Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Реорганізація по-іракському

Багдад наполягає на визначенні терміну виведення американських військ
23 липня, 00:00
БАРАК ОБАМА ОБНАДІЯВ АМЕРИКАНСЬКИХ СОЛДАТІВ, ЩО ЧЕРЕЗ 16 МІСЯЦІВ ПІСЛЯ ЙОГО ПРИХОДУ В БІЛИЙ ДІМ ВОНИ ПОВЕРНУТЬСЯ НА БАТЬКІВЩИНУ / ФОТО РЕЙТЕР

Термін виведення американських військ з Іраку стає яблуком розбрату у відносинам між Вашингтоном і Багдадом. Іракські власті наполягають на визначенні дати виведення американського військового контингенту. Проте, схоже, сторони ніяк не можуть досягнути довгострокових домовленостей у сфері безпеки і подальшої співпраці до наміченого раніше терміну — 31 липня. Про це заявила представник Білого дому Дана Періно. «Я не думаю, що нам вдасться опрацювати остаточний варіант угоди до наступного четверга», — цитує Бі-Бі-Сі слова Періно.

Нагадаємо, що до 31 грудня 2008 року закінчується мандат ООН на перебування американських військових на території Іраку. А тут перебуває зараз близько 145 тис. американських солдат.

Як зазначають спостерігачі, нова угода потрібна в зв’язку з тим, що Вашингтон і Багдад по- різному уявляють собі подальшу роль американських сил в Іраку. Влада Іраку, наприклад, наполягає на тому, щоб США офіційно позначили терміни і порядок виведення американських військ.

Вашингтон, тим часом, заявляє, що конкретних термінів назвати не може і збирається розпочати виведення своїх підрозділів з Іраку тільки в тому разі, якщо ситуація з безпекою в країні стане більш сприятливою. Проте, за словами Дани Періно, в угоді все ж можуть з’явитися якісь конкретні терміни, якщо її обговорення не проходитиме поспіхом. На думку американської влади, в даній ситуації не варто прагнути дотримання будь-яких раніше намічених термінів для її ухвалення. Набагато важливіше обговорити стан справ найбільш докладно.

Само собою зрозуміло, терміни виведення американських військ з Іраку стали однієї з головних тем виборчої кампанії, що проходить у США. Кандидат у президенти від Демократичної партії Барак Обама пообіцяв повернути американських солдат додому протягом 16 місяців після свого обрання на пост глави Білого дому. Проте Обама завіряє про готовність виявити гнучкість при виведенні військ, наприклад, залишити якусь кількість американських військовослужбовців для підготовки іракських солдат, а також для проведення операцій проти «Аль-Каїди».

За деякими повідомленнями, прем’єр-міністр Іраку Нурі Маліки підтримує план Барака Обами, розрахований на найближчі півтора року. Минулого понеділка Обама прибув до Багдаду разом iз сенаторами Джеком Рідом і Чаком Хейгелом, які також виступають iз критикою військової кампанії США в Іраку. Обама після переговорів з іракським прем’єром провів зустріч з президентом Іраку Джалалом Талабані.

«Прем’єр-міністр аль-Маліки сказав нам, що настав момент розпочати реорганізацію наших військ в Іраку, включаючи їх кількість і місії. Іракці оцінюють жертви американських солдат, але вони не хочуть присутності американських військ на невизначений період. Іракці хочуть чіткої дати виведення американських військ», — зазначається в заяві, підписаній трьома сенаторами після переговорів з іракською владою.

Кандидат-республіканець Джон Маккейн дотримується нинішньої політики американської адміністрації і вважає, що виведення військ можливе тільки після того, як ситуація в Іраку стабілізується. Минулого тижня Нурі Маліки і президент США Джордж Буш домовилися встановити «тимчасовий горизонт» виведення американських військ з Іраку. На думку нинішньої адміністрації США, будь-яке рішення про виведення військ має прийматися з урахуванням «поліпшення ситуації» в Іраку, а не відповідно до довільно вибраної дати.

Потрібно зазначити, що рівень насильства в Іраку зараз найнижчий з 2004 року, хоча повстанці продовжують здійснювати бойові операції по всій країні. Минулого тижня внаслідок вибухів двох бомб загинуло більше 50 осiб.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати