«Райський притулок» для грошей багатіїв
Новий офшорний скандал. Українці серед фігурантів
Позавчора німецька газета Suddeutsche Zeitung опублікувала новину про масштабний витік фінансових документів, у яких ідеться про інвестиції найбагатших і найвпливовіших людей світу в безподаткові офшорні зони. Документи отримали символічну назву — Paradise Papers, що в перекладі означає «Райські папери», адже у скандалі замішані офшорні фірми, що зареєстровані на таких островах, як Бермудські, Кайманові, Мальта тощо.
Як пише DW, у своє розпорядження цю інформацію отримав Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ). Бі-Бі-Сі зазначає, що журналісти дістали доступ до 13,4 млн документів, у яких згадуються імена понад 120 політиків із майже 50 країн світу: серед них бізнесмени, високопоставлені особи, спортсмени, підприємства. Більшість викривальних даних було отримано від юридичної форми Appleby, зареєстрованої на Бермудах.
У «Райських паперах» фігурують такі впливові імена: ключовий радник прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо — Стівен Бронфмен, колишній заступник голови Консервативної партії Великобританії лорд Ешкрофт, радники та наближені до президента США Дональда Трампа особи, колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, а також такі фірми, як Apple, Nike, Bayer, Siemens тощо.
Несподіванкою та великим резонансом стало те, що в списку політиків причетних до «Райських паперів» ICIJ зазначає королеву Сполученого королівства Єлизавету II. Близько 10 млн фунтів стерлінгів приватних статків монарха інвестовано в офшори на Кайманових і Бермудських островах. Щоправда, цими коштами розпоряджалася не сама королева, а Герцогство Ланкастерське, яке забезпечує королеву прибутками. «В цих інвестиціях немає нічого незаконного, як і немає жодних свідчень, що королева не платить податків. Проте може виринути питання, чи варто монарху інвестувати в офшори», — йдеться у статті Бі-Бі-Сі.
Не оминули «Райські папери» й Україну. «Радіо Свобода» зазначає, що згідно з документами, в червні 2014 року юристи з української фірми «Авеллум», що представляє інтереси Петра Порошенка, написали юристам із фірми Appleby. За даними журналістів, таким чином корпорація «Рошен» намагалася мінімізувати податки.
Крім того, в паперах фігурує ім’я одного з колишніх соратників екс-президента Віктора Януковича Антона Пригодського. «Відповідно до фінансової звітності компанії TUC 2015 року, на 31 грудня 2014 року, активи компанії оцінювали в 6,6 млн доларів і надходили з будівництва суден. Також зазначається, що втрати компанії становили 25 тис. 100 доларів, що дає можливість не платити податки 2014 року», — йдеться на сайті ICIJ. Серед інших українських імен у списку — колишній віце-прем’єр України Валерій Вощевський.
ЗМІ зазначають, що оприлюднена в неділю інформація це лише маленька частка отриманих журналістами даних, а викриття триватимуть ще впродовж тижня.
Більшість провідних британських ЗМІ у понеділок зранку вийшли з матеріалами щодо офшорних інвестицій королеви.
Заголовок на першій шпальті Daily Mail був таким: «Скандал навколо королівського сховища в 10 млн фунтів».
Daily Telegraph опублікувала статтю з заголовком «Райські папери розкривають інвестиційні секрети суперзаможних», у якій йдеться про те, що оприлюднення інформації «збільшить тиск на уряд з метою боротьби з легальними схемами щодо ухилення від сплати податків».
У колонці Mirror зазначається, що перед королевою постають складні питання. Крім того, видання припускає, що Єлизавета справді не знала, куди інвестують її кошти, але у відповідь на розкриття інформації має «найняти свіжі країни для раціональної поради».
The Guardian пояснює, що індустрія офшорів почала зростати з 1970-х, і відтоді розвинулася в «розтягнуте королівство для багатих». Видання зазначає, що більшість людей не розуміють, як працюють «сховища для податків», але й не мусять цього знати, адже в людей немає достатньо коштів, щоб використовувати офшори. На думку ЗМІ, постає єдине питання: «Чи справедливо це?».
«День» звернувся до експерта з проханням прокоментувати новий витік інформації щодо офшорів та, зокрема, як вплинуть «Райські папери» на імідж британської королеви:
«ГРОМАДЯНИ ОЧІКУЮТЬ ВІД ГЛАВИ ДЕРЖАВИ НАЙВИЩИХ СТАНДАРТІВ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ»
Богдан ЦЮПИН, український журналіст у Лондоні:
— Коли йдеться про ім’я королеви, то у Великобританії це привертає досить серйозну увагу, бо все, що пов’язано з главою держави, цікавить людей.
Насамперед, варто звернути увагу на те, що в Лондоні, коментуючи проблему на першому етапі, зауважують, що нічого протизаконного не відбулося й порушень законів не було зафіксовано. Також не йдеться про порушення законів про податки. Крім того, зазначається, що сама Єлизавета II не приймала рішення, а це робила компанія, яка здійснює фінансові операції королівського двору.
Але важливо те, що в ситуації, коли йдеться про податки, увага суспільства буде досить великою, тому що сама королева та королівський двір отримують гроші від британського уряду. Фактично, британські платники податків виділяють значні кошти (йдеться про кількасот мільйонів фунтів на рік) для того, щоб фінансувати діяльність королеви й королівського двору. Що стосується податків, фінансів, діяльності людей, які мають серйозні багатства (а як відомо, королівська родина — небідна, і сама королева є однією з найбагатших жінок у світі), постає питання соціальної та державної відповідальності. Британські громадяни очікують від глави держави найвищих стандартів відповідальності, зокрема соціальної.
Коли йдеться про сплату податків, то людина, яка має багато грошей, і перебуває на посаді глави держави, очевидно, повинна звертати на питання сплати податків дуже серйозну увагу. Тому просто так відмахнутися від цієї негативної уваги королеві та королівському двору буде важко і фактично неможливо. Думаю, що варто почекати і подивитися, як далі розвиватиметься ситуація, але йдеться про те, що на королеву, як главу держави, і на діяльність королівського двору увагу зосередять саме під кутом відповідальності перед суспільством.
— На вашу думку, про що свідчить ця тенденція до все частішого масштабного витоку такої резонансної інформації? У чому причина і що це означає?
— Суспільство, особливо після фінансової кризи 2008 року, починає більше турбуватися роллю грубих грошей у економіці країн і міжнародній економіці загалом. Виявилася таємничість і авантюрність деяких фінансових установ, інстанцій, і зокрема того, як вони поводилися з величезними сумами грошей, і часто не своїми, а коштами людей, які тримали заощадження на депозитах. Тобто коли побачили, що ситуація з фінансами може бути такою серйозною загрозою для країн і світової економіки, тоді зросла увага на те, якою таємничою, заплутаною є ця сфера.
Сьогодні чергові виливи інформації показують, що одна з найбільших проблем офшорів є таємничість. Це не є порушенням законів, ці структури діють у межах законів країн чи цих територій. Але якщо через ці маленькі богом забуті території можуть проходити такі величезні суми грошей і операції, про які мало хто знає і які можуть загрожувати всім, очевидно, що на це звертають більшу увагу.
Податки — це те, на чому тримається країна та суспільство. Якщо люди, великі підприємства не сплачують податки, то немає грошей на те, щоб платити пенсії, на освіту, медицину тощо.
Постає питання, що таке податки: те, що за будь-якої нагоди будь-хто повинен уникати платити чи те, чим люди повинні пишатися, що вони їх платять. Чимало людей вважають, що платити податки — це велика соціальна відповідальність.
Пригадую розмову на одному з економічних форумів у Давосі з Петром Порошенком, коли він ще не був президентом. Я запитав його, що він вважає важливішим: доброчинність чи сплату податків. Тоді він мені сказав, що на його думку, платити податки набагато важливіше, ніж давати гроші на доброчинність. Адже через доброчинність люди виставляють напоказ гарні жести, але якщо підприємець і його компанія відкрито платить податки, не ховаючи гроші в офшори, то він робить дуже важливий внесок у свою країну. Плата податків і здатність держави збирати податки — це один із найважливіших чинників виживання країни та її розвитку.
Випуск газети №:
№199, (2017)Рубрика
День Планети