Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Прозахідне» обличчя vs «проросійське» обличчя

Експерт — про результати першого туру президентських виборів і гібридну війну путінського режиму проти Болгарії
08 листопада, 10:02
ФОТО РЕЙТЕР

На президентських виборах, які відбулися минулої неділі у Болгарії, перший тур виграв безпартійний генерал Румен Радєв. За даними ЦВК, висунутий ініціативною групою під керівництвом опозиційної Болгарської соціалістичної партії проросійський опозиціонер, 53-річний екс-головнокомадувач болгарських ВПС Радєв набирає 25,7% голосів.

Його суперниця, голова парламенту Болгарії і юрист з партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» (ГЄРБ) Цецка Цачева відстає з результатом 22%, повідомляється на сайті болгарської ЦВК. Для того, щоб визначити переможця, буде потрібний другий тур виборів, який відбудеться 13 листопада.

Мешканці Болгарії хочуть «більше безпеки і ефективних інституцій», заявив Радєв, виступаючи перед своїми прибічниками після оголошення попередніх підсумків підрахунку голосів. До речі, щойно приставши до передвиборчих перегонів, генерал зажадав скасування санкцій проти Росії, чим вельми насторожив прозахідний електорат. Льотчик-ас, що літав на МіГ-29, долучився до президентських перегонів зовсім недавно — минулого місяця, і вже тоді наголосив, що його країна, будучи членом НАТО, зробила стратегічну помилку, віддалившись від Росії. Лідер однієї з болгарських партій лівого спрямування вже обізвав його за це «маріонеткою» проросійського збройового лобі.

ЗМІ зазначають, що й решта кандидатів визнають необхідність потепління у відносинах з Росією, принаймні під час виборчої кампанії. Так, навіть Цецка Цачева днями заявила: «Економічні санкції проти Росії мають бути переглянуті. А болгарська дипломатія має бути активнішою у формуванні загальноєвропейської позиції з цього питання», — цитував її ТАСС. Якщо санкції не буде скасовано, то Болгарія має наполягати на компенсації збитків, додала вона, очевидно, маючи на увазі, зокрема, і зрив проекту «Південний потік».

У свою чергу Радєв зазначив, що для Болгарії як члена ЄС і НАТО немає альтернативи. «Це не означає, що ми повинні створювати ворогів поза цими рамками співпраці. Єврофілія не означає русофобії. Але наразі факт полягає в тому, що ми зазнаємо економічних втрат», — констатував він.

Одночасно з виборами в Болгарії відбувся референдум. Виборцям запропонували визначитися з трьох питань: запровадження мажоритарної системи виборів замість нинішньої пропорційної, посилення обов’язку брати участь у виборах і скорочення щедрих державних субсидій для політичних партій.

Ще однією особливістю цих виборів стало те, що вперше одночасно з президентом обирають віце-президента.

Нагадаємо, що Болгарія є парламентською республікою, але президент країни  також має значні повноваження. Він — головнокомандувач збройних сил, може накладати вето на ухвалені парламентом закони, підписує міжнародні угоди і призначає керівників оборонних і правоохоронних відомств.

Спостерігачі зазначають, що за радянських часів Болгарія була «найсумліннішим васалом Росії», і лише нинішній президент Росен Плевнелієв змінив курс країни. Він засудив «анексію» Криму, а також «гібридну війну». Минулої п’ятниці Плевнелієв в інтерв’ю Бі-Бі-Сі звинуватив Росію у хакреських атаках: Росія буцімто підтримує «популістські партії і рухи», веде «масштабну пропаганду» і здійснює хакреські атаки. Так, рік тому Болгарія «зазнала кібератаки під час референдуму і місцевих виборів», найімовірніше, що атака «пов’язана з Росією», запевняв президент.

«ПРАВЛЯЧА ПАРТІЯ МОБІЛІЗУЄТЬСЯ...»

Огнян МIНЧЕВ, соціолог, політолог, Софія:

— Якщо кандидат від правлячої партії Цачева стане президентом, то вона продовжить більшою чи меншою мірою політику, яка нині домінує в Болгарії, поміркованого євроатлантичного курсу.

Якщо переможе Радєв, то будуть зміни, тепліші відносини з Москвою і нестабільність у ставленні Болгарії до основних геополітичних поділів сьогодення між Європою і Росією, між  Заходом і Росією. Радєв виражає також інтереси проросійського збройового лобі. Тому він міцніше пов’язаний з російськими інтересами. Окрім того, він є кандидатом Соціалістичної партії, яка є найбільшою проросійською партією в Болгарії. Можна чекати великих змін у цьому напрямі, які не сприятимуть позиції Болгарії в Європі і євроатлантичному просторі.

Чому так сталося, що в Болгарії такий сильний російський вплив? Це довга розмова, але якщо говорити коротко, то можна сказати, що Болгарія завжди була країною з двома обличчями. Одне обличчя повернене на Захід — це ліберальна прозахідна особа. А інше — промосковське, проросійське консервативне обличчя. Болгарія завжди була дітищем цих двох напрямів. Можна також сказати, що гібридна війна, яку путінський режим в Росії веде проти всієї Східної Європи з метою її дестабілізації, як частини Європейського Союзу, впливає і на політичну ситуацію в Болгарії.

Щодо прогнозу на другий тур. На перший погляд, у Радєва більше шансів, тому що він здобув більше голосів у першому турі виборів. Я гадаю, що правляча партія мобілізуватиметься і дасть проросійському кандидатові серйозний бій наступної неділі, коли відбудеться другий тур. І зараз шанси обох суперників 50 на 50.

 «ВАЖЛИВО, ЩОБ НОВООБРАНИЙ БОЛГАРСЬКИЙ ЛІДЕР ПРОДОВЖИВ ЛІНІЮ СВОГО ПОПЕРЕДНИКА, ЯКИЙ ВІД САМОГО ПОЧАТКУ КАТЕГОРИЧНО ПІДТРИМАВ ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ УКРАІНИ»

Микола БАЛТАЖИ, посол України в Болгарії:

Результати першого туру президентських виборів в Болгарії, несподівана перемога представника Ініціативного комітету, на чолі з БСП, Румена Радева та високий рівень підтримки (третє місце) кандидата від Патріотичного фронту свідчать, насамперед, про зміну електорального поля і бази підтримки усіх претендентів на пост глави держави. На практиці це призвело до втрати лідируючої позиції правлячої правоцентристської партії ГЕРБ при одночасному посиленні позиції соціалістів і патріотів- націоналістів. Відтак, щоб надолужити згаяне, консерваторам доведеться протягом тижня вирішити надзвичайно складне завдання, тобто не лише максимально мобілізувати своїх прихильників, а й залучити підтримку Реформаторського блоку як коаліційного партнера, та, можливо, Патріотичного фронту. Особливістю програм кандидатів є уявна розподільча лінія, яка окреслюється у заявах щодо територіальної цілісності України та санкцій проти Росії. Відтак, лише один кандидат - представник Реформаторського блоку Т.Трайков засудив російську окупацію Криму та висловився за продовження санкцій проти РФ. З огляду на це, особливо важливо, щоб новообраний болгарський лідер продовжив лінію свого попередника Президента Росена Плевнелієва, який від самого початку категорично підтримав територіальну цілісність України, системні реформи уряду та євроінтеграційний курс нашої держави, а також засудив агресивні дії Кремля.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати