовий інститут у світі, який здійснює транзакції з Росією у доларах, стане об’єктом американських санкцій.
— Чому б цього не зробити зараз?
— Так, я вважаю це дуже гарною ідеєю. На мою думку, адміністрація Обами вважатиме її дещо надто радикальною. І нам треба допомогти переконати адміністрацію в тому, що це добра ідея.
— Чому ЄС не хоче в даних обставинах запровадити подібні санкції щодо Росії?
— Європейці не хочуть завдати шкоди своїм бізнес-інтересам з Росією. І таким чином вони недооцінюють цю величезну агресію, яка порушує міжнародний порядок, особливо в Європі. Але я вважаю, що в адміністрації Обами розуміють цей виклик. Вони хочуть зараз діяти разом з Європою у кооперативний спосіб. А Європа показала, що вона віддає перевагу грошам над принципами. І нам треба переконати їх, щоб вони діяли більш об’єктивно. Саме так я дивлюся на цю проблему.
— Що ви скажете про останні домовленості у Берліні щодо мирного врегулювання на Донбасі?
— Тут все просто. Якщо Путін хоче мирного вирішення кризи, тоді буде мирне розв’язання. Бо без російських грошей, російських озброєнь, російських бойовиків не було б штучного конфлікту на сході України. Це проблема, яку було створено в Кремлі.
«МИ ПОВИННІ НАДАТИ ПРОТИТАНКОВУ ТА ПРОТИПОВІТРЯНУ ЗБРОЮ УКРАЇНІ, А ТАКОЖ ДОПОМОГТИ ЗАБЕЗПЕЧИТИ КОНТРОЛЬ НА КОРДОНІ»
— Але ви, мабуть, чули, що Президент України Петро Порошенко попросив США підписати угоду на кшталт ленд-лізу і безпековий договір між Україною та США. Можете це прокоментувати?
— Моя особиста думка, і я говорив про це публічно впродовж кількох місяців, ми повинні надати протитанкову та протиповітряну зброю Україні, а також допомогти забезпечити контроль на кордоні. І, можливо, нам треба розглянути питання постачання Україні гелікоптерів. Це моя особиста думка, і я буду працювати, щоб допомогти сформувати американську політику, яка буде це реалізовувати.
— А хіба не можуть її реалізувати республіканці, які домінують у палаті представників?
— Можливо, і вони сприятимуть цьому. Я був би радий це побачити.
— Обама минулого місяця заявив, що до саміту в Вельсі буде підготовлено план із підтримки Європи, в якому не було згадано України. Але цей план може бути запізнілим, враховуючи агресивність Росії. Що скажете на це?
— Це проблема, яка потребує термінової уваги, і ми будемо намагатися допомогти, щоб бути певними, що питання потреби України у військовій підтримці буде взято до уваги.
— Але я повертаюся до питання, чому не можна зараз підписати безпекову угоду між Україною та США, яка могла б реально забезпечити територіальну цілісність нашої країни? Експерти вважають, що це легко зробити.
— Я б сказав, що адміністрація Обами буде дуже обережною щодо цього. Але я нічого не знаю про це. І мені треба самому дослідити дане питання. Або іншими словами, я не знаю достатньо, щоб зараз висловити компетентну думку.
«УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА БЕЗПЕКИ СПРОМОЖНА ЗУПИНИТИ РОСІЙСЬКУ АГРЕСІЮ НА СХОДІ КРАЇНИ НА ДАНОМУ ЕТАПІ»
— Але ми знаємо, що подібна безпекова угода існує між США та Японією?
— Я розумію, але мені треба вивчити це питання.
— Пане Хербст, ви були в Україні кілька днів, зустрічалися з багатьма політиками, що ви думаєте про відновлення антитерористичної операції?
— Я вважаю, що українська служба безпеки спроможна зупинити російську агресію на сході країни на даному етапі. Але їй потрібна допомога, якщо Кремль вирішить відправити в Україну ще 20, 30 чи 50 танків і більше систем «град», а також тисячі бойовиків.
— Або військові гелікоптери...
— Так, це правильно. Саме тому Україна потребує від Заходу серйозних санкцій, а також певну військову підтримку, щоб Росія все це зупинила.
«Я СПОДІВАЮСЯ, ЩО В ЄС ВІДЧУВАТИМУТЬ ЗБЕНТЕЖЕННЯ ЧЕРЕЗ СВОЮ ДУЖЕ СЛАБКУ ПОЗИЦІЮ Й БАЖАННЯ ПРОДАВАТИ ЗБРОЮ АГРЕСОРАМ»
— Чи вірити ви в те, що можуть бути серйозні санкції з боку ЄС і США?
— Я знову наголошую, що Європа була безвідповідальною в цій кризі. Я сподіваюся, що вона змінить свою думку. Я сподіваюся, що в ЄС відчуватимуть збентеження через свою дуже слабку позицію й бажання продавати зброю агресорам. Але нам треба над цим працювати. Європа є дуже важливим партнером, канцлер Меркель, звісно, є сильним лідером. І президент Олланд також є сильним лідером. І ми маємо їм допомогти усвідомити, що їхня нинішня політика є політикою слабкості, й не лише для України, а й для Європи.
— Але самі французи в інтерв’ю мені говорили, що Олланд слабкий політик...
— Давайте допоможемо йому бути сильним і ухвалювати правильні рішення. Зокрема, не поставляти Росії гелікоптероносці «Містраль». Як варіант, кораблі може закупити НАТО, щоб задіяти їх, наприклад, у Балтійському морі.
ПРО ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ШАНСИ ПАНІ КЛІНТОН
— Цими днями Гілларі Клінтон представлятиме свою книжку «Важкий вибір» у Європі. Як відомо, вона і нинішній віце-президент Джо Байден вважаються кандидатами в президенти від Демократичної партії. Що ви думаєте про шанси Пані Клінтон стати наступним президентом?
— Вона є дуже здібним політиком. Вона проявила себе як компетентний державний секретар. Я вважаю, що вона розуміє проблему, з якою зіткнулась Україна у протистоянні з дуже агресивним Кремлем. Але я не певен щодо більшого. Я не є радником пані Клінтон.
Разом із тим я маю визнати, що вона також є дуже ефективним політиком. Але у неї проблема: економіка не дуже у доброму стані після шести років перебування в Білому домі президента-демократа. Тому я не знаю, краще можна буде зрозуміти її шанси за рік.
— Зазвичай, у США представник однієї партії не може більше двох разів обіймати посаду президента.
— Так, це правильно. Так часто трапляється. Але зараз надто рано, щоб висловити компетентну думку з цього приводу.
— А хто може бути гідним кандидатом від Республіканської партії, щоб перемогти на виборах 2016 року?
— Серед таких кандидатів, до яких зараз проявляють інтерес, це пан Рубіо, пан Круз, пан Ренд. Але до виборів залишається два з половиною роки, тому зараз надто рано говорити про їхні шанси.