Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Рекордно коротке послання Обами

Експерт: У зверненні глави Білого дому до американців дуже багато паралелей стосуються України
13 січня, 19:08
ФОТО REUTERS

Вчора вночі відбулося сьоме, останнє звернення до нації президента США Барака Обами. Воно виявилось найкоротшим за зі всіх послань 44 господаря Білого дому, які у США відомі за абревіатурою SOTU (State of The Union).

Ситуацію в країні Обама оцінив з оптимізмом, зазначивши, що за останні роки Америка стала кращою і безпечнішою, а її економіка суттєво зміцніла. Говорячи про зовнішню політику, президент зазначив, що в сучасному світі головну загрозу для США становлять не стільки «імперії зла», як держави, що не відбулися. У якості прикладу окрім Росії, він назвав Китай, економічні проблеми якого впливають на економіку всього світу, а також ситуацію на Близькому Сході, де на його думку, загострились тисячолітні конфлікти.

Слід відзначити, що у своєму виступі президент США двічі згадав про Україну. Перший раз у контексті російської агресії. «Незважаючи на скорочення власної економіки, Росія спрямовує ресурси на підтримку України і Сирії — держав, які вислизають з її орбіт впливу», — сказав Обама. А другий раз, обґрунтовуючи те, що зовнішня допомога США є частиною національної безпеки, а не доброчинністю, він сказав наступне: «Коли ми допомагаємо Україні захистити її демократію або Колумбії вирішити багаторічну війну — це зміцнює міжнародний порядок, на який ми покладаємося».

Глава Білого дому також поставив перед Конгресом і американським народом завдання перемогти екстремістське угрупування «Ісламська держава», закликавши законодавчий орган схвалити використання американських збройних сил за кордоном без чого остаточна перемога над бойовиками неможлива.

«День» звернувся до американіста, професора Дипломатичної академії МЗС України Олександра ЦВЄТКОВА з проханням прокоментувати останнє послання Барака Обами, другий термін президентства якого завершується 19 січня наступного року.

— Згадування України Обамою у своєму останньому посланні є безпрецедентним у порівнянні з попередніми виступами. Така увага свідчить про те, що саме входить у розуміння президентом США концепції змін і викликів часу, при чому не тільки по відношенню до України чи ставленню до Росії, її ролі, але й щодо підтримки демократичних ЗМІ.

Весь його виступ був спрямований на те, що треба зрозуміти виклики, які стоять зараз перед усім світом і зокрема перед Америкою, котра залишається найпотужнішою державою у світі.

Обама побудував своє послання на чотирьох риторичних зверненнях, які перегукуються з відомими чотирма свободами Франкліна Рузвельта. При цьому його риторичні запитання адресувались викликам, які торкаються економіки, технологій, безпеки і демократії.

Цікавим є те, що у посланні глави Білого дому до американців дуже багато паралелей, які стосуються України. В економіці — це рівні шанси для людей і перспективи розвитку, економічного становлення. Якщо ми будемо справлятися з викликами, які постають, а це кліматичні зміни, розумне використання енергетики, створення нових робочих місць, побудова майбутньої економіки, то від цього всього будуть залежати і перспективи зростання.

Торкаючись технологій, Обама зробив акцент на прорив у медицині. Він порівняв фінансування і ставлення до лікування раку з Moonshot — (пострілом на Місяць), програмою Кеннеді, щоб завоювати перспективи у майбутньому.

Говорячи про безпеку, президент США згадав про Україну і звернув увагу на те, що попри поширену думку грядущої Третьої світової війни чи війни з Ісламом, насправді загроза йде від failed states, терористичних організацій на низовому рівні.

Що стосується демократії, то пасаж Обами полягав у тому, що Америка не може займатись кожною окремою країною, яка має конфлікт у своєму розвитку, а буде домагатись таких змін чи підтримування такого міжнародного порядку, який би захищав країни, які хочуть розвиватись і прагнуть самостійності та свободи.

На думку глави Білого дому, зміни будуть довготривалим і стануть викликом перед усіма майбутніми президентами США і світом. Тому змінюючись чи реагуючи на зміни в світі, зазначив Обама, виконавча влада разом з Конгресом повинна змінювати свої правила аби підтримувати міжнародний порядок.

Як і очікувалось, у посланні не обійшлось без критики мільярдера Дональда Трампа, який поки що лідирує серед республіканців на номінацію в кандидати в президенти від цієї партії. Зокрема Обама відреагував на його демагогічний вислів: «Ми прагнемо до сильнішої Америки і звертаємось до старих основних цінностей». У цьому випадку президент згадав Авраама Лінкольна, який завжди підкреслював, до речі, у своєму посланні до країни, що не треба орієнтуватися назад, думати, що там було все спокійно, а дивитись уперед і рухатись на зустріч викликам майбутнього.

Сила нинішнього президента у цьому виступі полягає в тому, що у порівнянні з попередніми зверненнями він менше уваги приділяв конкретним фактам, або програмним положенням, а більше загальним питанням і орієнтації для нації вперед.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати