Радикальна реорганізація може призвести до відродження КДБ
Р осійський уряд розглядає питання про проведення реорганізації спецслужб, що викликає в критиків побоювання у зв’язку з можливим відродженням радянського КДБ. Відповідаючи на запитання російських журналістів, секретар Ради безпеки Сергій Іванов заявив, що поліпшення взаємодії між спецслужбами в найближчі півроку буде одним із пріоритетних завдань. Мова йде про ФСБ, яка відповідає за збирання розвідвідомостей, про Прикордонну службу та ФАПСІ, котра займається підслуховуванням телефонних розмов.
Заява Іванова примусила заступника голови думського комітету з безпеки Сергія Юшенкова виступити із застереженням про те, що після відновлення музики радянського державного гімну може повернутися і стара назва служби безпеки — КДБ. За словами Юшенкова, відтворення єдиної організації спричинить ліпшу керованість, але одночасно і менший контроль із боку цивільної частини суспільства.
Із моменту обрання на пост президента Володимира Путіна — колишнього кадрового офіцера КДБ, який протягом певного часу очолював ФСБ, — ліберальні критики висловлюють дедалі більшу стурбованість із приводу зростаючого впливу спецслужб. Після перевороту 1991 року, організованого проти колишнього радянського лідера Михайла Горбачова, колишній президент Борис Єльцин розформував КДБ, але його складові частини так ніколи повністю і не розпускали. За словами Юшенкова, в листопаді минулого року уряд вніс на розгляд парламенту проект закону про об’єднання спецслужб, однак він викликав дуже багато побоювань, що перешкодили його схваленню.
Іванова — в минулому співробітника КДБ і колегу Путіна, — ходять чутки, готують на пост майбутнього міністра оборони, прем’єр-міністра або глави президентської адміністрації. Він же і робить активні кроки для посилення впливу Ради безпеки. Цей орган зіграв ключову роль у розробці концепцій безпеки та оборони, доктрини інформаційної безпеки Росії, а також він поширив свій вплив на соціальну сферу, політику й інші сфери.
Минулого тижня російська газета «Сегодня», що належить Володимиру Гусинському — медіа-магнату, який перебуває в еміграції і який критикував адміністрацію Путіна, — попередила про небезпеку відродження КДБ. Однак, за словами експерта в галузі безпеки Костянтина Преображенського, — колишнього агента КДБ, який перетворився на непримиренного критика цієї організації, — виникають сумніви, що колишні спецслужби знову будуть офіційно об’єднані в одну організацію. Він зазначає, що кожна структура, включаючи СВР, має свого власного главу в ранзі, що відповідає міністерському, і вони не захочуть ділитися один iз одним інформацією або відмовлятися від своєї влади на користь єдиного начальника.