Перейти до основного вмісту

Приз — «адмінресурс» по-американськи

05 листопада, 00:00

Передвиборча кампанія у Штатах була дуже емоційною і напруженою. У бою знову зійшлися два партійні гіганти — республіканці і демократи. Перша — фактично «партія влади», оскільки країною зараз керує республіканець Джордж Буш. Друга — опозиційна, оскільки два роки тому кандидат у президенти від Демократичної партії Альберт Гор поступився своєму супротивникові.

Символічність виборів полягає відразу в кількох моментах. Для демократів важливо отримати реванш за програш дворічної давності. Республіканці ж прагнуть продемонструвати перемогу «своїх», що мало б стати найкращим доказом успішності дій нинішнього американського керівництва. Голоси в Сенаті сьогодні поділені між республіканцями й демократами порівну, у Палаті представників республіканці — в більшості, але не надто вражаючій. Тож не виключено, що невдоволені скандалами останніх років американці можуть обрати опозиційний до Буша Конгрес.

З цих причин передвиборчі перегони стали для Джорджа Буша справою честі. Відклавши всі глобальні справи (зокрема, боротьбу з ворогом Штатів «номер один» Саддамом Хусейном), американський лідер подався агітувати електорат за своїх однопартійців. Це, до речі, спровокувало зменшення популярності Буша на десять відсотків. Хоч на благо партії йому довелося працювати навіть вихідними: за одну суботу він відвідав штати Теннесі, Джорджiя, Флорида; за одну неділю він побував у Іллінойсі, Міннесоті, Південній Дакоті.

Найяскравішими електоральні перипетії виявилися у штаті Флорида. Той самий доленосний і водночас горезвісний штат, затяжний підрахунок бюлетенів у якому засвідчив перемогу Джорджа Буша. У цьому штаті досі губернаторську посаду обіймав брат нинішнього президента США — Джеб Буш. Він прагне свого переобрання на новий термін. Демократи, зрозуміло, воліють «просунути» свого кандидата — Білла Макбрайда. Саме тому Джордж Буш у суботу палко закликав виборців віддати голоси за Джеба — свого брата по крові і партійному духу. Не забарилися із відвідинами Флориди колишні президент США Білл Клінтон і віце-президент Ел Гор. Ясно, на чию користь була спрямована їхня агітаторська вправність.

Окрім того, що республіканці та демократи зводять політичні рахунки під час сьогоднішніх виборів, вони не забувають також і про недалеке майбутнє. У 2004 році в країні відбудуться чергові президентські вибори. Обом силам важливо зараз «протягнути» в органи влади якомога більше своїх людей, які потім могли б сприяти рейтинговому зростанню відповідних кандидатів у президенти. «Адміністративний ресурс» по-американськи, можливо, немає нічого спільного з українським, проте, судячи з повідомлень у американській пресі, роль місцевих чиновників під час виборів у США досить велика. Особливо враховуючи систему виборів у Сполучених Штатів. Можливо, тому спостерігати за виборами в Штатах прибули представники ОБСЄ, серед спостерігачів є й українці. Раніше світ не вбачав необхідності у візитах спостерігачів на вибори до Сполучених Штатів...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати