Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про «м’які» інструменти

У Сеулі ухвалили заходи щодо запобігання незаконному поширенню ядерних матеріалів. Україна ініціювала створення науково-дослідного центру підготовки персоналу для роботи на АЕС
28 березня, 00:00
ВІКТОР ЯНУКОВИЧ ТА БАРАК ОБАМА ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ НА САМІТІ В СЕУЛІ 27 БЕРЕЗНЯ 2012 РОКУ / ФОТО РЕЙТЕР

Сеульський саміт, який учора завершив роботу, став найбільшою дипломатичною подією в історії Кореї, яка зібрала у столиці цієї країни майже п’ять тисяч делегатів і три тисячі 700 журналістів. Охорону саміту, в роботі якого взяли участь 53 глави різних країн, у тому числі Президент України, забезпечувало майже 40 тис. правоохоронців.

Для південнокорейців цей саміт справді є непересічною подією, якій велику увагу приділяє місцева преса. Адже ще півстоліття тому це була бідна країна, а тепер вона може дозволити собі проводити такі міжнародні форуми. Республіка Корея як ніхто зацікавлена в ядерній безпеці. Не лише тому, що північний сусід розробляє ядерну зброю та періодично запускає не зовсім досконалі балістичні ракети. Південна Корея — четвертий у світі експортер ядерних реакторів, і доля електроенергії, що виробляється в країні, сягає 40%.

Перш ніж перейти до підсумків саміту, доречно зазначити, що масштабна міжнародна подія не обійшлася без скандалу. З Обамою повторилася прикрість, яка свого часу спіткала Буша-молодшого — невчасно і недоречно ввімкнений мікрофон. Зустрічаючись із російським президентом Дмитром Медведєвим, Обама до офіційного початку прес-конференції, вочевидь, розраховуючи на приватність розмови, сказав, що він, мовляв, матиме більше можливостей для маневру з питань ПРО в Європі після президентських виборів у листопаді. Нинішній господар Кремля на це відповів: «Я передам Володимиру», додавши, що має на увазі новообраного президента Росії. Цікавим є не лише наведений діалог, а й швидкість та якість реакції на нього республіканців. Республіканці звинуватили Обаму в зраді національних інтересів. Один із можливих кандидатів у президенти США від республіканців Мітт Ромні назвав, зважаючи на це, Росію «геополітичним ворогом номер один» і розцінив як «дуже тривожний» той факт, що президент США планує укладати з Росією якісь домовленості, про які «не хоче говорити американському народові перед виборами».

«Росія завжди підтримує найгірші світові режими, тож ідею Обами проявляти гнучкість у відносинах із нею я вважаю дуже тривожною», — сказав Ромні в інтерв’ю CNN, посилається інтернет-видання «УП». Щоправда, в журналістських колах тут, у Сеулі, можна почути, що Обаму спеціально підставили, аби посприяти республіканському кандидатові.

Слід зауважити, що глава української держави прибув на саміт у понеділок пізно ввечері. Тим часом президенти Казахстану та Азербайджану брали участь у форумі із самого початку і тому з’явилися на перших сторінках корейських газет, що вийшли наступного дня. Утім, Президент провів час у Сеулі дуже активно. Ще до початку роботи другого дня саміту Янукович зустрівся з президентом Китаю і домовився про візит до Китаю цього року. Нагадаємо, це буде другий після осені 2010 року візит глави нашої держави до Піднебесної. А торік у липні з державним візитом в Україні побував Ху Цзіньтао. Вочевидь, це дає нам право говорити про серйозну активізацію розвитку двосторонніх відносин з другою у світі за потужністю країною. Президент України також зустрівся з главами Азербайджану, Литви, Фінляндії та В’єтнаму, генсеком ООН Пан Гі Муном і президентом Індонезії Сусило Бамбанг Юдхойоно.

А тепер — про підсумки самого саміту.

Головним завданням дводенного саміту в Сеулі було вироблення механізмів недопущення нелегального поширення ядерних матеріалів. За оцінками експертів, кількості високозбагаченого урану та плутонію, що зберігається на цивільних об’єктах у світі, досить для виготовлення відповідно 5 і 30 тис. ядерних боєголовок. Тому не дивно, що в порядку денному першого дня саміту домінувала Північна Корея, яка нещодавно заявила про намір запустити супутник за допомогою власної балістичної ракети. Треба додати, ця країна розробляє ядерну зброю, а маючи ракетоносії, вона зможе доставити боєголовки в будь-яку точку планети. Президент США Барак Обама спеціально відвідав демілітаризовану зону на півночі Кореї, щоб висловити занепокоєння й підтримати свого союзника в цьому регіоні. Характерно, що серйозну стурбованість Сеула і Вашингтона щодо планів Пхеньяна поділяють Китай і Росія. До речі, ця заява Пекіна пролунала після 90-хвилинної зустрічі Обами з Ху Цзіньтао.

Уряди США, Франції, Бельгії та Південної Кореї виступили з практичною ініціативою перевести атомні електростанції з високозбагаченого на низькозбагачений уран до 2015 року.

Згідно зі спільною заявою цих країн, оприлюдненою в ході роботи саміту, вони домовилися разом виробляти стрижні з низькозбагаченого урану і пропонувати іншим країнам. Низькозбагачений уран надаватимуть США, в порошок його перероблятиме Південна Корея, а ядерне паливо з нього виготовлятиме Франція. Тестувати готові для використання стрижні (ТВЕЛи) буде Бельгія, яка має великий досвід у сфері виробництва ізотопів і тестування ядерних матеріалів.

Україна зацікавлена у відновленні шестистороннього діалогу щодо розв’язання ядерної проблеми Північної Кореї та присутності міжнародних спостерігачів на ядерних об’єктах цієї країні. Як повідомив посол України в Республіці Корея Василь Мармазов, Україна готова запропонувати своїх фахівців до всіх ініціатив, що сприятимуть безпеці світу, зокрема для моніторингу ядерних об’єктів у Північній Кореї, з якою, до речі, Київ фактично не підтримує відносин.

Україна підтвердила курс на забезпечення ядерної безпеки, виконавши зобов’язання з вивезення збагаченого урану. Впродовж 20 років своєї незалежності Україна є послідовним прибічником курсу на забезпечення глобального ядерного роззброєння і нерозповсюдження. Про це заявив Президент України Віктор Янукович у своєму виступі на Сеульському саміті. Основним завданням міжнародного співтовариства у сфері ядерної безпеки глава Української держави назвав створення відповідного чіткого правового поля. У цьому контексті Віктор Янукович запропонував для більш гнучкого та оперативного реагування на сучасні виклики у сфері ядерної безпеки використовувати, так би мовити, «м’які» міжнародні інструменти, до яких, на його переконання, належать і саміти з фізичної ядерної безпеки та ухвалені ними документи.

«Україна також підтримує підхід щодо зміцнення і розширення сфери дії вже існуючої міжнародної правової основи режиму фізичної ядерної безпеки. Найважливішими елементами цієї системи є Конвенція про фізичний захист ядерного матеріалу з поправками до неї, Міжнародна конвенція про боротьбу з актами ядерного тероризму та Резолюція Ради Безпеки ООН № 1540. Наша держава ратифікувала і надала чинності всім зазначеним правовим інструментам. Закликаємо наших партнерів до підтримки такої практики», — резюмував Президент. Янукович також зазначив, що вивезення збагаченого урану було ініціативою українського уряду і зроблено з метою зробити країну більш безпечною. За його словами, на сеульському саміті Україна виступила з ініціативою створити науково-дослідний центр підготовки персоналу для роботи на АЕС. «25-річний досвід України було б корисно використати світу. Більше того, до створення цього центру варто було б підключити Японію», — відзначив Янукович на прес-конференції українським журналістам. Він вважає, що це питання, як і виконання зобов’язань України з вивезення високозбагаченого урану, обговорювалося під час 15-хвилинної зустрічі в кулуарах саміту з американським президентом. Відразу після цього відбулася зустріч Януковича з президентом ЄС Херманом ван Ромпеєм та президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозо, яка, за словами українського президента, тривала недовго, оскільки він більше часу, ніж передбачалося, провів у розмові з американським президентом.

Сьогодні 28 березня у Януковича заплановані зустрічі з президентом і прем’єр-міністром Південної Кореї Лі Мун Баком та Кім Сунг Хваном, а також керівництвом компаній «Хюндай» і «Самсунг». Як повідомив президент, «Ми і Південна Корея зацікавлені в тому, щоб існуючі між двома країнами проекти розширялися, що й буде головною темою під час цих переговорів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати