Радник Посольства ФРН в Україні Клаус БРЮММЕР: «Iнколи мені хочеться, щоб до порад німців у вашій країні прислухалися більше»
Уряд Німеччини останніми роками допоміг обладнати центри з оволодіння професіями у Києві, Запоріжжі, Полтаві, Кременчуці, Кривому Розі, Хоролі. Так, нещодавно відкрито німецько-український центр з учбовою пекарнею при ПТУ №4 у Полтаві, учбовий ресторан із сучасною учбовою кухнею й учбовим баром при Київському технікумі готельного господарства. В Каневі відкрито учбовий центр з підготовки столярів, у Черкасах — учбовий торговий центр і учбовий банк, каже пан Брюммер. «Ми припускаємо, що незабаром почнеться створення німецько-українського будівельного центру при Київському університеті будівництва й архітектури, а також учбового готелю при Київському технікумі готельного господарства. На 2000 рік заплановано створення учбового центру, що готуватиме текстильників.
Всі ці центри — це наші інвестиції в майбутнє української молоді й економіки, і ми сподіваємося, що цим Німеччина зможе допомогти розвиткові в Україні малих і середніх приватних підприємств.
Проекти технічної допомоги в рамках програми «ТРАНСФОРМ» уряду ФРН, на які з 1992 по 1999 роки було виділено майже DM160 млн., призначені головним чином для консультування уряду й парламенту України, підприємств, а також для підвищення кваліфікації фахівців українських приватних фірм, банків, аграрного сектора. Уряд Німеччини через Кредитну установу для відновлення (KFW) відкрив дві кредитні лінії на загальну суму DM42 млн. Кредити українським підприємствам надаються через спеціально відібрані українські комерційні банки. Оскільки рішення про надання кредитів приймаються виключно українськими банками, то ризик неповернення кредитів цілком лежить на них, заявки на отримання кредитів потрібно подавати до цих банків.
Німецькі експерти-економісти надають уряду й парламенту лише практичні пропозиції з питань макроекономіки й правової політики. Реалізація ж цих пропозицій знаходиться виключно в компетенції відповідальних працівників з системи державного управління. Але іноді мені хочеться, щоб до порад німців у вашій країні прислухалися більше.
Учбові плани й програми для центрів професійного навчання, що підтримує Німеччина, адаптовані спільними групами експертів до українських умов. Усі українсько-німецькі центри професійного навчання мають модельний характер. Українська сторона має сама розповсюджувати їхній досвід за власним розсудом. Найуспішніше цю мету реалізовано щодо центрів комерційного навчання й учбових банків. За прикладом українсько-німецьких модельних центрів у багатьох містах України вже без німецької допомоги виникли власні українські центри навчання професіям. Таким чином, головний принцип нашої роботи — допомога заради самодопомоги — втілено на практиці. Однак процес створення великої кількості малих і середніх підприємств, як це має місце в країнах Центральної і Західної Європи, у вас може відбуватися ще протягом тривалого часу — в зв'язку із специфічною соціально-культурною спадщиною.
Ваша країна має великий виробничий потенціал, добре підготовлених фахівців, а також прекрасні землі для процвітаючого сільського господарства. Якщо Україні вдасться ефективно використати цей потенціал, спираючись на таку систему державного управління, що сприятиме розвиткові економіки, то перспективи економічного підйому будуть непоганими. Однак передумовою для цього мають стати масштабні структурні реформи в Україні, як, наприклад, демонополізація й подальше роздержавлення економіки, створення надійних правових і економічних умов для приватного господарювання. У тому випадку, якщо довіра до України як до місця для розміщення інвестицій зросте, зарубіжні й внутрішні інвестори вкладатимуть капітал в українську економіку, сприяючи зміцненню існуючих і створенню нових підприємств та робочих місць. Але самий момент початку економічного підйому в Україні у вирішальній мірі залежатиме від тих, хто приймає рішення в області економічної політики».