Рахмона переобрано вчетверте
Експерт: таджицькому лідерові поки що немає альтернативи![](/sites/default/files/main/articles/08112013/3rakhmon.jpg)
Як і очікувалося, чинний президент Таджикистану Емомалі Рахмон отримав впевнену перемогу на виборах, що пройшли 6 листопада у цій центральноазіатській країні. Згідно з офіційними даними, за нього проголосувало 83,6% виборців (3,2 млн.). Таким чином, таджицький лідер, який очолює Таджикистан з 1992 року, буде правити цією країною ще сім років. І в процентному співвідношенні, і в абсолютних цифрах, Рахмон набрав більше, ніж на попередніх виборах у 2006 році. Жоден з п’яти його конкурентів не набрав і 5-ти відсотків голосів.
Слід зазначити, що для реєстрації кожен кандидат у президенти повинен був зібрати 210 тисяч підписів на свою підтримку. Опозиційні Соціал-демократична партія Таджикистану (СДПТ) і Партія ісламського відродження Таджикистану (ПІВТ), що висували в кандидати правозахисницю Ойнихол Бобоназарову, не змогли надати потрібну кількість підписів. В результаті СДПТ бойкотувала голосування, а ПІВТ заявила про небажання якимось чином брати участь у виборчому процесі.
Спостерігачі Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ назвали вибори в Таджикистані «недостатньо змагальними і демократичними». «Попри те, що вони були спокійними і мирними, це були вибори без реального вибору. Для демократичних устремлінь Таджикистану критично необхідний більш широкий політичний плюралізм», — зазначила спеціальний координатор короткострокової місії спостерігачів ОБСЄ Гордана Комич, яку цитують РІА «Новости».
Як відзначають спостерігачі, в свій четвертий термін Рахмон зіткнеться зі зростанням соціальної напруженості, оскільки 50% таджиків живуть за межею бідності. Половина ВВП країни формується за рахунок грошей, які за кордоном заробляють таджицькі мігранти. Крім цього, як повідомила Бі-Бі-Сі, Таджикистан може зіткнутися з проблемами у сфері безпеки, які виходять від груп ісламістів в сусідньому Афганістані, після того як країни НАТО виведуть звідти свій контингент в наступному році.
Втім, не виключено, що Рахмон і після завершення цього терміну буде балотуватися, хоча чинна конституція обмежує перебування президента двома термінами поспіль. Але для цього йому доведеться знову проводити референдум і вносити зміни в конституцію, як це було в 1999 році. Та це цілком реально як для президента, який користується популярністю в країні.
«День» звернувся до незалежного експерта Рашида Гані АБДУЛЛО з проханням прокоментувати результати виборів і розповісти, чи є в нинішньому Таджикистані альтернатива нинішньому 61-річному лідерові?
— Якщо була б реальна альтернатива — кандидат, який би володів реальним політичним вагою, то це питання не виникало. Зараз в Таджикистані немає такого кандидата, який володів би такими ж можливостями, як президент — не тільки серед еліт, але і в суспільстві в цілому. Тому те, що ми сьогодні маємо — це певне відображення реальності.
Що стосується того, що США і Європа не визнають вибори в Таджикистані чесними і вільними. А ось західні країни, як раз і не мають права не визнавати ці вибори. Адже Ойнихол Бобоназарова зійшла з дистанції з технічних причин. Закон бере до уваги формальні речі — вона зійшла не з політичних мотивів, а просто не набрала необхідної кількості голосів. З цієї точки зору дії західних країн виглядають не дуже переконливо. З іншого боку, навряд чи Захід засмучений тим, що трапилося. Для нього важливий стабільний Таджикистан, щоб вирішувати свої питання. А західним країнам для виведення своїх військ з Афганістану потрібна стабільність. Якщо цю стабільність забезпечують діючі глави держав, то західні країни побурчать, але в цілому вони цілком згодні з тим, що трапилося.