Революція зобов’язує
ПАРЄ критикує грузинську владуЦього тижня Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію щодо Грузії. У ній відзначено прагнення грузинської влади «здійснити далекосяжні політичні, правові, соціальні й економічні реформи». Але разом із тим ПАРЄ називає й негативні моменти, зокрема відсутність парламентської опозиції, слабке громадянське суспільство, недостатньо незалежну судову систему, недостатній розвиток місцевої демократії, самоцензуру в ЗМІ, неадекватну модель автономії Аджарії, передає Civil.ge. У резолюції також відзначено, що «постреволюційна ситуація не повинна перетворитися на алібі для влади, щоб робити необдумані кроки й ігнорувати стандарти демократії та прав людини».
Частина російської преси вмить вибухнула злорадними коментарями: «медовий місяць Саакашвілі з Заходом закінчився» тощо. Україні ж варто спробувати об’єктивно оцінити рекомендації, які ПАРЄ дає Тбілісі. Насамперед обговорення грузинського питання на цих авторитетних міжнародних зборах показує, що підтримана Заходом революційна команда повинна розраховувати не лише на його аванси, а й на критику. Резолюція щодо Грузії прийнята у зв’язку з виконанням зобов’язань Тбілісі перед ПАРЄ. Представники Ради Європи невпинно повторюють, що кожна країна, яка входить до цієї організації, несе певну відповідальність. У тому числі Грузія й Україна. Пригадаймо, доповідач ПАРЄ по Україні Ханне Северінсен заявила, що моніторинг нашої країни може бути завершений лише після парламентських виборів 2006 року — знов-таки в разі виконання певних умов.
До речі, Парламентська Асамблея Ради Європи, критикуючи зміни, внесені до конституції Грузії на початку минулого року, заявляє, що вони не відповідають вимогам Венеціанської комісії. При переході до напівпрезидентської форми правління глава держави мав виступати арбітром між сильним прем’єр-міністром і сильним парламентом, проте сталося так, що права парламенту були послаблені за рахунок збільшення повноважень президента. Українська політреформа, що збільшує повноваження парламенту та зменшує президентські, зі слів Ханне Северинсен, також не відповідає вимогам Венеціанської комісії. (Нам рекомендовано скасувати право загального нагляду, закріплене за прокуратурою, а також імперативний мандат для народних депутатів.)
Зауваження ПАРЄ сповна відображають усе те, про що твердила хай і нечисленна, але все-таки наявна в Грузії опозиція, а також представники правозахисних організацій і громадянського сектора. Ці сили активно брали участь у «революції троянд», але тепер вказують на помилки нової влади. Усі вони раділи усуненню аджарського лідера Аслана Абашидзе, але забили на сполох після того, як центр узявся по-новому керувати автономією. Говорили і про «вичавлене», «сиропне» телебачення, і про дисбаланс на користь президентських повноважень, і про порушення прав людини в ході антикорупційної кампанії. У відповідь на останнє зауваження влада поспішила заявити, що покладе край неприпустимому поводженню із затриманими. ПАРЄ ухвалила рішення продовжити процедуру моніторингу й обговорити виконання Грузією взятих зобов’язань у жовтні цього року. «Сьогодні ми користуємось такою міжнародною підтримкою, якої Грузія не мала ніколи. Те, що нам дають рекомендації, — звичайний процес, і це добре, але питання їх виконання вирішуємо ми. Ми — незалежна країна, і народ вирішує, як треба правити», — заявив у відповідь Михаїл Саакашвілі.
Як вважає голова Кавказького інституту миру, демократії та розвитку Гія НОДІА, попри цю досить різку заяву президента, уряд спробує врахувати хоч би частину зауважень. «Делегація Грузії в Страсбурзі не відкидала жодну з рекомендацій і тільки намагалася внести пом’якшувальні формулювання, які переважно були прийняті, — відзначив експерт. — У принципі, грузинський уряд погодився зі справедливістю цих рекомендацій. Інша річ, коли та які саме з них будуть прийняті. Вважаю, зауваження про розподіл повноважень між гілками влади мають найменший шанс бути втіленими в життя. Хоча, коли в лютому минулого року приймали відповідні поправки до конституції, говорили, що ця система тимчасова і через якийсь час — років через сім — буде переглянута. Гадаю, найближчим часом не варто чекати змін, проте в майбутньому вони можуть статися і будуть пов’язані зі зміною балансу сил серед головних гравців на грузинській політичній арені (Сьогодні дедалі більше говорять про суперечки між командами президента Саакашвілі та прем’єра Жванія. — Авт. ). Резолюція ПАРЄ була, без сумніву, неприємною для Тбілісі, хоч і передбачуваною. Вона означає, що тепер до Грузії висувають вищі вимоги, ніж до попереднього уряду».