Перейти до основного вмісту

Путін зайнявся «піаром»

Росія переживає за атмосферу саміту «вісімки»
08 липня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Росія активно готується до запланованого на кінець наступного тижня саміту «вісімки» в Санкт-Петербурзі. Імідж — все, засоби — ніщо. Схоже, за таким принципом сьогодні працює російський істеблішмент, щоб нейтралізувати критичні відгуки про ситуацію в Росії. Протягом останніх днів до «порятунку» авторитету держави приєднався президент Володимир Путін.

Цього тижня він провів низку зустрічей як із представниками міжнародних правозахисних, так і правоохоронних організацій. Спершу в резиденції «Ново-Огарєво» російський президент прийняв керівників 13 ти найбільших міжнароднихНУО, серед них такі відомі, як Human Right Watch, Amnesty International, Greenpeace і Transparency International. Під час тригодинної зустрічі він почув нарікання з боку правозахисників на те, що Росія порушує права людини в рамках боротьби з тероризмом. Представники міжнародних НУО також засудили ухвалений у Росії закон про неурядові організації, який звужує їхні права. На зустрічі з 44 ма генпрокурорами ЄвропиВ. Путін заявив, що Росія відкрита для діалогу з правозахисної тематики, але не приймає використання цієї теми для політичного тиску.

Чергову велику PR-акцію російський президент провів 6 липня. У режимі «он-лайн» він дві години відповідав на запитання читачів Бі-Бі-Сі (британська медіа-корпорація) й одного з російських інтернет-порталів. Усього поставили приблизно 160 тисяч запитань. Багато з них стосувалися проблем зі свободою слова, розвитком демократії в Росії, а також міжнародної політики, відносин зі США та майбутнього саміту в Санкт-Петербурзі. В. Путін не погодився з висловленою в одному із запитань думкою, що демократії в країні меншає, вказавши на збільшення кількості телеканалів і газет. Відповідаючи на запитання про відносини зі США, Путін укотре висловився проти однополярного світу та назвав Джорджа Буша порядною людиною і дуже зручним партнером, із яким можна не просто розмовляти, а можна домовлятися. Цікаво, що вчора (вже після прес- конференції російського президента) президент США Джордж Буш висловив надію на відвертий і щирий діалог із Володимиром Путіним. Господар Білого дому також сказав, що не має наміру повчати російського президента на саміті «вісімки». Слід нагадати, що раніше віце-президент США Дік Чейні та держсекретар Кондолізза Райс звинувачували російського президента в ущемленні свобод й енергетичному шантажі сусідніх країн.

Можливо, Дж. Буш не хоче псувати свята своєму російському колезі. Але, як повідомляє Рейтерс, американські чиновники призналися вчора журналістам на умовах анонімності, що побоювання з приводу відступу Росії від демократичних принципів стануть основною темою зустрічі Путіна та Буша. «За останні кілька років нас почали непокоїти концентрація влади в руках Кремля, зникнення простору для суспільних дискусій і припинення обговорення проблем у пресі. Ми хочемо отримати підтвердження, що Росія справді залишається відданою демократичним ідеалам», — цитує агентство слова одного з чиновників. Не виключено, що останні дії російського президента спрямовані саме на те, щоб якось згладити ці побоювання, що з’явилися в партнерів Росії по «вісімці». Але чи не повториться в цьому випадку давня історія з потьомкінськими селами, які фаворит Катерини влаштовував російській цариці? Чи вдасться Росії підправити свій імідж перед партнерами «вісімки»? Чи спробують глави держави дати зрозуміти російському колезі під час саміту, що Росії треба приділяти більше уваги впровадженню демократичних принципів?

КОМЕНТАР

Марія ЛІПМАН , член Наукової ради Московського центру Карнегі:

— Російське керівництво, звісно, приділяє величезну увагу саміту «вісімки». Для Кремля дуже важливо, щоб ніхто і ніщо не зіпсували на ньому атмосфери. Для Росії головне — не підправити свій імідж, а провести на кращому рівні зустріч «вісімки». Йдеться про те, щоб «вісімка» не відхилялася від визначених тем: енергетична безпека, охорона здоров’я й освіта. Щоб головним чином не зачіпалися такі чутливі для Росії теми, як права людини та процес демократизації. Мені здається, що надзвичайно активна діяльність президента у сфері «паблік рілейшнз» спрямована на забезпечення сприятливої обстановки, щоб саміт пройшов у потрібному для Росії руслі. Безумовно, в останніх діях простежується мета, щоб західні партнери по «вісімці» сприймали Росію як рівну (насамперед, це стосується США). Позиція Росії полягає в тому, що США не повинні визначати перебігу подій у будь-якій частині світу.

Можливості Росії щодо визначення того, що відбуватиметься на засіданні «вісімки», обмежені. І в Москві це добре розуміють. Йдеться про найвпливовіших осіб світу, лідерів держав. І я думаю, що Росія усвідомлює те, що вона не може від них зажадати, щоб вони щось сказали і чогось не казали. Із цим загалом і пов’язана вельми активна діяльність напередодні зустрічі. Я не думаю, що це свято російському істеблішменту можуть зіпсувати. Для цього існує багато передумов. Лідери провідних країн ніколи не говорять публічно неприємних речей. Це — неписаний закон. А якщо щось і казатимуть про неприємні речі, то ми цього все одно не почуємо. Оскільки такі слова можуть бути сказані непублічно. Я думаю, що на зустрічі багато говоритимуть про роль Росії як почесного господаря «вісімки», а також про збільшення ролі Росії у світі.

Також не думаю, що проблема відносин України та Росії в газовому питанні обговорюватиметься на цьому саміті. Усе-таки це лідери світових держав, які мають порядок денний із трьох пунктів. Можна лише сказати, що відносно теми енергетичної безпеки може виникнути й запитання до України. Але це питання міститься в глибині великого питання і навряд чи може детально обговорюватися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати