Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Простий месидж від Обами і Керрі

Вільям Бернс: Ми твердо підтримуємо вибір, який робить український народ, щодо відбудови своєї демократії та відновлення економіки
27 лютого, 11:39
ФОТО RADIOSVOBODA.ORG

Перший заступник Держсекретаря США Вільям Бернс, а це друга особа в цьому відомстві, став першим найвищим посадовцем США, який з дводенним візитом відвідав Україну після кривавих подій у Києві. Учора в розмові з невеликою групою журналістів у посольстві США він зокрема сказав, що президент Обама і держсекретар Керрі доручили йому передати простий месидж. «Це месидж глибокого зачарування тією хоробрістю і стійкістю українців, які було проявлено перед обличчям страшного насильства минулого тижня. Це месидж твердої американської підтримки стабільній, демократичній, інклюзивній і заможній Україні», — наголосив пан Бернс.

Держсекретар висловив найглибші співчуття родинам і близьким тих, кого було поранено, або хто віддав своє життя в боротьбі за більш справедливу і демократичну Україну. «Їхня жертовність надихає нас усіх, і їхня самовідданість має бути джерелом сили для українців, коли вони прагнуть до загоєння ран свого суспільства, до відновлення своєї демократії, відбудови своєї економіки», — наголосив він.

Пан Бернс розповів, що на всіх своїх зустрічах з представниками влади і опозиції та громадянського суспільства він наголошував на важливості Верховній Раді своїми зусиллями сформувати багатопартійний технічний уряд, який би представляв усі регіони України.

І як тільки такий уряд буде сформовано, сказав він, «ми і наші міжнародні партнери можемо розпочати негайні кроки для того, щоб допомогти Україні економічно і допомогти здійснити все, що потрібно для повернення Україні політичного й економічного здоров’я». За його словами, з ним до Києва прилетіла група економічних експертів із міністерства фінансів і Білого дому, які тут залишатимуться для консультацій.

На запитання журналістів, до яких першочергових кроків готові вдатися США, щоб допомогти Україні, пан Бернс зазначив:

«В економічному аспекті звичайно реальність така, що новий уряд, який буде сформовано, успадкує справжній економічний хаос. А реальність така, що в Україні завжди був великий економічний потенціал, але інший бік цієї реальності такий, що бізнес-клімат в Україні ніколи не відповідав цьому потенціалу. Це може змінитися. Є можливість реалізувати цей потенціал. Можна побороти корупцію і інші перешкоди до реалізації цієї мети. Ми розуміємо і робитимемо все, що вимагає цей процес від партнерів України таких як Сполучені Штати, Європейський Союз, МВФ. І ми працюємо у практичній площині досить інтенсивно, щоб таку підтримку надати.

Перший крок — це формування нового уряду, Далі — сісти за стіл переговорів з новим урядом і обговорювати, які він має плани, поставити діагноз тим проблемам, які існують, а потім визначити та ідентифікувати ті місця та аспекти, в яких ми можемо у розв’язанні цих проблем допомогти. І ми будемо готові це робити разом з ЄС, МВФ. Тому що ми розуміємо і визнаємо терміновість цих кроків для України, ми розуміємо, які ставки України і світу в цьому».

Заступник держсекретаря не дав чіткої відповіді на запитання «Дня», що може зробити Захід, зокрема США, щоб Росія визнала український уряд і допомогла Україні вийти з економічного хаосу. Пан Бернс лише ще раз висловив американську позицію: «Ми твердо підтримуємо вибір, який робить український народ, щоб відбудувати свою демократію та відновити свою економіку. Ми твердо підтримуємо українську територіальну цілісність і єдність. Як на мене, це глибоко в інтересах не лише українців, але й всього міжнародного співтовариства, включаючи Росію. Таким чином ми розраховуємо працювати, відштовхуючись від спільної зацікавленості в сильній і процвітаючій Україні. Я — не є наївна людина і розумію, які виклики лежать на цьому шляху, але у мене є досить тверда віра в те, що українці здатні знайти відповіді на ці виклики, зробивши правильний вибір. І коли вони це робитимуть, то можуть розраховувати на продовження підтримки з боку США».

Пан Бернс, який є другим в історії США кар’єрним дипломатом, який обійняв посаду заступника держсекретаря, також дуже дипломатично відповів на конкретне питання одного з тележурналістів, як далеко можуть піти США, щоб не допустити військового розв’язання конфлікту між Україною та Росією? Він знову-таки зазначив: «США твердо підтримують єдність і територіальну цілісність Україні. Сепаратизм, свідчення якого ви бачили в повідомленнях в останні дні, ні в інтересах України, ні будь-чиїх інших. І США й надалі наполягатимуть на цій дуже твердій своїй позиції».

Заступник держсекретаря вважає, що крім цього великим викликом для України в даний момент є формування доброго керівництва, яке було б здатне взаємодіяти з усією країною, на сході, заході, півдні і півночі, і заліковувати ті рани, які нанесено останніми тижнями. І на думку пана Бернса, при вирішенні названих вище проблем важливо «спиратися на ту саму відданість, яку продемонстрували люди на Майдані, і ставити інтереси країни вище якихось персональних амбіцій або політичної конкуренції». З таким висновком американського дипломата важко не погодитися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати