Рамадан не приніс очікуваного затишшя
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001205/4223-3-1.jpg)
Незважаючи на те, що мусульмани всього світу відзначають зараз священний місяць Рамадан, про зменшення напруги в ізраїльсько-палестинських відносинах говорити навряд чи можна. Хоч і передбачалося, що палестинці упродовж святкування уникатимуть сутичок із ізраїльськими силами. Натомість мусульманське свято лише увиразнило протистояння між двома сторонами. Тисячі віруючих палестинців, які намагаються зараз добратися до своїх святинь у Віфлеємі, наражаються на супротив ізраїльських сил, що почасти виливається у чергове збройне протистояння.
Свідки переповідають, що під час недільної ходи палестинських віруючих до мечеті в місті Хуссан ізраїльські солдати відкрили по них вогонь. Одного палестинця було тяжко поранено. Проте ізраїльське командування заперечило здійснення атак проти самих паломників. Тяжкі сутички вибухнули біля віфлеємської іудейської святині — гробниці Рейчел. Речник ізраїльської армії Ярден Ватікай повідомив, що біля гробниці стався один із найжорстокіших боїв за останні два місяці кровопролиття на Близькому Сході. Ватікай зазначив, що Ізраїль розцінив дії палестинців як намір захопити їхню святиню. У неділю ж ізраїльські військові вже вкотре вдалися до ракетних атак з вертольотів. Після кількагодинної конфронтації близько дванадцяти палестинців були поранені. Палестинська адміністрація покладає всю вину за кровопролиття на ізраїльтян, які нібито вчинили збройний напад на простих віруючих.
Бої тривали біля Віфлеєма і минулої ночі. Не вплинула на розвиток близькосхідних подій навіть згода Ізраїлю на прибуття в регіон міжнародної комісії з розслідування, про що позавчора заявив радник ізраїльського прем’єр-міністра Ехуда Барака Гілеад Шер. Ще місяць тому ізраїльський уряд активно виступав проти створення такої комісії, побоюючись направлення в регіон миротворчих сил. А тому Барак наполягав, що погодиться на розслідування виникнення конфлікту на Близькому Сході тільки потому, як припиняться кровопролиття. Очевидно, тривалість протистояння, а також внутрішньополітичні перипетії в Ізраїлі, пов’язані з планами провести дострокові вибори, певною мірою пришвидшили прийняття рішення про згоду на міжнародну розслідувальну комісію. Не в останню чергу на рішенні Ізраїлю, вочевидь, позначилася телефонна розмова ізраїльського прем’єра з американським президентом Біллом Клінтоном, який визнав відновлення мирного процесу на Близькому Сході своїм пріоритетним завданням в п’ятдесят останніх днів президентства і закликав євреїв до співпраці з міжнародною місією. Відомо, що очолить її американський сенатор Джордж Мітчелл (проти цього, до речі, протестували палестинці, незважаючи на своє прагнення якнайшвидшого прибуття «слідчих»). Окрім нього, до комісії входитимуть колишній турецький президент Сулейман Демірель, керівник Євросоюзу з питань оборонної та зовнішньої політики Хав’єр Солана, міністр закордонних справ Норвегії Торбйорн Ягланд та ще один американський сенатор Воррен Рудман.