Про «гріх бездіяльності» ЄС
Павел КОВАЛЬ: Тепер уже занадто пізно вдаватися до м’якої дипломатії
Позавчорашні події в Києві — більше 25 загиблих (станом на ранок 19 лютого) і сотні поранених — викликали величезну реакцію в світі. Майже всі європейські лідери, політики, експерти засуджують новий спалах насильства в столиці України. Багато хто з експертів звинувачує ЄС і США у пасивності, неспроможності західної спільноти вплинути на дії української влади, щоб вона шляхом компромісу з опозицією шукала вихід із кризи, яка тягнеться три місяці. «День» звернувся до європейського експерта із проханням прокоментувати ситуацію та розповісти про можливі шляхи виходу з цієї ситуації.
Павел КОВАЛЬ, голова делегації Європейського парламенту в Комітеті парламентської співпраці «ЄС—Україна»:
— ЄС виявив гріх бездіяльності, не використавши належним чином останні кілька тижнів європейську дипломатію. Замість цього вони тільки говорили про плани та висловлювали обурення. Тепер вже занадто пізно вдаватися до м’якої дипломатії. Якщо Європейський Союз вирішить вдатися до санкцій, то вони повинні йти рука в руку з конкретним планом із підтримки економіки та суспільства. Ще раз звертаюся до лідерів ЄС прискорити процес скасування віз для громадян України.
Якомога швидше потрібно створити міжнародну комісію спостерігачів, яка виявить винних, що стріляли в натовп. Однак, ключовим є припинення насильства і забезпечення надання Європейським Союзом допомоги постраждалим.
Сьогодні я запропонував скликати позачергове засідання Комітету у закордонних справах Європейського парламенту та Конференції президентів. Я вважаю, що ситуація в Україні вимагає співпраці і узгодженості між різними політичними варіантами, в той час як ЄС і держави євроспільноти повинні прийняти конкретні заходи замість того, щоб проголошувати наступну заяву.
КОМЕНТАРІ
Франсуа Олланд, президент Франції:
— Франція вважає, що винні мають відповідати за свої вчинки і Європейський Союз повинен розглянути індивідуальні санкції. Ці санкції будуть застосовуватися проти тих осіб, які вині в жорстоких репресіях, у результаті яких учора загинуло щонайменше 25 осіб. Санкції передбачають відмови у наданні віз і заморожувані активів. Ми повинні продемонструвати ефективність, визначивши відповідальність.
Франція закликає українську владу негайно зупинити жорстоке придушення протестів. Все має бути зроблено для припинення насильства.
Я вважаю, що Європейський Союз повинен взяти на себе відповідальність у цьому питанні. Франція сповнена рішучості послати чіткий сигнал засудження жорстокого придушення протестів.
Даля Грибаускайте, президент Литви:
— Розвиток подій в Україні не має виправдання; я б навіть назвала його злочинним. Це стосується обох сторін — уряду і частини опозиції, яка агресивно провокує подальші агресивні дії, що призвели до кровопролиття та загибелі. Україна дійсно знаходиться на межі громадянської війни, і ні міжнародне товариство, ні спільнота не може підтримати такі дії. Очевидно, що уряд продовжує дискредитувати себе.
Олександр Стубб, міністр у справах Європи МЗС Фінляндії:
— У мене розбивається серце, дивлячись на стан України. Хай переможе демократія, свобода і мир. Україна є європейською державою. Сьогодні ми всі українці. У якості міністра Європи я знаходжу страхітливе насильство в Україні і вважаю це абсолютно неприйнятним. Це потрібно негайно припинити.
Мартін Шульц, президент Європарламенту :
— В Україні розгортається трагедія. Неспроможність влади вести справжній діалог призвела до відновлення насильства і загибелі багатьох демонстрантів і міліціонерів. Це глибоко шокує й є неприйнятним. Це вимагає рішучих і термінових заходів.
Українська влада втрачає будь-яку легітимність. Нинішній владі в Україні потрібно погодитися на створення перехідного уряду національної єдності й дострокові вибори, аби повернути легітимність національній владі.
Люди мають висловлювати свої погляди, голосуючи бюлетенями, а не камінням і кийками. Подальше кровопролиття слід уникати будь-якою ціною. Я закликаю владу відкликати ОМОН. Опозиція також повинна утримуватися від насильства і не піддаватися на провокації. Тепер я знаю, що це важко, але діалог має відновитися.
Що стосується Європейського Союзу, то ми пропонуємо негайно застосувати надійні цілеспрямовані санкції проти тих, хто причетний до порушення прав людини. Нам також слід запропонувати дійсну фінансову допомогу, якщо ситуацію буде вирішено мирним шляхом і буде знайдено політичне рішення. Український народ заслуговуєте на цілковиту нашу підтримку. Я переконаний, що завершення, зрештою, цієї історії буде на його користь.
Жозе Мануель Баррозу, президент Європейської комісії:
— Для нас було шоком і глибоким розчаруванням спостерігати за тим, що відбувалося в Україні за останні 24 години. Ніякі обставини не можуть легітимізувати або виправдати такі сцени. Ми висловлюємо наші найглибші співчуття жертвам та їхнім сім’ям. Ми засуджуємо застосування насильства як способу вирішення політичної та інституційної кризи. Саме політичне керівництво країни несе відповідальність за забезпечення необхідного захисту основних прав і свобод громадян. Ми закликаємо всі сторони негайно покласти край насильству і взяти участь у конструктивному діалозі, реагуючи на демократичні устремління українського народу.
ЄС пропонує свою щиру допомогу, щоб сприяти політичному діалогу між сторонами і деескалації ситуації. Ми, як і раніше, вважаємо, що конституційна реформа, формування нового інклюзивного уряду і створення умов для демократичних виборів є єдиним виходом із цієї глибокої й тривалої політичної кризи. Ми ясно дали зрозуміти, що готові підтримати Україну на цьому шляху реформ до демократії, стабільності й процвітання. Ми ясно дали зрозуміти, що наша пропозиція політичної асоціації та економічної інтеграції залишається на столі, й не є кінцевою метою в нашій співпраці.
Тим не менш ми також дали чітко зрозуміти, що ЄС реагуватиме на будь-яке погіршення ситуації. Тому ми очікуємо, що цілеспрямовані заходи щодо осіб, відповідальних за насильство і застосування надмірної сили, можуть бути узгодженими нашими державами-членами в терміновому порядку, відповідно до пропозиції Верховного представника — віце-президента ЄС.
Випуск газети №:
№31, (2014)Рубрика
День Планети