Перейти до основного вмісту

Пророцтва нової війни починають збуватися

23 червня, 00:00

Генеральний секретар Ради ЄС Хав’єр Солана завершив свій візит до Македонії в оптимістичному настрої. «Гадаю, наш діалог обов’язково просуватиметься вперед», заявив він, вiдлітаючи до Близького Сходу. Між тим у вихідні Солана знову планує приїхати до Скоп’є. Та вочевидь він повернеться вже до іншої країни. Хистке перемир’я завершено достроково.

На світанку у п’ятницю македонська армія атакувала контрольоване албанськими бойовиками село Арачиново, що лише в шести кілометрах від столиці Скоп’є, повідомляє www.reuters.com. По селу, з якого екстремісти загрожували вирушити на македонську столицю, вдарили танки, вертольоти та міномети македонських збройних сил.

Дипломатичні джерела повідомляють, що Хав’єру Солані не вдалося переконати партії, що представляють албанську меншість Македонії, відмовитися від своїх вимог створення федерації — між тим вважається, що саме ці вимоги зірвали переговори.

Щоправда, лідер македонських албанців Арбен Джафері відкинув звинувачення президента країни Бориса Трайковськи у зриві переговорів і заявив, що готовий продовжувати діалог. Прем’єр-міністр Македонії Любчо Георгієвськи у свою чергу після зустрічі iз Соланою сказав, що наполягає лише на одному — «звільненні окупованих територій». Очевидно, що македонська армія вчора розпочала це звільнення з села Арачиново.

У такій ситуації завдання миротворчого контингенту НАТО, який передбачалося ввести до Македонії після досягнення мирної угоди між слов’янським та албанським населенням країни, ускладнюється. Свою готовність відправити військовий контингент до зони конфлікту вже висловили Велика Британія, Франція, Іспанія, Греція, Чехія, Норвегія та Нідерланди. Про бажання взяти участь у врегулюванні македонської кризи сповістила й Росія, яка традиційно, проте марно прагне посилити свій вплив на Балканах. Передбачалося, що загалом дві з половиною тисячі миротворців повинні контролювати процес роззброєння албанських угруповань, яким Скоп’є взамін обіцяє амністію. При цьому основний тягар операції, як повідомляється з посиланням на джерела в штаб-квартирі НАТО, мали б нести європейські країни-члени Альянсу.

Відомо, що лідери албанців у Косово, Південній Сербії та Македонії заявляли про те, що довірятимуть лише військовим iз США. Відомо також, що зброя та самі угруповання албанців потрапляли на македонську територію з Косова — де, як обіцяло командування НАТО, буде зроблено все для боротьби із цим явищем. Прорахунки Заходу на Балканах, як свідчить практика, призвели тільки до загострення проблем — і неясно, наскільки з ними зможе впоратися Європейський Союз.

Настрої македонської влади відомі — тероризм повинен бути подоланим. Натомість бойовикам пропонувалося скласти зброю владі й спокійно залишити македонську територію. Назавжди. Що, здається, тільки підігріває войовничість албанських лідерів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати