Проді обіцяв «підключити» Україну до нової російської труби

У Києві вперше перебував з офіційним візитом президент Європейської Комісії Романо Проді, вперше за останні дев’ять років становлення співпраці України та Європейського Союзу. Вперше, незважаючи на неодноразові візити і зустрічі з представниками Європейського Союзу з українським керівництвом, але здебільшого не в Києві. І здається, вперше вирішувалися справді стратегічні і конкретні завдання. Хоча стосувалися вони більше інтересів ЄС, що в принципі не означає ні ігнорування інтересів України, ні їхнього протегування.
Про приїзд президента Єврокомісії говорили тільки в контексті спільного проекту російського «Газпрому» та чотирьох західноєвропейських корпорацій стосовно будівництва нового газопроводу в обхід України. Та й відомо про візит Проді стало якраз під час саміту ЄС—Росія, де детально обговорювалося питання будівництва нової труби. Проді тоді ж і повідомив, що в Києві грунтовно розбереться в ситуації. Розбиратися пан Проді мав у питанні несанкціонованого відбору газу Україною, на який так скаржився російський президент під час перебування в Парижі. Джерела Єврокомісії напередодні приїзду Проді в Київ щодо цього повідомляли про повну рішучість президента Єврокомісії і про те, що Євросоюз у жодному разі не протегуватиме Україну в її відносинах iз країнами колишнього Радянського Союзу. Звичайно, пан Проді сам таких заяв не робив, тим більше у присутності преси.
А втім, і причин для недипломатичної відвертості президента Єврокомісії фактично не було. Український глава Леонід Кучма переконаний, що постачання російського газу пов’язане виключно з паливною кризою в Західній Європі. Кучма також повідомив, що у недавній телефонній розмові після паризького саміту ЄС—Росія Володимир Путін його запевнив, що проект нового газопроводу ніяким чином не позначиться на зменшенні поставок газу в Західну Європу через Україну. Крім того, Путін, за словами Кучми, підкреслив, що «ми разом розглядатимемо можливості збільшення перекачування газу в Європу». Кучма вкотре нагадав, що нині ми транспортуємо тільки 120 млрд. м. куб. газу, у той час, як цей обсяг можна збільшити до 170—190 млрд. За використання існуючих транспортних можливостей висловився й Проді, заявивши, що «пряма лінія газопроводу завжди коротша, ніж крива, крім того, вигідніше використовувати ті, об’єкти, в які вже вкладені інвестиції, аніж вкладати їх по-новому». Проте його слова можуть залишитися словами. Москва не збирається відмовлятися від нового проекту, і не схоже, щоб ЄС надто вже наполягав на нерентабельності чи непотрібності «кривої лінії».
Питання «обхiдної» труби (якщо воно взагалі коли-небудь існувало, з точки зору українського керівництва) виявилося у такий спосіб вирішеним, на перший погляд, досить безболісно і узгоджено. Здається, що саму проблему будівництва нового газопроводу тільки й вигадали журналісти. Та ще Польща. Яка після приїзду Проді до Києва, очевидно, з легкою душею та чистою совістю може розпочинати переговори з Москвою. На чиюсь підтримку Україна розраховувати не може, а тим більше — заявляти про якісь вимоги чи претензії. Мiж тим Романо Проді пообіцяв сприяти участі України в будівництві нового газопроводу, зазначивши, що хоч у новому проекті беруть участь тільки приватні компанії, і ЄС не має права їм цього заборонити, Україна стане повноправним учасником переговорів щодо цього «критичного питання».
Інше важливе й не менш критичне питання, якому присвятили увагу Проді та Кучма — закриття Чорнобильської АЕС.. Президент України підтвердив те, що 15 грудня ЧАЕС буде закрито. Романо Проді зі свого боку заявив, що ЄС дотримається всіх взятих раніше зобов’язань у цьому плані. Конкретних цифр чи дат голова Єврокомісії знову не назвав, заявивши лише про виділення 25 млн. євро (учора на зустрiчi з українськими депутатами пан Продi, за словами вiце- спiкера Медведчука, назвав тiльки 24 млн. євро) для заповнення паливного дефіциту у зв’язку з закриттям ЧАЕС. 16 листопада відбудеться спеціальному засіданні керівництва ЄС iз цього приводу, а гроші Україна отримає тільки у квітні наступного року. Кредити ж на добудову двох реакторів на Хмельницькій та Рівненській АЕС так і лишається рівнянням iз більшістю невідомих. ЄБРР, за словами Проді, активно залучений до цього процесу, а тому проблема буде «успішно вирішуватися». Кучма також повідомив, що проблема кредитів на добудову двох реакторів буде вирішена відразу по відновленнi програми розширеного фінансування МВФ. Але 23 країни, які є основними акціонерами ЄБРР, розділені в питанні добудови реакторів в Україні ядерних реакторів на тих, хто «за» і «проти». У тому ж випадку, якщо позики не будуть надані... Чорнобильська АЕС все одно буде закрита, підкреслив Президент Кучма.
Так і завершилися два дні першого офіційного візиту пана Романо Проді. За словами Леоніда Кучми, «великого друга нашої країни», під час візиту якого ми «стали свідками, як переходять відносини ЄС—Україна на новий рівень — не слів і намірів, а конкретних справ». Утiм, про європейські перспективи України вголос сказано нiчого конкретного не було. Щоправда, Проді говорив, що у процесі розширення ЄС відносини між Союзом та Україною повинні інтенсифікуватися.