Перейти до основного вмісту

Про українські інтереси у Фінляндії

13 травня, 00:00

Сьогодні розпочинається офіційний візит Президента Фінляндії Тар’ї Галонен в Україну. Глави держав України та Фінляндії планують взяти участь в українсько-фінському бізнес-форумі, а також вшанувати пам’ять жертв Голодомору 1932—1933 років. Як розвиваються відносини України та Фінляндії на сучасному етапі та що очікує Київ від візиту фінського президента до нашої держави? Про це «Дню» — в ексклюзивному інтерв’ю Надзвичайного і Повноважного Посла України у Фінляндії Андрія ДЕЩИЦІ.

— Упродовж останніх кількох років між Україною та Фінляндією розвиваються активні контакти на всіх рівнях гілок влади, від регіонального до найвищого. Особливо активно відбувається співробітництво на рівні міністерств закордонних справ. Минулого року Україну відвідав міністр закордонних справ Фінляндії, а Фінляндію — міністр закордонних справ України. Було проведено низку консультацій між зовнішньополітичними відомствами обох сторін — політичні, консульсько-правові, з питань обміну досвідом у реформуванні дипломатичної служби. Відбувалися також консультації між іншими міністерствами та відомствами двох країн.

Як приклад українсько-фінської співпраці на рівні регіонів, можна назвати візит минулого року в м. Турку делегації Одеської області та підписання меморандуму про співпрацю між цими регіонами, а також зустріч у Донецьку вже в лютому поточного року співголів Українсько-фінської комісії з торговельно-економічного співробітництва, в якій взяли участь також фінські підприємці, які отримали можливість познайомитися з економічним потенціалом регіону та вивчити шляхи розвитку ділового співробітництва.

Така активність у двосторонніх відносинах була пов’язана як з підтримкою існуючого динамічного політичного діалогу, так і з підготовкою офіційного візиту в Україну Президента Фінляндської Республіки Тар’ї Галонен.

— Як розвивається економічна співпраця між нашими країнами? Чи вплинула на неї глобальна фінансова криза?

— Згідно з даними Держкомстату України, у 2008 році товарообіг товарів та послуг між Україною та Фінляндією становив 830,31 млн. дол. США, зокрема, експорт склав 107,85 млн. дол. США (на 38% більше в порівнянні з 2007 роком), а імпорт — 722,46 млн. дол. США (збільшився на 29% в порівнянні з попереднім роком).

У бізнесових колах Фінляндії відчувається помітне зростання інтересу до України. Фінські підприємці все більше усвідомлюють значні можливості нашої держави у розвитку взаємовигідних торговельно-економічних відносин. Свідченням такого інтересу стало, серед іншого, проведення в Києві наприкінці червня 2008 року виїзного засідання ФІНПРО — організації, що просуває фінські товари та інтереси фінських підприємців за кордоном.

Посилився також інвестиційний напрям фінського бізнесу в Україні. Хоча абсолютні обсяги інвестицій з Фінляндії в економіку України на даний момент залишаються вкрай незначними, спостерігається тенденція до помітного зростання зацікавленості в інвестуванні в економіку. Так, за даними Держкомстату України, починаючи з 2004 року обсяги прямих фінських інвестицій в економіку України зросли приблизно удвічі й станом на 1 січня 2009 року становили 16,9 млн. дол. США.

На жаль, світова фінансова криза дещо загальмувала цей процес, про що засвідчив факт відтоку на початку 2009 року фінського капіталу з економіки України, зокрема, з металургiйного виробництва та виробництва готових металевих виробів. На скорочення обсягів фінських інвестицій вплинули також факти затримки з поверненням ПДВ фінським компаніям, які працюють в Україні.

У той же час ,приїзд в Україну разом із президентом численної групи фінських підприємців та проведення в ході візиту бізнес-форуму говорить про значний потенціал для розвитку ділових контактів та великий інтерес до українського ринку.

— Чи можна сказати, що у Фінляндії існує подібний інтерес до співпраці й у гуманітарній сфері?

— 2008 року між Гельсінським університетом і Національним університетом «Києво-Могилянська академія» підписано угоду про співробітництво, яка передбачає обмін студентами та науковцями між двома навчальними закладами, проведення спільних проектів та досліджень. Наприкінці року в Гельсінському університеті було створено «Українознавчі студії». Приємно здивував той факт, що багато фінських студентів та наукових співробітників зацікавилися вивченням української мови, літератури, культури та історії.

Хотів би також звернути увагу на те, що з кожним роком все більше книжок українських авторів перекладаються фінською мовою та фінських — українською. Минулого року велику зацікавленість серед фінської громадськості викликала проведена в Гельсінкі за фінансової підтримки Фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» презентація сучасної української культури та мистецтва.

Реалізація таких та подібних проектів тільки сприятиме все більшому поширенню інформації про Україну та її сучасний розвиток у фінському суспільстві.

— Що цікавого може запозичити Україна у Фінляндії, зважаючи, зокрема, на актуальність теми енергозбереження?

— Хотів би підкреслити, що Фінляндія є однією з перших країн у Європі у сфері застосування енергозберігаючих технологій та використання відновлювальних джерел енергії. Вивчення досвіду цієї країни та поглиблення контактів у цьому напрямі мало б бути пріоритетним в українсько-фінських відносинах. Мова тут іде про ефективне використання енергоресурсів, розширення сфер використання біоресурсів, впровадження нових технологій. Великий інтерес викликають технології з переробки відходів з метою отримання тепла та електроенергії. І, звичайно, Україна потребує вивчення досвіду у сфері ефективного менеджменту всієї енергетичної системи.

Крім того, у Фінляндії з 2008 року розпочала діяльність Європейська агенція хімічних речовин (ECHA). Робота з цією агенцією є надзвичайно важливою для експортних перспектив української хімічної галузі.

Тому з метою подальшого забезпечення інтересів України у відносинах з Фінляндією на перерахованих вище напрямах необхідно активізувати участь українських експортерів у міжнародних виставках та ярмарках, що регулярно проводяться у Фінляндії, зосередити зусилля, спрямовані на встановлення прямих контактів між громадськими організаціями українських підприємців з відповідними структурами Фінляндії, сприяти активізації регіонального економічного співробітництва між українськими та фінськими областями та містами, поглибити співробітництво між Північною фінансовою корпорацією з питань охорони навколишнього середовища (NEFCO), Північно-інвестиційним банком (NIB) та відповідними українськими відомствами щодо питань фінансування проектів із запровадження в Україні енергозберігаючих технологій.

— Що Україна очікує від візиту президента Фінляндії до нашої держави?

— Після успішного візиту до Фінляндії Президента України Віктора Ющенка 2006 року візит Президента Фінляндії Тар’ї Галонен в Україну стане черговим кроком у розвитку українсько-фінського політичного діалогу на найвищому рівні.

Сподіваємося на підтвердження з боку Фінляндії європейських прагнень України, особливо у зв’язку із початком реалізації «Східного партнерства» та в рамках переговорного процесу щодо укладення між Україною та ЄС нової Угоди про асоціацію.

Візит значної групи фінських бізнесменів, які супроводжують Президента Тар’ю Галонен, мав би підтвердити інтерес у розвитку двосторонніх бізнесових контактів, а також сприяти залученню фінських компаній до участі в проектах з підготовки та проведення в Україні фіналу чемпіонату Європи з футболу Євро-2012.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати